Advertisement
Güntay Şimşek

Japon Honda Amerika'dan havalanıyor

GREENSBORO (ABD) - Haritada yerini dahi bulmakta zorlandığım Amerika'da Nort Caroline
Eyaleti'nin küçük ama şirin ve yemyeşil bir kentindeyim. Hava oldukça sıcak. Dışarıda nefes almak bile zor. Türkiye'den bu kadar yolu Japon devi Honda'nın farklı bir alanda yaptığı atılımın (belki de büyük değişim demek daha doğru) son halkasına dünyanın çeşitli yerlerinden katılan az sayıda havacılık editörüyle beraber şahitlik yapmak için kat ettim.
Şimdiye kadar uçak üretim hatlarının çoğunu gezdiğimden, rahatlıkla Hondajet'in farklı bir konseptte olduğunu, hatta NASA'da gördüğüm uzay mekiği sistemlerine benzediğini ifade edebilirim. Henüz yolculu uçuşa başlamamış olan Hondajet, ilk uçağı için Amerikan Federal Havacılık Dairesi'nden onayı almış. 2011 'de ise ilk teslimat yapılacak.
Ancak Hondajet ilk teslimatla birlikte hafif jet sınıfında değil havacılıkta yeni bir devrim başlatacak gibi görünüyor. Zira üretim mantığı bildiğimiz uçaklardan çok farklı. Ve şu an Boeing ve Airbus'ta kullanılan bütün yeni sistemler, son teknolojiler mevcut. Glass kokpitin ötesine geçen tasarım ve teknoloji pilotlarının işini çok kolaylaştıracak gibi... Kabin içi ise benzer modellerle kıyaslandığında çok daha geniş ve konforlu. Light business jet sınıfında, daha anlaşılır ifadeyle çift motorlu, 2 pilot, 5 yolcu kapasitesiyle ve 3 milyon dolar değerindeki liste fiyatıyla rakiplerinden ayrılmıyor. Hondajet CEO'suna göre en hızlı, en geniş, operasyon maliyetleri en düşük gibi bir çok enleri barındırması sebebiyle farkını hissettirecek.

 

Uçak böyle yapılır

Hondajet'in bugüne gelmesinin mazisi çok eski sayılmaz. 1997 yılında başlayan tasarım çalışmalarından sonra iş jetleri için en iyi pazar olan Amerika'da gerekli araştırmalar yapılıp üretim çalışmaları için Honda Aircraft'ın temeli 2006'da atılmış. 2010'da ise ilk uçuş gerçekleşmiş. Araştırma, geliştirme ve üretim Amerika'da yapılıyor. Hondajet'e Amerikalı Japon demek doğru olur. Ayrıca fabrikasında bile Japon ya da Japon'a benzer insan görmek neredeyse imkânsız. Gördüğüm en önemli Japon, Hondajet çalışanının CEO'su. Gerisini siz hesap edin.

 

Daha yüksek performans, daha az kirlilik

Ayrıca Honda'nın yenilikçilik mirası ve etkili teknolojisi de yeni jet için çok yönlü destek olmuş. Zira 60 yıldır insan taşınabilirliğini artırabilmek için daha yüksek performansla daha az çevresel kirliliği birleştirmeyi başardıklarını, mobiliteyi artırdıklarını, Hondajet ile de havaya sağlam atım attıklarını düşünüyor Honda ailesi.
Hondajet, kendi boyutundaki herhangi bir jetten daha sessiz çalışarak, daha fazla yakıt tasarrufu yaparak ve daha düşük emisyon üreterek bu geleneği sürdürme iddiasında. Bana en ilginç ne geldi diye sorarsanız, tartışmasız Hondajet'in eşsiz kanat üstü motor tasarımını gösterebilirim. Ayrıca bu tasarımın sebebi de varmış. Geleneksel motor konfigürasyonlarına göre sesi azaltan doğal bir gürültü önleyici görevi görüyormuş. Dedim ya bu modelle havada bir farklı dönemin kapısı açılabilir. Ayrıca gövdeye motor yerleştirilmemesi daha geniş bir kabin ve daha fazla kargo alanı imkânı veriyor. Bir taşla iki kuş misali...

Tamamı kompozit ya da plastik gövde

Gövdenin tamamının kompozit olması müthiş bir hafiflik sağlamasıyla birlikte Hondajet'i istisnai yakıt tasarrufluluğuna götürüyor. Camları ise oldukça geniş. Tek ve çift pilotlu olarak kullanılabilecek. Bu modellerde pek olmayan dışarıdan hizmet alabilen sifonlu tuvaleti bile var. Adı hafif veya küçük jet ancak büyük modellerdeki tüm özelliklere sahip.
Bugüne kadar 100 adet sipariş alan Hondajet, Michimasa Fujino tarafından 1997 yılında çizilmeye başlandı. 2600 km uçuş menziline sahip. Daha fazla detay için hafta sonunu bekleyin. Hondajet'in getireceği yenilikleri ve değişimleri paylaşmak üzere...

Yukarı