Advertisement
Güntay Şimşek

İlk mağazalı uçak haziranda Seul'den Tokyo'ya uçacak

Avrupalı üretici Airbus, dünyanın en büyük yolcu uçağı unvanını Boeing 747'den devir aldığından bu yana toplam 48 adet uçak teslimi yaptı. Bu büyük uçağın geniş gövde avantajını kullanan havayolları da çeşitli iç tasarımlarla öne çıkmaya, tanıtım yapmaya ve farklılık oluşturmaya çalışıyorlar. Singapur Hava Yolları, havada iki kişilik yatağa dönüşen süitleriyle öne çıktı. Lufthansa dünyanın en sessiz first class kabinine sahip olduğunu duyurdu ve son olarak A 380 uçağını filosuna katan Kore Hava Yolları ise uçağın içinde lounge ve mağazaya yer ayırarak yeni bir dönem başlattı.
Normalde A 380 uçakları üç sınıfta 525 yolcu kapasiteye sahipken, Kore havayolları 3 sınıfta 407 yolcu kapasite olarak uçağı konfigüre ederek, geriye kalan geniş alanları mağaza ve lounge olarak ayırmış. İki katlı olan A 380'in üst katı tamamen business ve arka bölümü lounge olarak dizayne edilirken, uçağın alt katı ve hemen kokpitin ön bülümü 12 adetlik first class olarak düşünülmüş. First class a sadece bu bölümü kullanacak yolcular tek kapıdan girebiliyor. Uçağın alt katının tamamı ise ekonomi sınıfı yapılmış. Ancak ekonomi sınıfının en arka bölümü mağaza olarak tasarlanıp, arka merdivenden üst kattaki lounge'a bağlanmış. Böylece ekonomi ve business sınıfın arkada ortak bir mekânı kullanma imkânı sağlanmış. Airbus'ın Fransa Toulouse'daki merkezinde, A380 yeni kullanıcısı Kore Havayolları'na teslim edilirken, en fazla merak ettiğim nasıl bir iç dizayn yapıldığı oldu. Kore Havayolları, sipariş verdiği 10 adet A380 in ilkini teslim alırken, davetli olan tüm havacılık camiası, üç sınıfta 407 koltuk kapasitesiyle en az yolcu taşıyacak kadar 5 uçak daha teslim edilecek.
A380' in iç farklılığını merak etti. Alta katta first class 12, ekonomi sınıfı 301 koltuk varken, üst kat 94 kişilik business class yapılmış. Böylece A 380'in üst katını sadece bir sınıfa ayıran tek havayolu Kore oldu. Kore Havayolları ilk uçuşunu haziranda Seul-Tokyo arasında yapacak.


Uçaktaki mağazada neler bulunacak?
Uçak içindeki dükkânda, kozmetik, parfüm, içki, aksesuvar, güneş gözlüğü ve bazı tekstil ürünleri gibi çeşitlilik sağlanacak. Havayolu ayrıca bar ve dinlenme alanı ile yolcuların havada Kore'ye ait lezzetlerin tadına bakmasını sağlayacak.

 

*

Sevgili MHP'liler hava araçlarının 'çıtır' olması gerekmiyor
Bunlar kafayı kasetlerdeki "çıtır" kızlarla bozduklarından, her şeyde genç ve yeni olanı arıyorlar. Başka da bir şeye bakmıyorlar. Keyfiyet umurlarında bile değil. "Düşen helikopterin 43 yaşında olduğu doğru mu?" diye MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a soruyor.
"Evet, 43 yaşındaydı, ama bakımlı, güzel bir kadın gibiydi" şeklinde bir cevap verilirse bir şeyler anlayacağını umuyorum. Ya da, "Hayır, 20'sindeydi, ancak çekici değildi ve ilgileneni yoktu" tarzında bir izahat yapılması halinde de helikopterin neden düştüğünü anlayacağını umuyorum.
Bu kadar cahil adamların milletvekili yapılması şart mıdır? Madem bilmiyorsun, araştırmaya da tenezzül etmemişsin, o halde bu cahil cesaretinle her şeyi yapabilirsin...
Halbuki Serdaroğlu, düşen helikopterin İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Havacılık Şube Müdürlüğü'ne ait ve Alouette SA 318 C model EM 2008 kuyruk numaralı, 1968 Fransız yapımı olduğunu başarıyla tespit etmiş. Bu bile alkışa değer.
Mesela "Fransız yapımı olduğu doğru mudur?" diye sorabilirdi. Ama yaşa takmış durumda. Demek ki herkesin ve kesimin olaylara bakışı farklı olabiliyor.
Yurtdışında sıkışıp kaldım. Bugünlük bu kadar...

Yukarı