Güntay Şimşek

Savunma sanayiinde model sıkıntısı...

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, görüş gücü ve manevra kabiliyetiyle ilgili denemeleri süren yerli “silahlı İHA’ların” çok yakın tarihte kullanılmaya başlanacağı bilgisini paylaşması, bir şeylerin değiştiğini gösteriyor. Bu gelişmelerden sonra TBMM çatısı altında yer alan bazı isimlerin de Türkiye’nin özellikle yerli silahlı İHA üretiminde kaydettiği başarı karşısında ithal ürünleri savunma anlayışlarını terk edeceklerini umuyorum.

Fakat hâlâ savunma sanayiimizin geliştirilmesi için bir modelimizin olduğundan bahsetmemiz zor. Çünkü sektörün önünü görecek, disipline edecek bir modelimiz olsaydı, şu an yerli silahlı İHA’lar görevde olurdu. Gecikmenin tek sebebi, model olmaması nedeniyle içerideki kısır kavgalar.

Genelkurmay Başkanı, silahlı İHA üretiminin iki grup tarafından yürütüldüğüne dikkat çekmiş. Bunlar Baykar’ın geliştirdiği taktik sınıftaki Bayraktar TB2 ve TAI’nin Anka’sı. Daha önce de bahsettiğim üzere her iki şirketin yaptığı denemelerde yüksek düzeyde başarı yakalandı. Hatta Bayraktar, halihazırda zaten Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterinde. Anka’da gün sayıyorken ne diye hâlâ yurtdışından silahlı İHA muhabbeti yapılıyor.

Türkiye’nin yapması gereken, bu iki şirketin önünde bulunan ciddi engelleri kaldırıp müttefik ülkelere silahlı İHA ihracatına başlamak olmalıdır. Ama hangi modelle geliştirip kullanacağız, ihraç edeceğiz hâlâ belli değil. Çünkü başarı kriteri yok. İhaleyi kazanamayanlara bile taltif var. Sektörde görev ayrımı yapılmamış. Ve bürokrasi kaynaklı engellerin ise haddi var, hesabı yok.

YERLİ BAZ İSTASYONU ULAK UNUTULDU

Dün İstanbul’da “Huawei 4.5G Endüstri Zirvesi” vardı. Çinli Huawei, telekomünikasyon sektörünün Ericson gibi altyapı teknoloji devlerinden biri. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın desteğiyle, Aselsan-Netaş- Argela üçlü konsorsiyumun geliştirmeye çalıştığı yerli baz istasyonu Ulak’ın girmeye çalıştığı alanın liderlerinden. İşte bu zirvede herkes güzel konuşmuş. 5G çalışmalarının son hızla devam ettiğine vurgu yapılarak Türkiye’nin 5G’yi yerli ve milli ürünle kullanan ilk ülkelerden biri olacağından dem vurulmuş. Konu gelecek olunca konuşmak güzel. Ama azıcık önümüze bakmamızda da fayda var. Önce 4.5G’de ihale kriterlerine ne kadar uyulduğu izah edilsin, sonra 5G faslına geçeriz.

1 Nisan’da 4.5G’ye geçtikten sonra 10 bin baz istasyonundan 4.5G hizmetini 9.6 milyon vatandaşımız aktif olarak kullanıyormuş. Peki neden bir tanesi bile yerli değil? Niçin yerli Ulak hizmete alınamadı? Çünkü ihalede böyle bir kriter yoktu. Yerlilik şartı vardı, ama uyulup uyulmadığı da denetlenmedi. Hatta sektör hazırlanmadan alelacele ihaleye çıkılınca doğal olarak büyük oyuncular altyapıda yer aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın 4.5G’nin hayata geçmesini büyük bir başarı olarak sunmasına bu sebeple katılmıyorum. Burada bir başarı varsa altyapıda Ericson, Huawei’yi, üst tarafta Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’u tebrik etmek gerekiyor. Eğer bir başarıya ulaşılmak isteniyorsa, önce yerli Ulak’ta doğru bir üretim ve pazarlama yöntemi bulunması gerekir. 4.5G’de yerli baz istasyonunu kullanamayan bir ülke nasıl olacak da 5G’de yerli ve milli ürün kullanacak?

CUMHURBAŞKANI BAĞLANTILI BOGOTA- PANAMA UÇUŞU

Geçen hafta Türk Hava Yolları, Bogota/Panama hattında uçmaya başladı. Daha ilk seferde THY yönetimini ümitlendiren bu hattın açılış uçuşuna ben de katıldım. Bogota’dan İstanbul’a dönerken de THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ile sohbet ederken, Bogota-Panama arasında da yolcu taşıdıklarını söyleyince şaşırdım. Çünkü havacılıkta 5. Hava Trafik Hakkı olarak bilinen, üçüncü ülkeler arasında yolcu taşıma izninin alınması zor bir iş. Böyle bir izni nasıl aldıklarını merak ettim ve işin sırrını öğrendim. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa süre önce gerçekleştirdiği Güney Amerika ziyaretinde, iki ülkenin liderlerinden THY için gerekli onayların alınmasını sağlamış.

 

Yukarı