Güntay Şimşek

Suudiler’in İran ve Irak ile mücadelesi belirleyici olacak

 

Petrol fiyatlarının üretici ülkelerin isteği doğrultusunda dengelenerek, ocak rakamlarında sabit tutma yönündeki adımların netice vermeyeceği Türkiye’de yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin sonuç bildirgesinde kendisini ortaya koymuştu. Suudi Arabistan’ın İran’a olan mesafesi, özellikle İslam dünyasındaki Sünni ve Şii kuşak tartışmasının daha da alevlenmesinden bunu anlamıştık. Hatta mezhepçiliğe politik önderlik yapan iki ülkenin tavırları bundan sonra da şu veya bu şekilde sürekli karşımıza çıkacaktır.

Katar’ın başkenti Doha’da toplanan OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin, petrol üretimini dondurma konusunda anlaşamayacağı, tam katılım olmadığından ipuçlarını vermişti. Anlaşmış olsalardı, sürpriz olurdu, ama petrol fiyatlarını ne derece donduracağı hususu yine tartışmalıydı.

İran’ın Batı ile ilişkilerini önemli mesafede düzelttiği bir ortamda, ekonomisini güçlendirmek için daha fazla petrol ihraç etmek istediği bilinen bir şey. Ama İran’ın ekonomik olarak daha fazla güçlenecek olmasının bölge üzerindeki politik gelişmelere yansıyacak etkisi, Arap ülkelerini endişelendiriyor. Bu sebeple, Suudi Arabistan, petrol üretimini dondurmak için İran’a endeksli hareket ediyor. İran’dan üretimi dondurma adımı gelmeyince de petrol fiyatları tekrar varil başına 40 doların altını görmeye başladı.

Ancak İran, petrol üretimini dondurmayı kabul etmeyince, Suudi Arabistan’ın da karşı hamleyle üretimi talep doğrultusunda, hatta İran’a olan ilgiyi azaltacak şekilde artıracağına dair işaret vermesi fiyatları daha aşağı çekecek gibi görünüyor. Bundan Türkiye gibi petrol ithal eden ülkeler kazançlı çıkacağı gibi en büyük yansıması da üreten ülkeler tarafında ekonomik sıkıntı olarak karşımıza çıkacaktır.

Öte yandan Suudi Arabistan’dan sonra ikinci büyük üretici Irak’ın geçen yıl 4 milyon gün/varil üretimle en fazla büyüme gösteren ülke olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Hasılı petrol fiyatlarının aşağıya doğru gitmemesi için bir sebep yok. Türkiye’de petrol fiyatlarına küçük de olsa bir indirim geldi. Sevindik. Ancak bugünlerde petrol, bölgemizi daha da hararetlendirecek şekilde politikleşiyor. Ülke olarak siyasi yansımalarına dikkat etmemiz gerekiyor.

RUSYA İLE DOĞALGAZDA RESMİ TEMAS YOK

Geçen hafta medyaya da yansıdığı üzere Türkiye’deki özel doğalgaz ithalatçısı bazı şirketlerin, Gazprom’la bu yılın ilk 3 ayı için yüzde 10.25’lik indirim için anlaştığı ve nisandan itibaren cüzi bir indirim içeren yeni bir sistemin geçerli olacağı açıklandı. Bir yönüyle doğalgazda özel sektörle temasını koruyan Rus makamlarının, Türkiye’nin enerji politikalarını belirleyen resmi makamlarıyla ise henüz hiçbir teması yokmuş. Özel sektör-Rusya anlaşması gündeme geldiğinde Ankara’daydım ve bu detayı ilk ağızdan öğrenmiş oldum.

THY İÇİN BATMOBİLE ARACINI KİM KULLANDI?

Mevzu medyaya yansıdığında epeyce tartışması olmuştu. Milli havayolumuz Türk Hava Yolları’nın (THY) çok yankı uyandıran, ‘Batman v Süperman; Adaletin Şafağı’ filmine sponsor olmasının etkileri de henüz bitmiş değil.

Batman’in kullandığı ‘Batmobile’ aracı bu defa Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçen ilk sivil araç olma özelliğiyle, Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkı yapacak. Köprüden geçişi reklam filmi olarak hazırlandı. Yarından itibaren de önce sosyal medyada gösteriye çıkacak. Batmobile aracının direksiyonunda kim olacak? Derseniz, ‘Ben kullanacağım’ diye ortaya atılanlar da dahil hiçbir Türk olmayacak. Çünkü aracı filmde kullanan, birçok yere de sigorta meselesinden dolayı araçla birlikte seyahat eden kişi kullandı. Batmobile aracının şoförü, aynı zamanda üçüncü köprüden araçla geçen ilk kişi oldu.

Ancak benden duymuş olmayın. Çok istekli Türkler için fırsat kapısı henüz kapanmış değil. Yeni bir kampanya var. Gotham ile Metropolis şehirleri arasında Batmobile aracı yeniden sefere çıkacak. Bu fırsattan yararlanmak üzere Warner Bros’a başvuranlar arasından ilk 5 kişi kurayla seçilecekmiş! Amerika’ya gidiş-gelişlerini de THY karşılayacakmış.

 

Yukarı