Güntay Şimşek

Başbakanın değil başbakanlığın profili düşecek...

 

AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal’ın, “Güçlü Cumhurbaşkanı ve güçlü Başbakan ile yürümüyor” sözleri sonrası başlayan tartışmaların gerçeğe dönüşeceği bir nokta var. Güçlü Cumhurbaşkanı’nın liderliği altında hareket edecek güçlü Başbakan ve güçlü AK Parti Genel Başkanı şeklinde bir yapılanmaya gidileceğinin altı çiziliyor. Dolayısıyla Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı’nın ayrı isimler olması ihtimalinden bahsediliyor.

Böylece AK Parti’nin en güçlü isimleri Başbakanlık için yarışırken, profili düşük bir Başbakan’dan ziyade, profili düşürülmüş, etkinliği azaltılmış bir Başbakanlık modelinden söz ediliyor. Çünkü Başbakan’ın sadece hükümetten, genel başkanın da sadece partiden sorumlu olarak görev ifa edeceği bir modelle otomatikman görevlerinin etki alanları azaltılarak, profili düşürülmüş oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir dönem konuşma metinlerini de hazırlayan ve kısa süre önce de Cumhurbaşkanı’yla görüşen Aydın Ünal’ın sözlerini yabana atmak yerine, “Neden böyle bir açıklama yaptı?” sorgusuyla yorumlamak icap ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden sonra hareketlenen Türkiye gündemi, 22 Mayıs’ta derin bir nefes alarak yoluna devam edecek. Halkın oyu ile Cumhurbaşkanı seçilerek fiili bir duruma imza atan, AK Parti’nin tartışmasız doğal lideri konumuyla da devletin en tepe noktasında bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu defa hükümet ve partinin ayrı isimler tarafından yönetilmesi için adım atması ihtimali var.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, geçen hafta Cumhurbaşkanı’yla görüşmelerinden sonra yeni döneme hazırlanmak için işaret aldıklarına yönelik verdikleri mesajlardan, örneğin birinin Başbakan (Yıldırım), diğerinin genel başkan (Bozdağ) olacağını düşünebiliriz.

Yıldırım’ın 13 yıl bakanlık yapması, iyi bir teknokrat olması sebebiyle partiye karışmadan icracı bir Başbakanlık yapacağı, Bozdağ’ın da hukukçu olması, TBMM AK Parti Grup Başkanvekilliği yapması ve yeni Anayasa’nın hazırlanmasında hem grubu hem de partiyi sıkı tutabileceği düşüncesiyle genel başkan konumu telaffuz ediliyor.

Bu modelin başarıyla uygulanması sonrasında ise 1-2 yıl içinde her iki konumdaki isimlerin de değişebileceği, Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın da bu geçiş sürecinden sonra partinin veya hükümetin başına getirilebileceğine dikkat çekiliyor.

YENİ KABİNEDE SAĞIN TÜM RENKLERİ

Yeni Başbakan’la birlikte kurulacak yeni hükümetin kabinesinde sağı temsil edecek tüm figürlerin olması ihtimalinin de göz ardı edilmemesi lazım. Çünkü sistem değişikliğine giderken, sağın tüm renklerinin kabinede olacağına dair işaretler var. Numan Kurtulmuş, Tuğrul Türkeş, Süleyman Soylu gibi sağın tonlarını oluşturan isimlere yeni hükümetin kabinesinde yenileri de eklenebilir.

EKONOMİ YÖNETİMİ DİZAYN EDİLECEK

Yeni kabinenin ekonomisine yön verecek en önemli isimler Naci Ağbal, Nurettin Canikli olacak gibi görünüyor. AK Parti Kadın Kollarından Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın da kabineye girme ihtimalinin yüksek olduğunun altını çizelim. Öte yandan yeni dönemde yıldızı parlayacaklar arasında Hayati Yazıcı da yer alıyor.

 

Yukarı