Güntay Şimşek

Uçağa binmeden yapılmayacak 6 şey

 

Uçakla seyahatinizin iyi geçmesi bunları yapmamanıza bağlı. Konforunuz için uçuştan önce uzak durmanız gereken 6 hususu araştırdım.

Uçakla seyahatinizin konforlu geçmesi iyi bir ön hazırlığa bağlı. İster uzun, isterse kısa bir yolculuğa çıkmış olun, seyahat öncesi beslenme şekliniz önemli. Diğer bir ifadeyle yolculuğu keyfe veya eziyete dönüştürmek sizin elinizde. Havacılıkta kontrol listeleri yaygın tabiriyle checklist’ler oldukça önemlidir. Uçuş öncesi yiyeceğiniz yemek konusunda da bir check list’iniz olması işinizi kolaylaştırır. Uçuş konforunuzun bozulmaması için yolculuk öncesi nelerden uzak durulması gerektiğini araştırdım. İşte uçuş öncesi uzak durmanız gereken 6 husus...

1- FAST-FOOD'LARDAN UZAK DURUN 

Havalimanlarının hemen hepsinde dev fast food zincirleri cazibeli mağazalarıyla seyahat öncesi aklınızı çelebilir. Ama unutmayın sindirim sistemi yerden 10 km yüksekte çok daha zor çalışıyor. Bu tabloya oldukça zararlı doymuş yağlar ile yapılan fast food ürünleri de eklerseniz, başta mide yanması, ekşimesi olmak üzere çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Bilim insanları doymuş yağların kan akışını da doğrudan etkilediğini söylüyor. Bu da hareket kabiliyetinizin epey azaldığı uzun seyahatlerde, ekonomi sınıfı sendromu olarak da bilinen derin ven trombozu (DVT) yaşama ihtimalinizi daha da artırıyor. Özellikle uçuştan önce fast food için iki defa düşünün.

2- ALKOLÜ UÇUŞ SONRASINA BIRAKIN 

Yolculuk öncesi uçuş korkusu, stres, keyif gibi çeşitli sebeplerden alkol alınıyor. Ancak seyahatin iyi geçmesi önemli oranda alkolden uzak durmaya bağlı. Kabindeki kuru ve dönüşümlü hava vücutta dehidrasyonu artırıyor. Yani sıvı kaybımız artıyor. Bu sebeple dehidrasyonu daha da artıracak alkol almak yerine, uçakta belli aralıklarda su tüketmeniz gerekir. Seyahat konforunuzu artırmak için alkolü uçuş sonrasına ertelemeniz iyi olacaktır.

3- TURPGİLLER SİZİ ŞİŞİRMESİN 

Uçak kabinleri basınçlandırılmıştır. Sebebi yerden 10 km yüksekteki basınç ile yerdeki basıncın çok farklı olması. Aradaki basınç farkının insan vücudunu bir anda etkilemesinin önüne geçebilmek için yolcular, kabin içine girdiği an aslında basınçlandırılmış bir ortama giriyor. Kalkışın ardından kabin basıncı azalmaya başlıyor ve kabin içindeki hava yüzde 30 civarında genişliyor. Bu fiziksel gerçek, mide ve ince bağırsaklarınızda bulunan gazların da genişlemesine sebep oluyor. Bu da yolcunun bir şişkinlik hissiyatı yaşaması ve rahatsızlık duymasına sebep oluyor. Şişkinliği artıran brokoli, karnabahar ve diğer turpgiller ailesindeki sebzelerden uzak durmanızda fayda var.

4- GAZLI İÇECEKLERİN GAZINI DÜŞÜRÜN 

Başta soda ve diğer meşrubat olmak üzere gazlı içecekler şişkinlik hissiyatınıza büyük katkıda bulunur. Kabindeki havanın genişlemesine bağlı olarak, gazlı içeceklerin midenizde yarattığı küçük baloncukların da hacminin artışı şişkinliğinizi artırır. Seyahat konforunuzu aşağı çeker.

5- TATLANDIRICILAR TADINIZI BOZABİLİR 

Şekersiz ürünler diyabet hastaları için bulunmaz bir nimet olsa da genellikle yapay tatlandırıcı içerirler. İnsan vücudu da sentetik şekerleri çok iyi işleyecek şekilde tasarlanmamıştır. Bu yapay tatlandırıcılar, uçuş şartlarıyla birleşince şişkinlik ve gaz problemlerinin yanında bazen de müshil etkisi gösterebiliyor. Yolculuğunuzun tamamını daracık bir uçak tuvaletinde geçirmek istemiyorsanız, seyahat öncesi alacağınız tatlandırıcı ürünlerin ambalajına mutlaka göz atın. Bu tarz tatsız etkiler için etiketteki uyarıları dikkate alın.

6- BAKLİYATA DİKKAT EDİN 

Başta fasulye olmak üzere tüm bakliyat ürünlerinin gaz problemi oluşturmasıyla ilgili sabıkaları var. Bu tarz yiyecekler çeşitleri, doğal hallerinde sindirimi zor kompleks şeker içerirler. Bu da uçakta ciddi bir şişkinlik ve gaz problemi yaratır. “Fasulye yemeden uçmam” diyorsanız, fasulyenizi bir gece önceden ıslayarak sorunları bir nebze ortadan kaldırabilirsiniz. Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında, Turkish Do&Co tarafından sunulan bakliyatlı yemeklerde bu tarz sorunlara karşı önlem alınmıştır. Afiyetle yiyebilirsiniz. Uçakla seyahatinizin konforlu geçmesi iyi bir ön hazırlığa bağlı. İster uzun, isterse kısa bir yolculuğa çıkmış olun, seyahat öncesi beslenme şekliniz önemli. Diğer bir ifadeyle yolculuğu keyfe veya eziyete dönüştürmek sizin elinizde. Havacılıkta kontrol listeleri yaygın tabiriyle check-list’ler oldukça önemlidir. Uçuş öncesi yiyeceğiniz yemek konusunda da bir check list’iniz olması işinizi kolaylaştırır. Uçuş konforunuzun bozulmaması için yolculuk öncesi nelerden uzak durulması gerektiğini araştırdım. İşte uçuş öncesi uzak durmanız gereken 6 husus...

MİLES&SMİLES ÜYELERİ 7 MİLYONA ULAŞTI 

Havayolları için sadakat kartları, üyelik programları ve tabii bunlara katılan müşteri sayıları çok önemlidir. Eğer ortada karşılıklı bir kazanıma dayanan güzel ve başarılı bir program varsa, THY’nin Miles&Smiles programında olduğu gibi üye sayısı 7 milyona ulaşabiliyor. Çünkü havayolları artık gelirlerinin önemli bir kısmını bu tarz ek kalemlere borçlu. Şirkete ilave gelir getiren, yolcuyu mutlu eden, sadakati artırıp müşteri devamlılığı sağlayan bu programların, yenilikçi, dinamik ve sorunlara anında müdahale eden bir yapıda olması ise şart. Çünkü tamamen motivasyon, güven ve inançla yürüyen bir sistem. Şahsen bu tarz programları önemserim, imkânlarından da sonuna kadar faydalanırım. Iskaladığım zaman da üzülürüm. Ama her daim “Türk Hava Yolları (THY) kiminle anlaşma yapmış, fırsatlar nedir?” diye kontrol etme şansım olmuyor. Kısa süre önce THY, Miles&Smiles kartını akıllı telefonlara da yüklenmesine imkân sağlayan “dijital kart” aplikasyonu geliştirdi. Böylece program ortağı olan 12 sektördeki, 177 ulusal ve uluslararası şirketin sağladığı imkânları takip edebiliyorsunuz. Peşin ödeme yaparak veya herhangi bir bankaya ait kredi kartının kullanarak, mil kazanabiliyorsunuz. Milleri de hem uçuşlarda hem de alışverişlerde kullanabiliyorsunuz. Yanlış anlaşılmaları düzeltmek isterim; mil kazanmak için Miles&Smiles Kredi Kartı’na sahip olmak ya da onu kullanmak zorunda da değilsiniz. Ayrıca telefonunuza tanımlayacağınız Miles&Smiles dijital kartı, THY kiosk’larında göstererek check-in işleminizi kolayca yapabiliyorsunuz. THY program ortaklarından kazanılan ve uçuşlardan kazanılan mil, THY bünyesindeki Miles&Smiles üyelik hesabında birikiyor. Hem THY hem de Star Alliance havayolu ortaklarında ödül bilete dönüşüyor ya da THY’nin online shop sitesi Shop&Miles’de ürün ve hizmet alınabiliyor.

 

Yukarı