TVRadyo
Güntay Şimşek

Havacılığı uçuracak 6 fikir

 

Hemen her gün yepyeni bir fikir ve projenin ortaya atıldığı havacılık endüstrisinde, dikkat çeken 6 patent çalışması var. Bunların bazılarının hayata geçirilmesi sandığımızdan daha uzun sürebilir, bazıları ise teknolojinin farklı alanlarındaki gelişmelerin etkisiyle sadece proje aşamasında kalabilir. Beni heyecanlandıran bu çalışmaları sizinle paylaşıyorum, biraz da siz hayal âleminde uçun...

1- Uçuşta sanal gerçeklik kaskı

Özellikle uzun uçuşlarda yolcuların en fazla şikâyet ettiği konu sıkılmak. Bunun önüne geçmeye çalışan tasarımcılar, her koltuk için dış dünya ile duyusal izolasyonu sağlayabilmek için yolcuların takacağı bir kask düşünmüşler. Barcelona’daki Dünya Mobil Kongeresi’ne damga vuran sanal gerçeklik (virtual reality) teknolojisi business sınıfı kulaklıklarında Denon ile anlaşıp önemli bir devrim yapan Türk Hava Yolları (THY) rakibi bazı havayollarında henüz deneme aşamasında. Kullanılmaya başlandığında kaskta bulunan Opto-elektronik ekran sayesinde yolcular film izleyip kulaklıklar sayesinde müzik dinlerken kendilerini bir parça daha dış dünyadan izole hissedecekler.

2-Dik uyku destek sistemi

Boeing tarafından önerilen bir proje ile uzun uçuşlarda yolcunun uykusunu daha iyi alabilmesi planlanıyor. Dik uyku destek sistemi isimli projenin temelinde standart uçak koltuğuna eklenen bir sırt çantası benzeri aparat yer alıyor. Uyumak istendiği zaman bu aparat ile koltuğun arasına giren yolcu, hem başını hem de göğsünü dayayabileceği bir yer bulabilecek. Böylece daha az sarsıntılı ve daha stabil bir yolculuk geçirecek. Böylelikle eklem ve boyun tutulmalarının da önüne geçilerek yolculuk esnasında kaliteli bir uyku sağlanıyor.

3-Uçan ranza

Uçak içinde maksimum alan sağlayabilecek olması ile öne çıkan bu tasarım, özellikle business class sınıfında iki katlı bir oturma sistemi oluşturuyor. Normal düzende kimi koltukların merdiven yardımı ile daha yukarıda bulunduğu konfigürasyonda, uçuş esnasında koltukların tamamı yatak haline geldiğinde ranza görünümü alıyorlar. Bu ranza sisteminde yolculara uyku anında kendilerine özel alanlar sağlanıyor olması da bu projenin önemli bir artısı gibi görünüyor.

4- Kokpite gizli bölme

11 Eylül saldırısı sonrasında, uçakların terörden korunması için ilginç tasarımcılar gündeme geldi. 2002’de Airbus tarafından açıklanan patent başvurusu, kokpitten açılan ekstra bir kapı ile doğrudan kokpitin alt tarafında bulunan gizli bir bölmeye geçiş konseptini içeriyor. Herhangi bir tehlike anında pilotların, terörist saldırısından korunarak, uçağın kontrolünü kaybetmemek için geliştirilmiş tasarımın hayata geçip geçmeyeceğini zaman gösterecek.

5-Yuvarlak kabinli uçak

Üstten bakıldığında bir uzay aracını andıran, yuvarlak bir kabin, geleneksel uçakların tasarımını tamamen değiştirecek gibi görünüyor. Bu ilginç tasarımda halka şeklinde bir kabinde sıralanmış koltuklarda seyahat ediyorsunuz. Tasarlanan uçağın kanatlarının yapısı gereği ciddi bir yakıt verimliliği ve hıza ulaşılması mümkün olabilir. Ama yolcu indirip bindirme ve yakıt ikmali gibi konular, bu tasarımın önünde aşılması gereken engeller olarak görülüyor.

6-Camsız kokpit

2014’te Airbus mühendislerince başvurusu yapılan patente göre pilotlar, çevrelerini görmek için dijital ekranları kullanacaklar. Yeni tasarıma dair görselleri de patent başvurusuna dahil eden mühendisler, kokpitin bu sayede uçağın burnunda olabileceği gibi uçağın arkasına veya şimdiki kokpitin yer aldığı bölümün altına taşınmasının da mümkün olduğunu belirtiyor. Böylelikle uzayan uçağın burnu sayesinde, aerodinamik bir avantaj elde edilmesi de söz konusu olabilecek.

 

Dünyanın en fazla satan iş jeti!

Embraer Phenom 300, 2015’te 70 teslimatla 3. kez üst üste dünyanın en fazla satılan iş jeti oldu. Tek pilotla da kullanılabilen Phenom 300’ler, charter uçuşlar, kurumsal şirketler ve kendi uçağını kullanabilen işadamı, sporcu ve sanatçılar tarafından talep görüyor. Hafif jet sınıfının en çok tercih edilen modellerinden birisi olan Phenom 300’ler, dünya genelinde 28 farklı ülkede, toplam 320 adede ulaşmış durumda. Son gelişmelerle birlikte Embraer’in dünya genelindeki iş jeti pazar payı ise yüzde 17. Geçen yıl Phenom, Legacy ve Lineage ailelerinde toplam 120 adet teslimat gerçekleştiren Brezilyalı Embraer, böylece son 5 yılın da en iyi performansını gerçekleştirmiş oldu. Kendi sınıfında en geniş bagaj alanını sunan uçak, aynı zamanda sınıfının da en büyük pencerelerine sahip. Bir başka dikkat çeken özelliğiyse, maksimum 6600 ft kabin içi basınçlandırmasıyla sınıfının en iyisi olması.

Phenom 300

-Kokpit ekibi: 1 veya 2 pilot
-Yolcu kapasitesi: 6-10
-Kabin içi yükseklik: 1,5 m
-Kabin içi uzunluk: 5,23 m
-Uzunluk:15,9 m
-Kanat açıklığı:16,2 m
-Yükseklik: 5 m
-Seyir hızı: 839 km/saat
-Menzili: 3650 km
-Uçuş yüksekliği: 45000 feet (13716 metre)
-Motor: 2 adet Pratt & Whitney PW535E (3.360 lbf)
-Bagaj kapasitesi: 84 cubic feet
-Liste fiyatı: 9 milyon USD

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı