Advertisement
Güntay Şimşek

THY’nin ödüllerle imtihanı!

Sık seyahat eden kurumsal gezginler için alanından dünyanın önde gelen dergilerinden birisi olan Business Traveller, havalimanı, havayolu, otel, araç kiralama gibi hizmetleri 1976’da kurulduğu yıldan bu yana okurlarıyla paylaşıyor. Son yıllarda ise İngiltere merkezli Business Traveller, geleneksel hale getirdiği şekliyle ‘Yılın En İyileri’ni belirliyor.

Bu kapsamda yılın 2019’un en iyi havayolu ödülünü de Singapur Havayollarına vermişler. Benzer mantıkla ödül veren ve yine İngiltere merkezli diğer derecelendirme kuruluşu olan Skytrax da bu sene en iyi hava yolu ödülünü Katar’a vermişti.

Skytrax ve Business Traveller gibi kuruluşların ne kadar objektif olduğu, verilen ödülleri havayollarının ne kadar hak ettiği tartışmalı bir durum. Birçok ödül törenini yerinde takip ettiğimden az çok fikir sahibiyim.

Mesela Skytrax ile Türk Hava Yolları (THY) arasında yaşanan tartışma ortada. THY, 5 yıldızlı havayolu olmayı beklerken, 2017’de Lufthansa’ya THY’nin hak ettiği ‘Avrupa’nın En İyi Havayolu’ verilerek her şey alt üst edildi. Üstelik THY birçok dalda Lufthansa’dan fazla ödül almışken, önceki yıllarda aldığı ödüller de Lufthansa’dan fazlayken böyle bir durum yaşandı. Sonra THY, Skytrax’dan çekildi. Onlarda cevap olarak 5 yıldız bekleyen THY’nin elinde bulundurduğu 4 yıldızı, 2019’da 3 yıldıza indirdiler. Çok objektifler çok...

‘Parayla ödül dağıtıyorlar’ ifadeleri kadar ağır olmasa da ben de somut bilgiler ışığında eleştiriyordum. Her şeye rağmen sektördeki rekabete katkısı sebebiyle havacılık sektöründeki birçok uzman ve editör gibi ben de sessiz kalıyordum. Yani, ‘THY Skytrax’dan ödül alırken iyi, yıldızları düşürülürken kötü’ diye bir durum yok. Ancak İngilizlerin THY kızgınlıklarını bu kadar aşikâr etmeleri, yaptıkları işin detaylarını alenileştirme cesaretleri ilginç.

THY’nin artık Skytrax’a göre 5 yıldızlı havayolu olma gibi bir hedefi yok. Çünkü Skytrax ile yollarını ayırdı. Skytrax’ın kendi uzmanlarının değerlendirmesiyle THY’yi 3 yıldıza indirmeleri küresel ölçekte tüm havayollarının gündeminde ve bu konularda İngiliz etkisi tartışılıyor.

Skytrax’a göre THY, flydubai, Kenya Havayolları gibi şirketler ayarında 3 yıldızlı. Skytrax’e göre dünyada 10 adet 5 yıldızlı havayolu var. Katar Havayolları, Singapur Havayolları, Japan Havayolları, All Nippon Havayolları (Japon), Lufthansa, Asiana Havayolları, Cathay Pacific, Garuda Indonasia, Eva Airlines ve Hainan Airlines. Normalde milli havayolunun en ciddi rakipleri olan bu havayolları ile arasında bir sınıf farkı olduğu intibaı verilmeye çalışılıyor. Tabii yerseniz...

Peki THY’nin bu 5 yıldızlı havayollarından neyi eksik olduğu hususunu bir kenara bırakalım, Skytrax kaç yıldızlı bir derecelendirme kuruluşu olabilir? ‘Bu alanda kimse yok’ diye ona mecbur değil hiçbir havayolu...

THY, dünyanın en çok ülkesine uçan, en iyi hizmeti veren, kabin içi hizmetleriyle dikkatleri çeken, transit yolcular için en iyi bağlantıları sağlayan, dünya ulaşımına en iyi katkıyı sunan ve en yeni uçaklarla uçuşlarını gerçekleştiren bir havayolu. Uçtuğu ülkelerde iyi karşılanan, rakipleri tarafından da önemsenen bir şirket. Durum böyle olunca küresel ölçekte verilen ödüller arasında şu veya bu şekilde THY’nin olması gerekmez mi? Gerekir, lakin mevzu İngilizler ise durum değişiyor. Siz adamların karizmasını çizerseniz onlar da size ödül verir mi? Vermez.

Business Traveller, bu yılın en iyileri için bir çok kategoride ödül dağıtmış, ama hiçbir kategoride THY veya diğer Türk şirketleri bulunmuyor. Tuhaf mı? Bence değil. Verdikleri ödüllerle işin bu kadar cılkını çıkartmışlarsa Türk şirketleri hem başarılı hem de doğru yolda ve onları rahatsız ediyor demektir.

Şimdi buyurun beraber bakalım ‘Business Traveller’a göre hangi havayolu en iyiler sıralamasında nerede yer almış?

En iyi havayolu

1-Qatar Airways (Katar)

2-Singapore Airlines (Singapur)

3-Emirates (BAE)

4-British Airways (İngiltere)

5-Cathay Pacific (Hong Kong)

En iyi kısa mesafe taşıyıcı

1-British Airways (İngiltere)

2-Swiss (İsviçre)

3-Jet 2 (İngiltere)

4-Easyjet (İngiltere)

En iyi uzun mesafe taşıyıcı

1-Qatar Airways (Katar)

2-Singapore Airlines (Singapur)

3-Emirates (BAE)

4-Virgin Atlantic (İngiltere)

En İyi First Class

1-Emirates (BAE)

2-Singapore Airlines (Singapur)

3-British Airways (İngiltere)

4-Etihad Airways (BAE)

En iyi Business Class

1-Qatar Airways (Katar)

2-Singapore Airlines (Singapur)

3-Emirates (BAE)

4-EVA Air (Tayvan)

5-Oman Air (Umman)

En iyi Premium Ekonomi Sınıfı

1-Virgin Atlantic (İngiltere)

2-Singapore Airlines (Singapur)

3-Qantas (Katar)

4-British Airways (İngiltere)

En iyi Ekonmi Sınıfı

1-Singapore Airlines

2-Emirates

3-Qatar Airways

4-Virgin Atlantic 

En İyi Hizmet ve Ürün Yeniliği

1- British Airways/Londra Heathrow biyometrik geçiş sistemi

2- Qatar Airways Q Suite business class

3- Easyjet app (uygulama)

Skytrax 2019 Ödülleri

(Business Traveller ile kıyaslama, en iyi havayolunun diğer kategorilerdeki durumunu görmek açısından tablo önemli...!)

Dünyanın En iyi 10 Havayolu

1- Qatar Airways

2- Singapore Airlines

3- ANA All Nippon Airways

4- Cathay Pacific

5- Emirates

6- EVA Air

7- Hainan Airlines

8- Qantas Airways

9- Lufthansa

10- Thai Airways

Dünyanın En iyi Kabin Görevlisine Sahip 10 Havayolu

1-Singapore Airlines

2- Garuda Indonesia

3- ANA All Nippon Airways

4- Thai Airways

5- EVA Air

6- Cathay Pacific

7- Hainan Airlines

8- Japan Airlines

9- Qatar Airways

10- China Airlines

Dünyanın En Temiz 10 Havayolu

1- EVA Air

2- Japan Airlines

3- ANA All Nippon Airways

4- Singapore Airlines

5- Asiana Airlines

6- Hainan Airlines/

7- Swiss Int’l Air Lines

8- Cathay Pacific

9- Qatar Airways

10- Lufthansa

Yukarı