TVRadyo
Güntay Şimşek

Turizmden acil çağrı sinyali...

 

İstihdamın en yoğun olduğu turizm sektörünün lokomotifi otelciler, bölgemizde yaşanan hadiseler, küresel dalgalanmalar ve son olarak Türkiye’nin maruz kaldığı hain darbe girişimi sebebiyle ciddi sarsıntı geçiriyor. Devletin sektörlere verdiği desteğin özellikle bacasız sanayi konumundaki turizm için daha hassasiyetle ele alınarak, paydaşlarla da görüşülerek bir yol haritası çıkarılmasına ihtiyaç var.

Ülkemizde istihdam anlamında sosyal bir problem olması istenmiyorsa, emek yoğun turizm sektöründe, çok sayıda personel çalıştıran otellerin doluluk oranlarının % 30 seviyelerine düştüğü, konaklama fiyatlarında büyük indirimler yaşandığı, maliyetlerin de arttığı dikkate alınarak başta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri olmak üzere devlet olan ödemelerinin 2018’e kadar ertelenmesi şart.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) yönetim kurulu heyetiyle Hilton İstanbul Bosphorus Oteli’nde bir araya geldiğimde sektörde yaşananları birinci elden dinleme şansım oldu. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Başkan Yardımcıları Müberra Eresin (Eresin Hotels Genel Müdürü) ve Armin Zerunyan (Hilton Worldwide Türkiye Bölge Müdürü), Genel Müdür İsmail Taşdemir, Yönetim Kurulu üyeleri Faik Öztunç (Divan Otelleri Danışmanı), Esener Saygın (Swissotel Finans Direktörü), Levent Erdoğan (Hotel My Dora Yönetim Kurulu Başkanı), Kasım Zoto (Armada Hotel Yönetim Kurulu Başkanı), Ziya Cihan (WOW İstanbul Hotels&Convention Center Genel Müdürü), Genel Sekreter Uygar Koçaş (The Marmara Hotel Genel Müdürü) ve Taner Yallagöz’den (Yaşmak Hotels Yönetim Kurulu Başkanı), diğer bir ifadeyle sektörün duayenlerinden kendi adıma çok şey öğrendim.

Turizmin şu anki sorunları için ilgili bakanlarımızla birlikte bizzat Başbakan Binali Yıldırım’ın konuya en üst seviyeden el atması gerekiyor. Ben tespit edilen meseleleri ortaya koyayım ve belki Başbakan’ımızın yol haritası çıkarmasına da katkı sunmuş olurum.

HÜKÜMETİN TURİZM PAKETİ YETERSİZ

Hükümetin geçen 7 aylık zaman diliminde açıkladığı destekler, konaklama sektöründeki işletmelerin sürekli artan maliyetlerinin azaltılmasına, hizmetin yerleşmiş yüksek standartlarda ve aynı kalitede devamlılığına ve istihdamda istikrara faydası olmadı. En yüksek sezonda çok sayıda otel kapalı. Personel işsiz. Durumun daha fazla kötüleşmemesi için acil eylem planı zorunlu...

Mesela; tahakkuk eden veya edecek SGK ve Muhtasar ödemelerinin 2018 yılına kadar faizsiz olarak ertelenerek ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması gerekiyor. Ayrıca 2016 ve 2017 yılları Kurumlar Vergisi ödemelerinin 01.07.2018 tarihine kadar faizsiz olarak ertelenmesi, ödemelerin de takip eden yıldan itibaren yapılandırılması sağlanmalı. Ve mevcut borç stoku ve sermaye akışının normale dönmesi için düşük faizli ve uzun vadeli işletme kredilerinin de önü açılmalıdır.

Özellikle istihdamın korunması amacıyla konaklama sektörü çalışanları için “kısa çalışma” seçeneği ve esnek çalışma modellerinin hayata geçirilmesi gerekir.

 

TEŞVİK MEVCUT TESİSLERE LAZIM

Yatırım teşvik sisteminin revize edilerek turizm yatırımlarının Anadolu illerine yayılması önemli. Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla illerinin mevcut tesislerinin yıpranma sürecine girdiği dikkate alınarak verilecek teşvik belgelerinde yeni yatırımlar yerine daha çok mevcut yatırımların modernizasyonu ve renovasyonu konusunda düzenleme yapılması icap ediyor.

Turizm desteklerinin de coğrafi bölge belirtilmeksizin tüm ülkeyi kapsamasına ehemmiyet verilmelidir.

VERGİ ADALETSİZLİĞİ GİDERİLMELİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli 1. sınıf lokantalar ve 3, 4, 5 yıldızlı oteller ile tatil köylerinin lokantalarında KDV oranı % 8’e indirilmişken, % 18’e çıkarılması sıkıntılara sebep oluyor. Konaklama, yiyecek ve içecek sektöründe KDV oranı departman ayrımı yapılmadan % 8 olarak uygulanmalı. Aksi halde düşük vergiyle kalitesizlik teşvik ediliyor.

KAYITDIŞI TURİZM OLUR MU?

Türkiye genelinde 15 bini bulduğu tahmin edilen ve kayıtdışı olarak günlük kiralanan evler, kaçak otelcilik faaliyetleri, rekabete aykırılığının da ötesine geçerek terör ve toplum güvenliğinin zaafı konusunda adeta işbirlikçi haline gelmiştir. Terör ve asayişle ilgili aranan pek çok kişinin kayıtdışı günlük kiralık evlerde konakladığının ortaya çıktığı gerçeği söz konusu. Bu duruma mutlaka el atılması gerekiyor.

TANITIM SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Tanıtım çalışmalarının, imaj geliştirme ve halkla ilişkiler faaliyetiyle desteklenmesi şart. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda tek elden ilgili her bir ülke bazında, o ülkeden gelebileceklerin beklentilerini öne çıkaran profesyonel bir tanıtım/ pazarlama ağı kurulmalıdır. Türk Hava Yolları ile koordineli yapılması, onların işbirliği yaptığı yabancı PR firmalarından faydalanılması ve bakanlık tarafından fonlanmasının sağlanması Türk turizmine ciddi katkı sağlayacaktır.

Ve son söz: Bacasız sanayi turizmin hükümetteki temsilcisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mutlak surette “Ekonomi Koordinasyon Kurulu”na alınması gerekir. Hatta 35 milyar dolar seviyelerinde gelir üreten turizmin ayrı bir bakanlık çatısı altında temsil edilmesi iyi olmaz mı?

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı