Güntay Şimşek

Yeni havalimanının ‘kontrol kulesi’ ödül aldı, 2 büyük ödül ise yolda

 

Günümüzde milyarlarca insan havayoluyla seyahat ederken ve onları misafir eden havayolları seferler düzenlerken havalimanlarının kalitesine, sağladığı konfora ve her açıdan verimliliğine azami özen gösteriyorlar. Alınan ödüller işte bu noktada hafızalara yer ediyor ve uzun süre silinmiyor. Hatta alınan ödüllerin farklı alanlarda devamı gelince de sadece bulunduğu kente ve bölgeye değil ülkeye de katkısı farklı oluyor.

Daha önce “İstanbul’un Yeni Havalimanı (İYH) Ödüllerle Geliyor” başlığı altında bir yazı kaleme aldığımda AECOM ve Pininfarina’nın lale figüründen esinlenerek tasarladığı Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin, “Chicago Athenaeum” tarafından “2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü”ne layık görüldüğüne dikkat çekmiştim. İşte o ödülü hafta sonu İHY’yi hayata geçiren İstanbul Grand Airport (İGA) CEO’su Yusuf Akçayoğlu ile birlikte Atina’da aldık. Akçayoğlu aldı, biz de alkışladık. Akçayoğlu’na ödül sonrası tebrik için söylediğim ilk söz, “Bu ödülün daha çok ekmeğini yiyeceksiniz” şeklinde oldu. Çünkü Türkiye ilk defa kule tasarımıyla ödül aldı ve diğer tüm ödüllerin yer aldığı kitaba da önlü-arkalı kapak oldu.

Akçayoğlu da ödül alan kule tasarımını şöyle değerlendirdi: “Dünyaca ünlü tasarımlarıyla birlikte Ferrari’nin de tasarımcısı olarak bilinen Pininfarina’nın uzmanlığıyla yakında İstanbul’un simgelerinden biri haline gelecek olan bu özel yapı, ülkemiz ve bölgemizin kalkınmasını hızlandıracak olan havalimanımızın estetik olarak da ne kadar çağının ötesinde olduğunu ortaya koyuyor.”

Yeni havalimanı için özel tasarım bir kuleye, başlangıçta paydaşlar sıcak bakmamış. Ancak tarafları ikna etmeyi başarıp tasarım yarışması açmış. Gelen tasarımlar arasında da doğru tercih yapmış olmalılar ki daha kulenin temeli atılmadan proje aşamasında, 370 proje arasında yapılan değerlendirme sonucunda İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü aldı.

Temeli ekimde atılacak ve 2017’nin ilk yarısında bitirilmesi planlan kulenin maliyeti 75 milyon dolar seviyelerinde olacak. Ancak aldığı ödüle bakılırsa, imaj, prestij ve sağlayacağı tanıtımın etkisiyle bedelini şimdiden finanse edecek gibi görünüyor.

Kule bu ödülünü kimden, nasıl aldı? İYH, 2015’te tasarım yarışması açtı. Türk-İslam kültürünün ve İstanbul’un zengin kültürel mirasının önemli motiflerinden lale çiçeğinden ilham alınarak yapılan kule tasarımıyla yarışmanın kazananı Pininfarina ve AECOM oldu.

Ferrari’nin de tasarımlarını yapan ve ilk defa bu projede yapı dizaynına imza atan Pininfarina ve AECOM’un kule tasarımıyla da 2016’da uluslararası arenaya çıkıldı. Ve “Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi”nin İtalyan mimar ve eleştirmenlerin oluşan jürisi, Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü İstanbul’un yeni kulesine verdi.

Ancak bu ödül, göze ve gönüllere hitap edecek kulenin tasarımıyla ilgili. Peki yolcuların kullanacağı terminaller ve buralarda kullanılacak yenilikler için ödül yok mu? Yusuf Akçayoğlu’ndan dinleyelim: “Çok yakında iki önemli ödül daha açıklayabiliriz. Kısa listeye kaldığımız iki yarışmanın neticesini bekliyoruz.”

Beklenen 2 ödül şunlar:

1) WAF (World Architecture Festival) Ödülü

16-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Berlin’de Dünya Mimarlık Festivali düzenlenecek. İstanbul Yeni Havalimanı da “Gelecek Projeler - Altyapı” kategorisinde finale kaldı. 300 projenin yarışacağı Dünya Mimarlık Festivali’nde 60’ı aşkın ülkeden 300’ün üzerinde proje yer alacak. Projesi devam eden veya tamamlanmış, en iyi tasarıma sahip binalar 32 kategoride yarışacak.

2) Autodesk AEC Ödülü

Autodesk’in düzenlediği ve 29 ülkeden 162 projenin katıldığı Building Information Modeling (BIM) Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (Architecture, Engineering, Construction-AEC) Excellence 2016’da ise İYH, “İnşaat” kategorisinde, Büyük Altyapı Projesi dalında 2 Çinli firmayla birlikte finale kaldı. Ödül töreni ise 16 Kasım’da Las Vegas’ta yapılacak.

Her iki ödülün de Türkiye’ye gelmesi dileğiyle, emeği geçenleri tebrik ediyorum.

 

Yukarı