Advertisement
Güntay Şimşek

Geleceğin teknolojisine imza atan Süper Türk!

10 yıldır Mitsubishi’de önemli projelere araştırmacı olarak imza atan Türk bilim adamı Dr. Zafer Şahinoğlu kablosuz elektrik transferinde yüzde 60’ı bulan enerji kaybını yüzde 10’lara düşürmeye çalışan ekibi yönetiyor. Uygulama elektrikli otomobillerin şarj süresini 10 dakikaya indirecek.

Otomotiv şirketleri yoğun bir şekilde elektrikle çalışan araçlarının verimliliği için çaba sarf ederken, bilim adamları ise elektrikle çalışan her türlü ürün için elektrik transferi, enerjinin depolanması, şarj süresinin azaltılması ve enerji transferi esnasında meydana gelen kayıp oranını azaltmak için çaba sarf ediyor. Özellikle Amerika’da sürdürülen bu çalışmaların merkezinde ise önemli bir Türk bilim adamı Dr. Zafer Şahinoğlu yer alıyor. Bu alanda çok sayıda makalesi ve Cambridge yayınları arasında yer alan iki adet de kitabı bulunuyor.

4 ÖNEMLİ KONUDA ARAŞTIRMA YAPIYOR
Japon Mitsubishi’nin ülke dışındaki tek araştırma merkezi (AR-GE) olan ve Boston Cambridge bölgesinde yer alan Mitsubishi Electric Research Laboratories Senior Principal Member Research Staff olarak çalışan Dr. Zafer Şahinoğlu ile ekip şefi ve teknik editörü olduğu projeleri konuştum. Japon Mitsubishi, Boston’un zengin beyin gücünden faydalanmak için Amerika’da bulunuyor ve her yıl yaklaşık 100 başarılı öğrenci bu merkezde staj yapıyor.
Dr. Şahinoğlu da doktorasını yaptığı Electrical Engineering New Jersey Institute of Technology’de en iyi doktoraya verilen 2001 yılı Hashimote Prize ödülüne layık görülmüş ve bu başarısı da Mitsubishi'de ilgi çekmiş ve orada çalışmaya başlamış. Boston'da yaptığım görüşmede en fazla dikkatimi çeken kablosuz enerji transferinde kayıp oranını azaltıp, şarj süresini kısaltmaya yönelik çalışmalardı. Yaklaşık 10 yıldır Mitsubishi’de çeşit önemli projelere araştırmacı olarak imza atan Şahinoğlu, şu an proje yöneticisi olarak 4 önemli konuda araştırma yapıyor.

KABLOSUZ ENERJİ % 60 KAYIPLA GERÇEKLEŞİYOR
Dr. Şahinoğlu, birçok Ar-Ge merkezinin elektrik transferi konusunda çalıştığının altını çizerek, şu an yüzde 60 kayıpla 1–1.5 metreden yapılan iletimlerdeki kayıp oranının yüzde 10 seviyelerine çekmeye çalışıldığına dikkat çekti. Kablosuz elektrik transferinde yapılan diğer bir önemli bir çalışma ise özellikle elektrikli araçlarda yaşanan 30 dakika ve yukarısında olan şarj etme süresinin 10 dakika seviyelerine çekilmesi. Özellikle elektrikli arabaların şarj etme süresini 10 dakikaya düşürmeye çalışmalarının elektrikli arabaların cazip olabilmesi için önemli olduğunu vurgulayan Dr. Şahinoğlu, kablosuz teknolojinin otomasyon tarafında yaptığı çalışmaları ise şöyle anlattı: “Fabrika otomasyonlarında kablolu veri iletim teknolojileri kullanılıyor, çünkü kablosuz teknolojiler istenilen güvenilirlik seviyesinden uzak. Ancak şu an çok daha güvenilir ve hatta kablonun güvenilirliğine yaklaşan kablosuz veri iletimi teknolojisi geliştirdik. Bu projede ekip şefi olarak çalıştım ve 2 yılda teorik tasarımını ve prototipini bitirdik. Böylece kablolama maliyetinden kurtulunmuş olacak ve ayrıca hareket özgürlüğü sağlanacak.”

RADAR PROJESİNDE 5 FİNALİST ARASINDA
Kansas City’de 25 Mayıs’ta yapılacak olan dünyanın en büyük Radar Konferansı’nda Dr. Şahinoğlu’nun projesi de 5 finalist arasında yer alıyor. Dr. Şahinoğlu’nun üzerinde çalıştığı Borne Radarlar (havadan yere) benzerlerinden çok daha az training datası kullanarak hareket eden objeleri yüksek performansla algılaması nedeniyle finalist olmuş.

SENSÖRLÜ TAKİP SİSTEMİ STANDART HALİNE GELDİ
İşyerlerinde insan hareketlerini kontrol eden Sensörlü Takip Sistemi de Dr. Zafer Şahinoğlu’nun bitirdiği çalışmalardan biri. Bu sistemde küçük bir çiple insan takibi yapılıyor. Yer bulması 15-20 cm sapmayla yapılabiliyor. Bu projenin teknik editörü olan Şahinoğlu, sistemin uluslararası standardının çıktığını, İrlandalı bir şirketin de çiplerini ürettiğini belirtti.

Yukarı