Güntay Şimşek

İletişimin geleceği tahmin edilecek gibi değil...

 

Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress-MWC), İspanya Barcelona’da kapılarını aralayınca bize de gezip görmek görevi düştü. Fuara, yeni cep telefonu modelleri, nesnelerin birbiriyle bağlantısını güçlendirecek yeni çalışmalar, yazılımlar, cihazlar ve gerçek hayatı sanallaştırıp her an emre amade yapan sanal gözlükler imza attı desem, yanlış olmaz.

Telekomünikasyonun her cephesi, hatta iletişim, sensör, etkileşim, yakınsama hasılı modern çağın nereye gideceğini tahmin edemediğimiz her şey mobil, telekom ve cep telefonu sektörünün dünyadaki en büyük buluşması olarak öne çıkan bu fuarda kendine yer buluyor. Hatta birçoğunun ilk lansmanı da burada yapılıyor. Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından düzenlenen kongre ve fuar, aynı zamanda ilginç konuşmalara da ev sahipliği yapıyor. Zaten “Mobil Her Şeydir” olarak belirlenen fuar teması da her şeyi anlatıyor. Ancak hayatımızın her anına giren mobillik, yeni teknolojilerle adeta her adımımızı kontrol altına alacak gibi görünüyor.

Bu gidişat iyi bir şey mi? Açıkçası insanlık için pek hayra alamet görünmüyor, ama öylesine bir teknolojik yarış ve ticarete dökülen rekabet var ki, önünde durmanın zerre ihtimali yok. Yapılabilecek tek şey, ülkemizi, insanımızı, toplumumuzu tehlikelerinden koruyabilmek amacıyla bu yarıştan kopmamak için çok çalışmak.

Türkiye’den Türk Telekom’un iştiraki Argela, Aselsan, Vestel, General Mobile gibi şirketlerin stantlarıyla yer aldığı fuarda şüphesiz sektörümüzün en büyük oyuncularının lider kadrosu da katıldı. Türk Telekom CEO’su Rami Aslan ile de fuar sebebiyle uzun uzun sohbet ettik. Fuarda sadece büyük oyuncular Türk Telekom, Turkcell ve Vadofone değil, Türkiye’nin irili ufaklı tüm şirketlerinden birilerini görmek mümkündü.

 

4.5G HIZ YARIŞINDA KİM ÖNDE OLACAK?

Korea Telecom CEO’su Chang-Gyu Hwang ve Türk Telekom CEO’su Rami Aslan’ın imza attığı 4.5G ile beraber 1 Nisan’dan itibaren hizmete girecek ve Wi Fi noktalarıyla da Türk tüketicisini dünyada var olan en hızlı internetle tanıştıracak olan işbirliğine şahitlik ettik. Bu imza töreninde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı (BTK) Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Özkan Poyraz, BTK Kurul Üyesi Figen Kılıç, Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Eren yer aldı. Ancak ortak merak, dünyada sadece Kore Telekom’un sahip olduğu bu teknolojinin dünyada ikinci kullanıcısı olacak Türk Telekom’un bu anlaşmayla 1 Nisan’da devreye girecek 4.5G’de hız yarışını nasıl değiştireceği oldu.

 

YERLİ BAZ İSTASYONU ULAK, BARCELONA’DA

Benim için bu fuarda en sevindirici olay, sürekli gündeme getirdiğim yerli baz istasyonu ULAK’ın Aselsan şemsiye altında ilk defa bir fuarda görücüye çıkması oldu. Aselsan Başkan Yardımcısı Yavuz Bayız’ın, ilk defa bu fuara ULAK sebebiyle katılarak ürünlerini tanıttıklarının altını çizmesi emeklerin boşa gitmediğini gösteriyor. Ancak bu ilk jenerasyon ve daha ULAK’ın elinde tutulmaya ihtiyacı var. Türkiye’deki GSM operatörlerinin 4.5G ihalesinde yerlilik kriterlerini karşılayacak en önemli ve tek ürün ULAK. Ancak şu ana kadar sadece Türk Telekom 125 adet sipariş vermiş. Türkiye’de 70 bine yakın baz istasyonu olduğu ve ilk etapta bunun en az üçte birinin 4.5G’ye uyumlu hale getirilmek için değiştirileceği düşünülürse, hiçbir anlam ifade etmediği daha iyi anlaşılacaktır. Dolayısıyla kamu otoritesinin bu konuya eğilmesi, yerlilik şartları konusunda titiz olmaları gerekiyor.

Barcelona’dan şimdilik bu kadar...

 

Yukarı