TVRadyo
Güntay Şimşek

Bu ziyaretin anlamı...

 

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti için ön planda görünenlerden ziyade, arka plandaki gelişmeleri izlemek gerekiyor. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor ve bu ziyaret, o düzene şekil verecek önemli adımlardan biri olarak dikkat çekiyor. Bölgemizdeki gelişmeleri de yakından ilgilendiren Putin’in ziyaretinin sadece doğalgaz boru hattı Türk Akımı, Mersin Akkuyu Nükleer Santralı ve iki ülke arasındaki ticaretin eskisinden daha iyi noktaya taşınması olarak ele alınması yanlış olur. Çünkü Rusya - Türkiye ilişkilerinin stratejik boyutu çok daha dikkat çekiyor. Mesela bunlardan birisinin Batı’nın da tepkisine sebep olacak düzeyde bir işbirliğiyle, savunma sanayii alanında ve bölgemizin güvenliği konusunda olabileceği not edilebilir.

Batı'nın endişeyle ve yakından takip ettiği bu gelişmelerin nasıl gelişeceğini görmemiz de galiba fazla zaman almayacak. Bu çerçevede “müttefik” diye bildiğimiz ve de güvendiğimiz başta Amerika olmak üzere çoğu Batılı ülkelerin, yıllarca arkadan dolanıp Türkiye’yi karıştıran terörle, teröristle ilişkiler kurmaları AnkaraMoskova yakınlaşmasında önemli bir parametre olarak gündemde olacak.

Batılı ülkelerin hain darbe girişimine geç, hatta zorda kalarak tepki vermeleri, Rusya’nın ise başından beri Türkiye’yle hareket etmesi Enerji Kongresi’nde Putin’in ifadelerinde bir kez daha gündeme geldi. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen Putin’in, “Son olarak bir darbe girişimi oldu. Biz de takip ediyorduk. Türk halkını tebrik ediyorum. Durum kontrol altına alındı” vurgusunu, iki ülke arasında yeni bir kapının açıldığının işareti olarak görmek gerekiyor.

TÜRK AKIMI’NDA TANAP HATASI OLMAMALI

Rusya-Türkiye ilişkilerinin eskisinden daha iyi olacağını ilk defa bu köşede not eden yazar olarak önemli bir hususa daha dikkat çekmek istiyorum. Kardeş Azerbaycan ile birlikte hayata geçirmek üzere yola çıktığımız doğalgaz boru hattı projesi TANAP’ta Türkiye’nin menfaatine olmayan başta geçiş ücretleri olmak üzere epeyce detay var. Benzer durumun Türk Akımı’nda yaşanmaması için iki ülke arasında her alanda gelişen yakınlaşma atmosferinin etkisi olmamalı. Zira Türk Akımı projesinde, Türkiye’nin deniz tarafında da projeye ortak olma gibi bir durumun gündemde olduğu telaffuz ediliyor. Halbuki Mavi Akım’da olduğu üzere Türkiye’nin elini taşın altına koyacağı nokta Anadolu üzerinde, kara tarafında olmalı. Ayrıca projenin ileride Avrupa’ya uzanması dikkate alınarak doğalgaz merkez üssünün Yunanistan yerine Türkiye olması yönünde çaba sarf edilmesi gerekiyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı