Advertisement

Partilerin aday listelerinde en fazla dikkatimi çeken yaş meslek guruplarına fazla özen gösterilmemesi oldu. AK Parti listesinde adaylara ilişkin, meslek, eğitim ve yaş gibi detaylar varken, CHP ve MHP listelerinde bu hususlara rastlamadım. Fakat AK Parti de adayların eğitim durumunu özenle saklamış. Bu sebeple listeler üzerinden ilkokul, orta, lise veya üniversite mezunu milletvekillerinin listesini yapmak zor. Eğitim durumu CHP ve MHP'de ise daha açık bir şekilde listeye konmuş.
Listelerde dikkatimi çeken bir başka konu ise kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin listelerde farklı meslek grubunda yer almasıydı. Mesela Tolga Çandar mühendis olarak gösterilmiş. CHP Muğla'dan birinci sıra milletvekili adayı Çandar, Türkiye'nin yakından tanıdığı bir müzik adamı, sanatçı değil mi? Mühendis Çandar'ı kim tanır?
İstanbul 3. Bölge'nin seçmeni olarak önüme konan listeler arasında sadece CHP'ninkini farklı buldum. MHP'den tek farklı isim tartışmalara sebep olan Engin Alan. Ancak gerisi bildiğimiz isimler. AK Parti ise ilk sıralara yine bildik isimleri yerleştirmiş. Negatif bir durum.
Fakat bir de memleketim Erzurum'un adaylarını merak edip göz attım, buradaki CHP listesi beni şaşırttı. Gösterilen 6 adayın ilk dördü ilk ve orta, son ikisi üniversite eğitimli. MHP'nin ilk 5 adayı üniversite ve yüksek lisans, bir adayı lise mezunu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın liste başı olduğu Erzurum'da diğer adayların tamamı üniversite mezunu. CHP iktidar olma şansını yakalarsa Erzurum'dan bir ismin bakanlık koltuğuna oturma şansı çok az. Oldu mu şimdi?
Öte yandan parti liderleri milletvekili adaylarını açıkladıktan sonra listelerde yer alamayan isimlerin gönüllerini almakla meşgul olurken, seçmenin ne beklediği, ne kadar tatmin olduğu, kimsenin umurunda bile olmadı? Parti lider kadrolarının seçimleriyle yapılan listeler, ancak bu kadar olur. Bölgeler, şehirler, seçmenler, partililer ihmal edilerek yapılan listelerle bir seçime daha gireceğiz. Dileriz bu son olur.
Başbakan Erdoğan, 'Listemiz asla ve asla bir tek kişinin iradesiyle şekillenmiş bir liste değildir'diyor. Ancak benim gördüğüm ve bildiğim, birçok şehirde yapılan temayül yoklamalarında öne çıkan isimlerin AK Parti listesinde yer almadığıdır.
Ayrıca Başbakan Erdoğan'ın kendi partisinin listesine kolektif bir iradeyi yansıttığını, muhafazakâr davrandığını, sürpriz isimlere yer vermediğini söylemek mümkün. İktidar partisinde bu tablonun oluşmasında ise muhalefet partilerinin etkisi de var tabii. Fakat her şeye rağmen en büyük değişim CHP'nin aday listesinde kendi gösteriyor.
Ancak CHP'nin İstanbul milletvekili aday listesinde ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun hemşerisi olan ve uzun süredir medyada üst düzey görev yapan, şu anda ise Doğan Grubu'nda tepe yönetici görevini ifa eden bir ismin damgası söz konusu...

 

İnternetteki öksüz eserler
İnternetteki elektronik kitaplarla ilgili uzun bir süredir ABD'de tartışma yaşanıyor. Fakat sahibi belli olmayan eserlerden sağlanan gelirlerin paylaşımı sorunu var. Biliyorum Türkiye için ileri bir tartışma. Ülkemizde sahibi belli olan eserlerin telifleri bile sorunlu.
ABD'de mesele çözülseydi, Google telif hakkı sahiplerine yılda 125 milyon dolar ödeme yapacaktı. Elektronik ortama geçirilen kitapların birçoğunun telif hakkı sahipleri belirlenemediği için, bu işten kârlı çıkacak iki taraf ortada bulunuyor. Öksüz eserlerin gelirini de Google ile yayınevleri paylaşacaktı.
'Telif hakkı sahipleri tespit edilemeyen eserlerin dijital kopyalarından Google'un kâr sağlaması rekabet yasalarına aykırıdır' kararı yerinde. Fakat bu eserlerin de çağın şartlarına uydurularak meraklılarına ulaştırılması için bir çözüm gerekiyor. Benim ipad'de bile bu eserlerden olduğuna göre, öksüz eserlerden, öksüzler için bir telif kaynağı oluşturulamaz mı? Sadece kitap değil, müzik eserlerini de bu sürece dahil etmemiz gerekir.
Bugünlerde Amerika'nın konusu olan tartışma yakınlarda Türkiye'nin de gündemine gelecektir. En azından hazırlıklı olalım...

 

Petrolcülerin uslanacağı yok
Petrolde promosyonun yarım yamalak da olsa kalkmasına sevindik, ama Petrol Sanayi Derneği (PETDER) promosyonları geri getirmek için mahkemelerde koşturuyor. Yasak henüz tam manasıyla kalkmadığından, rekabet promosyon ürünleri üzerinden yapılıyor. Bayilerdeki benzin fiyatlarıyla yarışan yok henüz. Ama beklentimiz bu. Çünkü 5 büyük dağıtıcı piyasadaki litre fiyatlarını belirliyor. Bu sebeple bütün bayilerde akaryakıt fiyatları aynı.
Defalarca yazdığım üzere, 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu petrolcülerin arzu ve talepleriyle hazırlanmıştır. Öncelikle bu yasanın elden geçirilmesi ve 'şirketler promosyon yapabilir' gibi genel anlam içeren maddelerin düzeltilmesi gerekir. Çünkü bu maddeye dayanan PETDER, EPDK'ya dava açmış.
'Tabak, çanak, incik, boncuk' gibi malzemelerle yola devam etmek istiyorlar. Yasağın kapsamı genişletilerek, sadakat kartları ve banka promosyonları da devre dışına çıkarılmalı. Petrolü zaten yüksek fiyattan tüketiyoruz, üzerine bir de promosyonların yükü binmemeli.

Kapat