Advertisement
Güntay Şimşek

Elektrik dağıtımında sürpriz seçim sonrasına...

Önceki gün elektrik dağıtım ihaleleriyle ilgili olarak kaleme aldığım yazıma "Yarın önemli bir gün" ibaresiyle başlayarak düne işaret ettim. Enerji camiasından bir dost arayarak, "Yarın değil 'bugün' diye söze başlamalıydın" dedi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) durumun ne olacağını, bazı sıkıntıları tahmin ettiğimden bozuntuya vermedim. Zira geçici teminat konusu ve ek sürenin ne olacağı karışıktı. Ve 31 Mayıs itibarıyla da netleşmesi mümkün görünmüyordu. Dolayısıyla 31 Mayıs değil 1 Haziran önemliydi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldızın ilgili işadamlarıyla İstanbul'da yaptığı toplantıya katılan bir işadamı da bakanın yüzde 3 teminat istediğine dikkat çekerek, bana tahminimi sordu. Tam bu tartışmayı yapmadan beş dakika önce Ankara'dan önemli bir isimle konuştuğumda onlarda yüzde 1 ile 3 arasında ortak bir yere gelmeye daha doğrusu yüzde 2'de sabit kalmaya karar vermek üzerelerdi. Ben de tahminimi değil, bir gün sonra yazabileceğim bilgimi aktardım.
Zira iş dünyası teminatların artmasını, ek rakamların talep edilmesini istemiyor, Enerji Bakanlığı da haklı olarak Başkentgaz'da oyunun yeniden sahnelenmesini istemiyordu. Fakat elektrik dağıtım ihalelerinde en yüksek teklifi veren ve ek süre talep eden firmalara, zaman konusunda sürpriz yapılmadığını söyleyebilirim. ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu ve ekibinin de iki tarafı da memnun edecek bir teminat oranında (%2) karar vermesi de iyi bir gelişme.
Ve ek süre beklendiği üzere üç ay verildi. 29 Ağustos son gün. Bu süreden faydalanmak için asıl yarış şimdi başlayacak. Bakalım 30 Haziran'a kadar ek teminatları, kim yüzde 2 seviyesinde ödeyerek, yola devam edecek?
Yüzde birlik teminatı yakıp, yüzde 2 ödemeyenler olacak mı? Tabloyu görmek için bir ay var. Ama iş dünyası için de seçim sebebiyle kayıp olacak 15 gün var.

*

Hayal değil hızlı trenler tahayyülden de öteydi...
AK Parti reklamlarında "Hayaldi gerçek oldu" sloganını her şey için kullanıyor. İçinde "hayal"olmayan da var, "tahayyül"edilemeyen de. Mesela bana sorarsanız raylı sisteme, demiryoluna AK Parti nin bu kadar yatırım yapması ve kısa sürede önemli mesafe alması hayalden öte bir şey. Yaklaşık 15 yıl önce, Türkiye'de ilk defa Ulaşım Sayfası'na imza atan birisi olarak bu notu düşüyorum.
Eskişehir-Ankara arası hızlı trenle 1.5 saate indi, Ankaraİstanbul hızlı tren hattı ise hızla devam ediyor. Konya-Ankara arasında ise hızlı trenle yolcu varmış gibi yapılan yolcusuz deneme seferleri başladı. Muhtemelen 10-15 gün sonra TCDD yolculu seferleri başlattığında 1 saat 15 dakika gidiş, 1 saat 15 dakika dönüşle git gel Konya 6 saat sözü tarih olacak.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, haklı olarak gittiği yerde havasını atıyor, cakasını satıyor. Zira ortada somut işler olunca verdiği vaatlere inanan sayısı da artıyor.
Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı şu an eldeki tek faaliyette olan hat. Ancak 2013'ten sonra İstanbul un iki yakasını birleştiren Marmaray açıldığında Türkiye'de değil kıtalar arası ulaşımda dengeler değişecek.
Çünkü Ankara-Sivas YHT, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi başta olmak üzere iki bin kilometre civarında demiryolu inşaatı devam ediyor. Demiryollarına 10 milyar TL'ye yakın kaynak aktarıldı.
Mesela ülkemizdeki ilk demiryolu hattının döşendiği yer İzmir-Aydın arasıdır. İki gün önce bu hatta başka bir ilk yaşandı. Ancak seçim karambolunda pek fark edilmedi. Türkiye nin ilk demiryolu hattında İzmir-Tire arasında Türkiye'nin yaptığı ilk tren seti hizmete başladı.
Ancak asıl önemlisi Anadolu da ilk demiryolu hattı 23 Eylül 1856 yılında 130 km uzunluğunda İzmir- Aydın arasında inşa edilmesidir. Tam 150 yıl boyunca bu hat yenilenmemiş, el bile sürülmemiş. İşte bu hat, 150 yıl sonra yenilenmekle kalmadı, yerinde bir adımla ilk Türk Tren Seti'ne de (eski lokomotif ve vagon geleneği hızlı trenlerle yerini setlere bıraktı) ev sahipliği yaptı.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'nın yerinde olsam, bu hat için seçim sonrası çok daha özel programlar, tanıtımlar, belgeseller yaparım. Bu tarihlerde yapılan birçok şeyin seçim atmosferinde kaybolduğu unutulmamalı...

*

Çocukları YÖK de asker de düşünmedi...
YÖK saatlerle oynadığı bir tarihte üniversite öğrencileri için sınav kararı almıştı. Sonra saatlerin ileri alınması için bir gün feda edilip başka karışıklığa davetiye çıkarıldı. Görüldü ki, kimse takvim yapraklarına bakmaya zahmet etmiyor. Kafasına göre takılıyor.
Aynı şey şimdi Genel Kurmay Başkanlığı için geçerli. Türk Hava Kuvvetleri'nin 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında 4-5 Haziran tarihleri arasında İzmir Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı' nda uluslararası katılımla gerçekleştirilecek Türkiye Hava Gösterisi 2011'in yapılacağı gün ve saatlerde ilköğretim 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri SBS'ye girecek. Veliler itiraz ediyor. Ama askerlerimiz de takvime bakmadığından akla ziyan çözümler aranıyor.
Gelecek yıllarda birbirimize daha fazla saygılı olmak, gücü olanların zayıfları ezmesinin önüne geçmek dileğiyle.

Yukarı