Advertisement
Güntay Şimşek

Libya için Batı oyunları devrede

Başbakan Erdoğan'ın Libya çıkışı etkisini gösterdi. Ancak Türkiye'nin Batı oyunları karşısında daha fazla inisiyatifi ele alması gerekiyor. Zira ipin ucu bırakıldığı takdirde Irak'ın, Afganistan'ın başına gelenler Libya için kaçınılmaz olabilir.
Amerika ve bazı Avrupa devletlerinin ağzını sulandıran Libya için Rusya ve Türkiye'nin yaklaşımları ciddi önem arz ediyor. Batı insan hakları, demokrasi gibi yaklaşımlarla petrol kuyularının hesabını yapıyor. Bunun için her türlü atraksiyon yapacak gibi duruyorlar.
NATO ülkeleri arasında güç kullanımı konusunda fikir birliği bulunmadığı ortada, ama Amerika'nın çeşitli formüller geliştirme ihtimali de yabana atılmamalı. Helikopter taşıyan iki hücum gemisi ve yüzlerce deniz kuvvetleri mensubunun Akdeniz'de konumlandırılması boşuna değil. Her an kargaşaya, sıcak çatışmaya hazır bir atmosfer hazırlanıyor.
Geçmişten örnek almak istersek detay çok. Türkiye'nin kesinlikle devrede olması, çeşitli ülkelerle de kamuoyu oluşturması şart. Yeni bir petrol kavgasında Türkiye'ye düşecek bir şey yok. Fakat uzun vadeli etkisini üzerinden atamayız.

Demiryolunun önü artık kesilemez
Dün ilk defa düzenlenen bir organizasyonun heyacanını paylaşmak üzere Ankara'daydım. Öyle bir sektör düşünün ki 50 yıldır kimse el değdirmemiş. Var olan yatırımlara Atatürk'ten bu yana hiç dokunulmamış. Tüm ulaşım modları içindeki payı yüzde 50'lerden 2000'li yıllarda yüzde 4'e kadar düşmüş demiryolları, artık önüne engel konulamayacak bir şekilde yatırım programına alınmış. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın ulaşım sektöründeki tüm modlar için koyduğu geniş vizyonun karşılığını hava, kara ve denizcilikte gördük. Demiryollarında ise yatırımların tüm vatandaşlara yansımasına çok az bir süre kaldı. Zira demiryolu yatırımları yarım asır ihmal edildiği için bu alanın yeniden ayağa kaldırılması ciddi zaman alıyor. 2023 yılına kadar 50 milyar dolar fazla yatırım yapılacağı, 2010 yılına kadar ise 20 milyar dolarık yatırım yapıldığı dikkate alınırsa demiryollarının hayatımızdan çıkmamak üzere devreye gireceğini söylemeye dahi gerek yok.
Dün, Bakan Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın büyük bir zevkle açılışını yaptığı, Türkel Fuarcılık tarafından Türkiye'de ilk defa düzenlenen "Eurasia Rail Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı" birçok açıdan yenilik işaretçisi. Türkel'in Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan ve Başkanvekili Işıl Yazgan'ın bu alandaki gelişmeleri görüp demiryolunu fuarla taçlandırmaları da güzel. Galiba gelecek yıldan itibaren bu fuar, yoluna İstanbul'da devam edecek gibi görünüyor.
Demiryoluna yapılan yatırımların büyüklüğü sayesinde Türkiye bu alanda özgün bir sanayiye kavuştu. Henüz gelişmeler devam ediyor. Kanaatimce yakın bir zamanda tecrübelerimiz, başta komşu ülkeler olmak üzere dünyaya aktarılmaya başlanacak. Mesela Kardemir, dünya standartlarında ürettiği raylarla TCDD'ye önemli bir destek sağlıyor. Hicaz demiryolu için Türkiye öncü rol oynuyor. İlk defa tren tekerleği üretilmiye başlandı. İlk defa yapılan fuara bile 22 ayrı ülkeden, 116 firma katılmışsa, durup düşünmek gerekir.
Genel Müdür Karaman, 2010'da4.3 milyar TL yatırım yapıldığının ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde üretim için fabrikaların hizmete sokulduğunun altını çizerek, istihdama da katkı yaptıklarını dolaylı yoldan söylemiş oldu. İlginçtir, General Elektrik ile Tülomsaş'ın yüzde 50 hisseyle ortaklık yaptığı çalışmanın eseri olarak ilk lokomotif önceki gün fabrikadan çıktı ve İngiltere'ye gitti. Tablo ortada demiryolunda hızlı bir değişim ve gelişim var. Emeği geçenlere teşekkür.

Başbakan ile Kılıçdaroğlu uykusuz bıraktı
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile sohbetimizde iki lideri 6 Mart'ta biraraya getirecek Egeray'ın açılışında ve Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun aynı programda biraraya gelme olasılığını sordum. Karaman'dan, "Üç gün uykusuz kaldım. Başbakan Erdoğan'a programı onaylattım. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ile de tarih üzerinde anlaştık. Pazar günü Egeray'ın açılışını Başbakan yapacak, anamuhalefet liderinin de katılacağını düşünüyorum" diye cevap aldım.
Şimdi iki lider Egeray'ın açılışını yaparsa trende direksiyona kim geçer? Trenin iki başına da lokomotif konabildiğine göre, iki ayrı başta iki lider formülü tutar mı? Ya da Başbakan'ın direksiyon tecrübesi olduğuna göre muhalefet lideri muavin pozisyonunda kendini nasıl hisseder?
Egeray'ın açılış tarihi tamam ama program detayları, yetkilileri kara kara düşündürüyor. Kamu (iktidar) ile mahalli idarenin (muhalefet) işbirliği yaptığı Egeray'ın açılışı renkli görüntülere sahne olacak. Ben merakla bekliyorum. Bakalım nasıl fotoğraflar ortaya çıkacak.
Demiryolunun önü artık kapanmaz...


Yukarı