Advertisement
Güntay Şimşek

Avrupa'nın en iyi havayolu ödülünü alan Türk Hava Yolları şimdi gözünü 5 yıldıza dikti

İki yılda bir yapılan Paris Airshow, ilk defa farklı bir organizasyona da ev sahipliği yaptı. İngiltere merkezli araştırma şirketi Skytrax tarafından her yıl verilen ödüller, bu defa dünya havacılık sektörünü bir araya getiren fuarda açıklandı. Türk Hava Yolları’nın (THY) Alman Lufthansa ve Swiss İnternational ile finale kalarak, Avrupa’nın en iyisi olarak ödüllendirildiği törende, THY Genel Müdürü Temel Kotil tam üç ödül aldı.
İngiltere merkezli araştırma şirketi Skytrax tarafından verilen ve havacılık sektörünün yakın ilgi gösterdiği programda çeşitli kategorilerde “2011 Dünyanın En İyi Havayolları”
açıklanırken, Katar Havayolları da dünyanın en iyi havayolu olarak ilan edildi. Skytrax’ın değerlendirmesinde Türk Hava Yolları (THY) 3 dalda en iyi seçildi. “Avrupa’nın En İyi Havayolu”, Comfort Class koltuğuyla “En İyi Premium Ekonomi Koltuğu” ve “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu” ödüllerini kazanan THY son üç yıldır Skytrax ödüllerinden eli boş dönmüyor.
2009’da Güney Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilerek Skytrax değerlendirmesinde önemli bir başarı yakalayan THY, her yıl aldığı ödüllere bir yenisini ekliyor. Geçen sene Türk
Hava Yolları’nın ikram şirketi Turkish Do&Co ekonomi sınıfında verdiği ikram hizmeti ile dünyanın en iyisi seçilirken, THY yine Güney Avrupa’nın “En İyi Havayolu” oldu.
Ancak ekonomi sınıfında en iyi ikram ödülü bu defa THY’ye değil başka bir havayoluna verildi.


‘Avrupa’nın her alanda geçilebileceğini gösterdik’
Le Bourget Havalimanı’nda gerçekleştirilen Paris Airshow’u uzun süredir takip ediyorum.
Fakat bu yıl ilk defa Skytrax ödüllerinin verileceği Havacılık ve Uzay Müzesi’ne doğru
giderken, dünyanın önde gelen havayollarının yöneticilerinin de benimle beraber aynı yere doğru yol aldığını gördüm. Zaten ödüller tek tek açıklanırken hepsini ayrıca bir de sahnede gördüm. Ödül alan tüm havayollarına önceden haber verildiği için orada yerlerini
almışlardı. Tabii alınan ödülün ağırlığına göre temsil söz konusuydu.
THY Genel Müdürü Temel Kotil ile birlikte töreni izlerken, kaç ödül alacaklarını sordum. Ama gülümseyerek cevap vermedi. İki ödül aldığında ise henüz heyecanı geçmemişti. Meğer Avrupa’nın En İyi Havayolu ödülünü bekliyormuş. Lufthansa ve Swiss İnternational beraber finale kalmışlar, ancak ipi göğüsleyen THY oldu. Avrupa’dan henüz 5 yıldızlı havayolu çıkmadı.
Finale kalanlar arasında en iyi olanın bu sene 5 yıldızlı olma şansı yüksek. Bu sebeple
Temel Kotil ‘Avrupa’nın en iyisi’ olmayı önemsiyor. Ödül sonrası THY Genel Müdürü Temel Kotil’e şunları sordum;
* Bu ödülü neleri yerine getirerek aldığınızı düşünüyorsunuz?
2010 Ağustos ayından bu yana ödül için hazırlandık. Her ay kabin personelini tüm eğitimlerin dışında DO&CO Tesisleri’nde bir gün özel eğitime aldık. Amacımz önce Avrupa’nın en iyisi olmak, sonra 5 yıldızı almak. Bu sebeple öğitimlere devam ediyoruz. Önemli olan aldığımız ödülleri daha yukarılara taşımak. Ayrıca bu ödülle Avrupa’nın her sektörde geçilebileceğini de göstermek istedik.
* Ödülün THY’ye ne gibi katkısı olacak?
Dünyanın 8. büyük havayoluyuz uçulan hat bazında. Avrupa’da ise yaklaşık 300 milyon hedef kitlemiz, yolcu potansiyelimiz var. Onlara ‘Sizin en iyi havayolunuz biziz’ demek istiyoruz. Bu ödül bize o imkânı verecek. Bir havayolunun büyümesi için uçağa, personele
ve pazara ihtiyacı var. Bu ödülü marketing çalışmasında, pazarlama ağlarımızda
kullanacağız. Avrupa’nın en iyi havayolu olmanın pratik yararını pazarlamada göreceğiz.
* Bundan sonra amacınız nedir? Hangi ödül hedefte var?
Artık bu ödül sonrası dünyanın en iyi havayollarından birisi olmaya çalışacağız. Elde ettiğimiz kalite ödülü lüks değil. Lüksü de temsil etmiyor. Biz aynı zamanda en iyi kabin ödülünü de istiyoruz. Servis, hizmet, ikram gibi tüm alanlarımızla yükselmek arzusundayız. Ayrıca Atatürk Havalimanı’nda yapımı devam eden lounge’umuz özel yolcu salonumuz bittiğinde onunla da en iyi lounge ödülünü alacağımızı düşünüyorum. Böylece tüm noktalarda kalitemiz tescillenmiş olacak.


Tercih 100 ülkede 18.8 milyon yolcuya ait
Organizasyonu yapan Skytrax, en iyileri 10 ay boyunca 18.8 milyon yolcu tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucu, 200 havayolu arasından belirlemiş. THY’nin üç dalda ödül aldığı değerlendirmede en fazla merak edilen kategoride Katar Havayolları ‘2011’in en iyi havayolu’ seçildi. İkinciliği Singapur, üçüncülüğü ise Asiana Havayolları aldı. Geçen sene THY’nin kazandığı en iyi ekonomi sınıfı ikram ödülü bu sene Thai Havayolları’nın oldu. En iyi uçak içi eğlence sistemlerinde ise Emirates tek başına en iyi  seçildi.
Skytrax tarafından beş yıldızlı havayolu olarak seçilen 7 havayolunun 6’sı bu sene ödül aldı. Katar hem en iyi havayolu, hem de Ortadoğu’nun en iyi havayolu olarak seçilirken Asiana 2 dalda ödül aldı ve dünyanın en iyi üçüncü havalimanı oldu. En iyi kabin personeli ve en iyi ekonomi sınıfı ödülleri Asiana’ya gitti. Cathay Pacific en iyi first class
koltuğu ve en iyi transpasifik havayolu, Singapur en iyi business class, Hainan
Çin en iyi havayolu, Kingfisher ise Hindistan ve Orta Asya’nın servis
mükemmeliyet ödülünü aldı. Ödül alamayan tek beş yıldızlı havayolu ise Malezya oldu.
Avrupa’nın önemli havayolları arasında yer alan Lufthansa en iyi kıtalararası havayolu
seçilirken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu Etihad first class’ta aldığı iki ödülle dikkat çekti.

Yukarı