TVRadyo
Güntay Şimşek

Yerli ‘Ulak’tan haber alınamıyor

 

Cep telefonu operatörleri, Turkcell, Türk Telekom Avea ve Vodafone’un bugünlerde altyapı yatırımları için harıl harıl çalışarak bir yandan da reklam ve tanıtımlarla yeniliklerin gelmekte olduğunu haber verdikleri 4.5G için yaklaşık 3 aylık bir zaman kaldı. Yapılan 4.5G ihalesi sonrası parayı verip lisansları alan operatörler, yeni jenerasyonun altyapısı için gerekli olan ana şebekeden baz istasyonlarına kadar ekipmanlarının tedarikini çoktan tamamladılar. Ancak bizim yerli baz istasyonu “Ulak” için ne kadar sipariş verildi, kim verdi, test aşamasında operatörler neleri gündeme getirdi, bilmiyoruz.

Bunları hem biliyoruz, hem de bilmiyoruz. Çünkü bu konuyu kısa sayılabilecek bir süre önce “Yerli baz istasyonu Ulak’a sipariş yok” başlığı altında burada gündeme getirmiştim. Tarafların hiçbirisi bu bilgiler için açıklama yapmadı, yapamadı. “Yanlış, eksik” diyen de olmadı. Veya “Var, ama az” diyen de çıkmadı. Bu durumda, bu ihale şartnamesinde yerlilik şartını % 45 seviyelerine çıkaranlar ne yapacak?

Yerli baz istasyonunun maddi sorumluluğunu üstelenen Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile 4.5G ihalesini yapan, kriterlerini belirleyen, sonraki aşamalarda denetimlerini gerçekleştiren, sektörden aldığı kaynaklarla iletişimde yerli sanayinin gelişmesi için çalışması gereken Ulaştırma Bakanlığı ve uhdesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinin bu hususlara bir açıklık getirmesi lazım.

Mesela 1 Nisan 2016’da hizmete geçecek 4.5G’nin neresinde yerli sanayi ürünü kullanıldı? Hangi şirketlerden alındı ve yerlilik oranı ne olacak? gibi sorulara cevap verilmezse bundan sonraki benzer ihalelere yaklaşım da ülke menfaatlerini destekleyecek nitelikte olmaz.

Şu ana kadar, Aselsan, Netaş ve Argela’nın beraber geliştirdiği yerli baz istasyonu Ulak Projesi için herhangi bir sipariş haberinin olmaması ilginç bir durum. Üstelik iletişim sektöründe yerli ürün geliştiren şirket sayımızın yok mesabesinde bulunması sebebiyle de 4.5G ihale kriterlerinde yer alan yerlilik şartının karşılanamayacağı söylenebilir. Normalde bu tablonun ciddi sıkıntılara sebep olması gerekirken, galiba iki tarafa da zararı faydası olmayacağından, bilinçli olarak sessizliğe bırakılmak isteniyor.

Özetle ihalede istenen 4.5G’de yerli ürün kullanma oranları, Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin yerli ürünleriyle karşılama imkânı olmadığında zaten 3 GSM operatörü de Ericsson, Huawei, ZTE, Nokia, Alcatel ve Samsung gibi yabancı şirketlerle bağlantılarını çoktan yapmışlardı. Şimdi bu durumda ihale mevzuatına uymayan şirketlere müeyyideyi kim, hangi kamu kurumu uygulayacak? Şirketler de “İstediğimiz evsafta ürün vardı da biz mi alıp kullanmadık?” derlerse ne olacak? Buyurun cevap verin...

 

RUSYA İLE NEREYE KADAR SÜRTÜŞECEĞİZ?

Sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının Suriye’de düşürülmesiyle başlayan tartışma, Rusya ve Türkiye’de iki ayrı cephede ilginç bir şekilde yürütülüyor. Rus devlet adamları ve sözcülerinin gün aşırı konuyla ilgili bir şeyler söylemesi ve Türk muhataplarının da bunlara cevap vermesi gibi bir durum var. Medyanın da iki tarafı her gün yeni bir eyleme, söz söylemeye sevk etmeye çalıştığı, hatta iki ülkede kamuoyu baskısı oluşturmaya çalıştıkları da bir gerçek. Rusya yetkilileri birkaç cephede mücadele ediyorlar ve gerginler. Buradaki gerginliğin büyük bölümünü Türkiye üzerine çekmeye katkı sağlamanın nasıl bir mantığı olabilir?

Kısa sürede defalarca “Rusya’dan yaptırımlar geliyor” tarzında haberler yapıldı. Doğru bir strateji değildi. Mesela önceki gün gazeteciler “var” diyerek soru sorarken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Türkiye’ye karşı yaptırımları genişletmek gibi bir plan hakkında bilgi sahibi olmadığını açıkladı. Ama bu açıklamada Rus medyasını hoşnut etmişe benzemiyor. Çünkü yangına körükle gidilsin isteniyor. En azından bu hatalara düşmemeliyiz.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı