TVRadyo
Güntay Şimşek

Türkiye Berlin'e çıkarma yapacak...

 Türkiye Berlin’e çıkarma yapacak... Turizm sektöründeki durumumuz malum. Sadece Rusya ile yaşanan sorunlar değil, küresel ekonomideki durgunluk ve diğer hadiseler de genel anlamda turizme olan ilgiyi azaltıyor. Özellikle bugün kapılarına açacak olan Uluslararası Berlin Turizm Fuarı - ITB (International Tourism Berlin) bu anlamda ayrı bir önem kazanıyor. Çünkü 186 ülkeden, 23 bin uluslararası profesyonel ziyaretçinin katılacağı ITB, yaklaşık 6 milyar Euro seviyesinde de bir iş hacmine sahip. Türkiye’nin bu fuarda yapacağı etkin ve bilinçli tanıtımların, hem bu sene hem de gelecek yıllar için ciddi katkısı olacaktır. Dünyanın en önde gelen seyahat ve ticaret fuarı ITB, iştirakçilerine turizm katma değer zincirinin her alanında, üst düzey karar mercileri, sektör uzmanları ve müşterilerle tanışma imkânı sunuyor. Küresel ölçekteki turizm ve havacılık aktörlerinin yer aldığı bu fuarda, global anlaşmalara imza atılırken, yeni trendlerden de haberdar olma fırsatı veriyor. Türkiye, bu sene başta Turizm ve Kültür Bakanlığı olmak üzere adeta bir çıkarma yaparak, ITB’de tüm turizm ve havacılık markalarıyla temsil edilecek. Türkiye’nin bu seneki temsil performansı, ayrı ayrı markalaşma çalışmaları gibi yeni yöntemlerden oluşuyor. Bu sayede Avrupa’daki tur operatörlerinin bu yılın henüz tamamlanmamış olan yaz sezonu rezervasyonlarına da ilgisinin artması bekleniyor.

TAV 15 YILDIR ITB’DE

Uçağımız Berlin’e doğru yol alırken TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Kaptan, TAV Genel Sekreteri Ersagun Yücel ve TAV Kurumsal İlişkiler Direktörü Bengi Vargül Şen ile fuarda nasıl bir tanıtım yapacaklarını konuştum. TAV’ın aynı zamanda bu fuara en istikrarlı katılan grup olduğunu da belirteyim. Şöyle ki, Türkiye’den ITB fuarının değerini bilerek, en istikrarlı katılımı sağlayan TAV Havalimanları Holding, 2001 yılından beri bulundukları şehirleri ve kartvizit niteliğindeki havalimanlarını tanıtıyor.

Bugün dünyada 8 ülkede, 14 havalimanını bizzat işleterek, çeşitli hizmet şirketleriyle de (gümrüksüz mağaza işletmeciliği, yiyecek-içecek, bilişim, özel salon işletmeciliği, yer hizmetleri gibi...) toplamda dünyanın 70 havalimanında yer alıyor. Uçakta TAV ekibiyle yaptığım sohbette, bu yıl özellikle işlettiği havalimanları içerisindeki çapraz uçuşların sayısını artırarak, ağırlıklı olarak Ankara, İzmir, Bodrum ve Antalya Gazipaşa gibi dünyada yeni keşfedilmeye başlanan destinasyonların da pazarlanmasını hedefleyeceklerini söylediler. TAV, ITB’de kurduğu stantta öncelikle Türkiye, sonra diğer havalimanı işlettiği ülkelerin tanıtımını yapıyor. Ayrıca işletmesini yaptığı havalimanlarının bulunduğu ülkelerin stantlarında da birer görevli bulunduruyor. Öte yandan bu ülkelerin turizm, kültür ve ulaştırma bakanlıklarıyla da koordineli olarak çalışıyorlar.

BEYOĞLU DÜNYA ARENASINDA

ITB fuarına doğru yola çıktığımda, TAV Atatürk Havalimanı, THY CIP Lounge’da Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile karşılaştım. Aynı uçakla Berlin’e uçtuk. Yolculuğumuz sırasında Beyoğlu Belediyesi’nin yurtdışında ilk defa bir fuarda stant açarak yer alacaklarını öğrendim. Başkan Demircan, Beyoğlu’nda yerleşik otel, restoran gibi 20 turizm işletmecisiyle birlikte İstanbul’un en gözde yerlerinden birisi olan ilçelerini ayrı bir marka olarak dünya turizm arenasına çıkardıklarını söyledi. Türkiye üzerine yapılan genel tanıtım çalışmalarının, bundan sonraki süreçte aynı şekilde devam etmesinin eskisi gibi faydalı olmayacağını ifade eden Demircan, ülkemiz adına ayrı ayrı markaların çıkarılması gerektiğini belirtti. ‘Dünyada şehirler yarışıyor’ demenin bu olduğunu vurgulayan Demircan, inovasyon ve girişimcilikle lokal değerlerimizi pazarlamamız gerektiğini anlattı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı