TVRadyo
Güntay Şimşek

Astana’da seçim-Nevruz, New York’ta THY galası, Türkiye’de hadiseli günler!

 

Kazakistan

Zamanımızı, içimizdeki hainleri, terörü ve müsebbiplerini lanetleyerek geçirdiğimiz bir atmosferde, Kazakistan meclis seçimlerinde gözlemci göreviyle Astana’ya geldim. Çeşitli ülkelerden davet edilen gözlemcilerle, Türkiye’den Doç. Dr. Kürşat Zorlu ile birlikte seçimleri takip ettik.

Bu programımla çakışan ve davetli olduğum halde katılamadığım iyi bir olay da New York’ta yaşandı. Türk Hava Yolları’nın (THY) ana sponsoru olduğu, bu yılın en önemli filmlerinden Batman v Superman’in galası, normal bir zamanda Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkı sunacak organizasyondu. Maalesef lanetlik hadiselerin kendini en fazla hissettirdiği günlere denk geldi. Ancak köşeye sıkışmış terörün, hayatımızı şekillendirmesine izin vermeden, her türlü tedbiri alarak bu tarz programlara devam etmemiz gerekir.

 

SEÇİMLERİN GALİBİ NAZARBAYEV’İN PARTİSİ

Kazakistan geçen sene 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitmiş, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile birlikte 3 aday yarışmıştı. Kazakistan’ın bağımsızlığından beri ülkenin başında olan Nazarbayev, Nur Otan Partisi tarafından yeniden aday gösterilerek yaklaşık 9.5 milyon seçmenin katıldığı yarışta, % 97.7 oy oranı ve “Nurlu Yol” adını verdiği ekonomik kalkınma programıyla da seçimin galibi olmuştu. 2016’da ise Nazarbayev, daha istikrarlı bir döneme geçiş amacıyla meclis seçimleri için partisi Nur Otan ile Kazakların karşısına çıktı. Bir grup gözlemciyle birlikte bulunduğumuz salonda da oyunu kullandı.

Halihazırda Kazakistan’da seçime katılan 6 siyasi parti bulunuyor. Ancak 2012 seçimlerinde 7 parti seçime girmiş ve sadece 3’ü meclise milletvekili gönderebilmişti. Resmi olmayan sonuçlar, son seçimde de bu tablonun değişmeyeceğini gösteriyor. 2016 seçimleri sonrası meclise vekil gönderecek partiler ve aldıkları oylar şöyle:

1) Nur Otan Partisi % 82.15

2) Ak Jol (Yol) Kazakistan Demokratik Partisi % 7.18

3) Kazakistan Komünist Halk Partisi % 7.14

Kazakistan meclisi 107 sandalyeden oluşuyor ve % 7 seçim barajı var. Mesela 2012 seçimlerinde 7 siyasi parti katıldı, 3’ü barajı geçebildi; Nur Otan 83 milletvekili (% 80.99), Ak Jol Kazakistan 8 milletvekili (% 7.47) ve Komünist Halk Partisi de 7 milletvekiliyle (% 7.19) mecliste temsil edilmişti.

Ayrıca renkli bir etnik yapıya sahip olan Kazakistan’da meclise temsilci gönderemeyen halklar için de dikkat çeken bir uygulama var. Bu amaçla oluşturulan “Kazakistan Halklar Asamblesi”nden de 9 milletvekili cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor.

 

ASTANA EXPO 2017’YE HAZIRLANIYOR

Kazakistan, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde Orta Asya’nın en hızlı gelişen ve en büyük ekonomisine sahip, siyasi olarak da en istikrarlı ülkesi olarak dikkat çekiyor. Şu günlerde ise Astana, Expo 2017’ye hazırlanıyor. Bu organizasyon için yaklaşık 5 milyar dolar harcama yapılacağı belirtiliyor. Konusu “Gelecek Enerjisi” olan Expo 2017 için Astana’da tahsis edilen bölgeyi de gezip inceleme fırsatı buldum. Uluslararası İhtisas Fuarı’nın mimari değer taşıyan ve fuar sonrasında Astana’nın kimliğine katkı sağlayacak binalarını ise Kazakistan’da 14 ayrı şirketle birçok sektörde faaliyet gösteren Turkuaz Holding çatısı altındaki Turkuaz YDA ve Sembol gibi Türk müteahhitleri inşa ediyor.

 

NEVRUZ BAYRAMI’NDA 5 GÜN TATİL

Nevruz, bütün Orta Asya ve Kazakistan’da her dinden ve ırktan insanın ortak kutladığı, ama Türklerin daha yoğunlukla ve çeşitli hikâyelerle sahip çıktığı milli bir bayram olarak kabul ediliyor. Mesela Kazakistan, 1926’dan 1988’e kadar “Halk Bayramı” şeklinde kutlamış, 2001’de ise resmi bayram olarak kabul etmiş. Artık 22 Mart Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. Salıya denk gelmesi sebebiyle de haftanın tamamı, 5 gün resmi tatil olarak ilan edilmiş.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in de katılımıyla kutlanmaya başlanan Nevruz Bayramı, başta kurulan Kazak çadırları, eğlence merkezleri ve buralarda sunulan ikramlarla sokaklara renkli görüntülerle yansıyor. Kazak çadırlarında milli kıyafetlerini, bayramlıklarını giyen Kazaklar, Nevruz’a özel olarak hazırlanan ve en az 7 çeşit malzemeyle pişirilen “Nevruz Köje” denen çorba başta olmak üzere çeşitli ikramlarda bulunuyorlar. Renkli etnik yapıya sahip Kazakistan’ın soğuğuna rağmen her yaştan insanı da sokakta görmek mümkün. Nevruz’unuz kutlu olsun!

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı