Güntay Şimşek

Berlin’e turizm çıkarması ve son dakika ümitleri...

 

Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerin ilk sırasında Almanya, ikinci sırada ise Rusya yer alıyordu. Merak edilense Rusların ne zaman Almanları geçeceğiydi. Rusyanın ekonomik kriz yaşaması, ardından Suriye iç savaşı çerçevesinde gelişen olaylar her şeyi altüst etti. Turizmde ikinci pazarımızı kaybettik, birinci olan Almanya da sıkıntılı.

İş bu problemler sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın öncülüğündeki sektör, birlik ve bütünlük içinde, tarihinin en yoğun katılımıyla, son dakika turistlerini çekebilmek için, bu sene 50. defa kapılarını açan ITB Berlin Fuarı’nda (Internationale Tourismus-Börse Berlin) boy gösteriyor.

Ancak yaşananlar yüzünden tur operatörleri Türkiye satışlarını başka ülkelere kaydırınca, otellerimizdeki rezervasyonlar çok kritik seviyeye geriledi. Fakat ümitler tükenmiş değil. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın yöneldiği İspanya, Portekiz gibi pazarların doygunluğa ulaşarak artan turistlerin son dakikada Türkiye’ye yönelmesi için çaba sarf ediliyor. Daha fazla avantaj için de nisan-mayıs aylarını kapsayan uçak başına 6 bin dolar desteğin tüm seneye yayılması şart. Çünkü bu aylar Avrupa’da Paskalya, Bahar Bayramı ve Avrupa Futbol Şampiyonası ile geçecek.

 

ITB BERLİN’DE İLK TÜRKİYE SALONU

Almanya’nın 256 katılımcıyla iştirak ettiği fuara, 393 katılımcıyla en fazla ilgi Türkiye’den. Daha önceki ITB Berlin’deki 3.2 No’lu salonun üçte ikisini Türk firmaları doldurduğundan, Türkiye koridoru oluşturulurdu. Bu sene Türkiye’den yoğun katılım olunca daha önce bu salonda yer alan Bulgaristan, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan gibi ülkeler başka salonlara gönderilerek Türk salonu haline dönüştürülmüş. Fakat beklenen ve umulan ilginin olduğunu söylemek zor, ama turizmde pazar çeşitlendirilmediği için turist profilini en iyi bildiğimiz Almanya’da daha fazla kayıp yaşanmaması için efor harcanıyor.

Bir zorluk da Almanya turizm pazarının gelenekçi yapısı. Hollanda’da turizm satışlarının % 70’inin online olduğuna dikkat çeken Corendon Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Almanya’da bu oranın çok düşük olduğunu söyledi. Hollanda’da yılda 500 binin üzerinde online satış yaptıklarını, ama Almanya’da 10 bine bile ulaşamadıklarını belirten Karaer, “Dolayısıyla Almanya’da seyahat acentelerine daha fazla komisyon verip satış yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

THY, TAV, ONUR, CORENDON, SUNEXPRESS

Fuarda Türkiye’nin havacılık markaları olan şirketlerimiz Türk Hava Yolları geniş alanda, ilgi çeken standı, içeride sergilen business class koltukları ve fuar girişinde resmi sponsoru olduğu “Batman v Superman” filminde kullanılan Batmobile aracını sergiliyor. TAV Havalimanları Holding, geniş coğrafyaya yayılan 14 havalimanı ve 70 havalimanındaki hizmet şirketleriyle Türk salonunda yer alırken, Onur Air, Corendon Havayolları ve SunExpress ise Avrupa ve küresel pazarlara hitap eden şirketlerin yer aldığı salondaki stantlarında bu senenin iyi geçmesi için varlık gösteriyorlar.

 

MARKALAŞMAYA BODRUM MODELİ

Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı sorunlar sebebiyle dış dünyadaki algısı bozulduğu için fuarda her turizm yöresi, ili, kasabası, bölgesi; Türkiye’siz markalaşma yoluna girmiş. Hepsi kendini ayrı ayrı tanıtmaya çalışıyor. Model doğru, ancak yöntemi üzerinde çalışılması gerekiyor.

Ayrı markalaşma için Bodrum Tanıtma Vakfı’nı kurarak markalaşma yoluna çıkan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve ekibi iyi bir örnek. Kocadon’a sırrını sorduğumda, iyi bir şekilde pazarlanacak Bodrum gibi ürünleri olduğunu, havalimanına adım atan turistlere de, o andan itibaren Bodrum’u yaşatmaya çalıştıklarını, deniz-kum-güneş üçlüsüne, tarih, doğa, iyi restoranlar, alışveriş noktaları ve sanat faaliyetlerini eklediklerini söyledi.

Gelir seviyesi yüksek turistleri hedeflediklerini, mesela Almanya’da bu anlamda başarılı olduklarını vurgulayan Kocadon, 3 yıldır, her sene 30 ayrı ülkede Bodrum’u tanıttıklarını ve sezonda çok sayıda devlet adamı ağırladıkları için birçok devletin yazın Bodrum’dan yönetildiğini vurguladı.

13 Mart Pazar günü sona erecek fuara, 86 ülkeden havayolu şirketleri, tur operatörleri, oteller, online rezervasyon yapan internet siteleri, turizm örgütleri, bakanlıklar, yerel yönetimler katılıyor.

 

Yukarı