Güntay Şimşek

Musul-Hayfa (İsrail) Petrol Boru Hattı...

 

Amerika’nın Irak merkezi hükümetini kurgulayarak, Türkiye’yi hesaba katmadan başlattığı Musul operasyonunun bölgeyle ilgisi olan her ülke için bir önemi var. Türkiye için durum çok farklı olsa da, Batılı ülkeler için birinci sıraya şüphesiz enerjiyi koymak gerekiyor.

Mesela 1948’de İngilizler tarafından yapılan 560 km uzunluğundaki, düşük kapasiteli Musul-Hayfa Ham Petrol Boru Hattı’nın yeniden canlandırılması veya Türkiye’yi by-pass ederek, Irak petrollerinin güzergâh değiştirmesi yönünde Batı ülkelerinin planı nedir? ABD, Fransa ve İngiltere, Musul’u DEAŞ’tan temizledikten sonra hangi adımı atacak?

Malum olduğu üzere 1950’li yıllara kadar Ortadoğu’da en etkili milletlerin başında İngilizler geliyordu. İran petrollerini millileştirmeye çalışan İran Başbakanı Musaddık’ı 1953’te devirmek için Amerikalıları göreve çağıran İngilizler, o tarihten sonra perde gerisinde rol almaya başladılar. Böylece Amerika, enerji kaynaklarına ev sahipliği yapan Ortadoğu ülkeleriyle çeşitli bahaneler altında yakın temasta oldu. Bu defa DEAŞ bahanesiyle ABD’nin Musul’a müdahalesi gündemimizde. Bu sebeple unutulan MusulHayfa Hattı’nı hatırlatmak gerekiyor.

Musul-Hayfa Hattı için mühendislik çalışması ve kamulaştırma önemli oranda tamamlanmış. Irak tarafındaki boru hattı atıl durumda. Ürdün hattı su taşımada kullanılıyor ve İsrail ise bir gün petrol geleceği ümidiyle, bu hattı havalimanına jet yakıtı taşımada kullanıyor. Musul’da suların durulması halinde, bu hattın hayata geçmesi en fazla 2-2.5 yıl süre alır. Dolayısıyla Musul operasyonunun arkasında İsrail’in nerede durduğuna da bakmak gerekir.

 

SÜNNİ-Şİİ TARTIŞMASINDA İRAN-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Tarihten kısa bir hatırlatma ve günümüzdeki gelişmeler Irak Başbakanı’nın Başika’da Türk askerine karşı çıkmasının arkasında kimlerin (ABD-İran) olduğunu ortaya koyuyor olmalı. Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Türkiye, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) ile yakınlaşıp, Ankara-Erbil ilişkileri geliştirilip petrol boru hattı hayata geçirilip, doğalgaz konuşulmaya başlandığında tepki verenlerin Bağdat ve Washington olduğunu da bir kenara not edin.

Eğer mezhep kavgası bu şekilde alevlendirilirse, İran- İsrail gerginliği unutturulur, yerini Irak’taki Sünni-Şii kavgası alır. Musul’un demografik yapısı da, enerji güzergâhları da pekâlâ değişebilir. Öte yandan bir haftadır Akdeniz’deki İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya açılma fırsatı konuşuluyor. Hatta bu sebeple yakınlaşma yaşandığını gözlemliyoruz. Bu durumda ABD destekli Musul-Hayfa Petrol Hattı mı, yoksa İsrail-Türkiye Doğalgaz Hattı mı daha yoğunlukla gündemimize girer? Irak’taki gelişmeler Türkiye açısından hayati önem taşırken, Batılı ülkeler bakalım enerji merkezli oyunlarını bu defa nasıl oynayacaklar?

DEAŞ FAZLA DİRENMEDEN MUSUL'DAN SURİYE'YE GEÇECEK! 

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un DEAŞ’tan geri alınmasına yönelik ABD öncülüğünde başlayan askeri operasyonda Rusya yok. Rusya Devlet Başkanı Putin’in uyarıları var. Bu operasyona katılmayan, ama Suriye üzerinde etkisiyle bölge siyasetinde etkisi olan Rusya ve müttefiki diğer ülkelerin, DEAŞ’ın ABD öncülüğündeki güçlere fazla direnmeden Musul’u terk edip, Suriye’ye geçeceğine dair istihbaratları veya kanaatleri olduğunu kayda geçirmiş olayım. Bakalım ‘Büyük Musul Operasyon’u ne zaman ve nasıl bitecek?

 

Yukarı