TVRadyo
Güntay Şimşek

Yılın düğününde görülmesi gereken...

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile çağımızın Nuri Demirağ’ı pozisyonundaki Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar’ın cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirilen nikâh töreni, doğal olarak medyanın ve kamuoyunun ilgisini çekti. Özellikle bazılarının dikkatini ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, şahitlerinden birisi olması çekmiş.

Genelkurmay Başkanı’nın bence orada bulunmasını icap ettiren iki önemli sebep vardı. Birincisi hepinizin malumu olduğu üzere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Başkomutan konumdaki bir ismin, Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabet etmiş olması. Ama ikincisi ise daha dikkat çekici ve hassas. Çünkü Özdemir Ailesi yaklaşık 15 yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile yatıp kalkıyor. Yarı değil, tam TSK personeli gibiler.

Taktik sınıftaki insansız hava aracından önce de minilerini yapıp ordumuzun emrine vermişlerdi. Dolayısıyla Genelkurmay Başkanı Akar’ın çok eskiden tanıdığı bir ailenin yanında olmasını eleştirmek anlamsız.

Zira nikâh oldukça sadediydi. Ama kalabalıktı. Kuran tilavetiyle başladı, gelin ve damadın hayat hikâyelerini konu eden belgesel niteliğinde bir filmle devam etti. Nikâh kıyıldı, tebrik merasimine geçildi. Hepsi bu. Ne eğlence, ne de müzik...

Dolayısıyla şehitlerimizin aziz hatıralarını ve yakınlarını rahatsız edecek bir durum söz konusu değilken, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a yöneltilen eleştirilerin başka amaca matuf olduğunu anlamak için kâhin olmak gerekmiyor. Çünkü, Özdemir Bayraktar, ailesiyle birlikte en az 15 yıldır bu ülkenin milli savunma sanayiine katkı sunmak için çalışıyor. TSK envanterine giren ilk milli ve özgün İHA olan Bayraktar Mini İHA, 2007 yılından bu yana hizmette. Aynı zamanda yurtdışına ihraç edilen ilk İHA. 2009 yılında Malazgirt Döner Kanat İHA’yı teslim ettiler. 2014 yılında da kendi sınıfında en ileri teknoloji ve performansıyla Bayraktar TB2 envantere girdi...

İsrail’e, Amerika’ya bağımlılıktan kurtaran İHA teknolojisini geliştirdiler. Ülkeyi bu alanda namerde muhtaç etmediler. Bu milli uçaklar binlerce saat uçmuş ve kahraman Mehmetçiğimizi korumuş.

Damat Selçuk Bayraktar da yıllarca askerle birlikte terör bölgesinde bu teknolojinin kullanımı için dağ taş demeden çalıştı, gayret etti. Birçok defa da onu dağ başlarında bizzat yakaladım. Tanıtım filminde de yer aldığı gibi Bayraktar TB2’nin uçuşları esnasında, ilk 1000 saatlik uçuş boyunca askerlerle birlikte hep sistemlerin başında oldu. Böylelikle milyonlarca saat daha fazla uçuş olur düşüncesiyle gecesini gündüzüne katıp gözünü kırpmadan bildiği yolda devam etti. Şimdi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, böyle bir vatan evladının nikâhına katılmasın da kiminkine katılsın?

Ve çilekeş Özdemir Bayraktar... Çağımızın Nuri Demirağ’ı. Şırnak 6. Motorlu Piyade Tugayı’nda bu projelere destek veren Yarbay Melih Gülova’nın 2007 yılında şehit olmasından bu yana, İkitelli’deki fabrikasında yatıp kalkıyor. Niçin biliyor musunuz? Çünkü bu projelerin hayata geçmesinde bir günün bile çok önemli olduğunu çok iyi tecrübe etmiş ve bu sebeple kendini sorumlu hissediyor.

Bir de madalyonun öteki yüzü var. Bu işleri kolay başarmadılar. Çünkü bürokrasi adeta Özdemir Ailesi’nin önüne setler çekti. Milli ve özgün İHA projelerini geliştirmek uğruna neler yaşadıklarına, ne tür engellemelere maruz kaldıklarına bizzat şahit oldum. Köşemde zaman zaman bunları yazıya döktüm.

Mesela, taktik sınıftaki İHA TB2’nin hikâyesi çok enteresandır. İhalesinde bürokrasi akla hayale gelmeyecek numaralar çevirdi. Dünyanın imrendiği 2007’de başlayan proje için hiçbir maddi destek verilmezken, üzerine bir de yarım milyon dolar teminat istendi. 24 adet İHA’yı içeren projede sipariş adedi 12’ye indirildi. Sözleşmenin imzası 2.5 yıl geciktirildi. Proje kabullerinde ipe un serildi. İHA’ların teslimatı sonrası operasyonel hale getirilmesi geciktirildi. Hasılı eğitimleri, gerekli olan kamera gibi faydalı yükleri de dahil, her aşamasında ayrı bir sıkıntılı süreç yaşattı.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı