Advertisement
Güntay Şimşek

Devletin en denetimsiz yeri

Aziz Yıldırım hakkında kalem oynatıp ikinci defa aynı hataya düşme başarısını gösterdiğim için kendimi tebrik ediyorum. Birinci olayda bizzat bir kurumun genel müdürü olan çok yakından tanıdığım bir isim, Aziz Yıldırım'ın akrabalarının şirketleriyle yaşadığı sorun sebebiyle işinden olmuştu. Daha doğrusu Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) işgüzarlığı yüzünden bürokrat, askerle iş yapan, az işle çok para kazanan işadamına adeta dövdürülmüştü.
Bu defa yine Aziz Yıldırım üzerinden konuyu yazdım. Üstelik görünen sahiplerinin Aziz Yıldırım'ın akrabaları olduğunu bildiğim halde ve savunma sektöründe herkes Yıldırım'ın şirketi bildiği için dalgınlığıma geldi. Yaltes AŞ'nin yüzde 60 hissesi Türklere, yüzde 40'ı da Hollandalılara ait. Yönetiminde Faruk Neşet Yalçın, Cengiz Yalçın, Ömer Temelli, Yaşar Zeynep Temelli ve Hollandalılar yer alıyor. Ancak Yaltes AŞ'nin web sitesinde isimlerle ilgili fazla detay yok. Savunma sanayii şirketi olması, işleri ihalesiz, direkt membaından alması, çok gizli, stratejik ürünlere imza atmaları sebebiyle bırakın sahiplerini yöneticilerinin ismini bile kamuoyu ile paylaşmıyorlar. Bu gizleme ve açık olunmama taktikleri neden gerekiyor?
Milli Savunma Bakanlığı'nın başta Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı şirketlerine (TAI, TEI, Aselsan, Havelsan, Roketsan vs.) ve onların alt üstlenicileri özel şirketlere 3 liralık işi, astronomik rakamlarla ihalesiz, yarışsız, rekabetsiz vermesi çözülmesi gereken önemli bir problem. Ayrıca savunma sanayiinde ortada gezip iş bağlayan, gelirleri, kârları, işten artan kalanları adil dağıtanlarla, iş yapanların farklı olması da başka bir problem. Biz yazsak ne olur. Devletin bunları araştıracak, sonuca gidecek, ülkemiz savunma sanayii milli kaynaklarının çarçur edilmesinin önüne geçecek bir yapısı, kurumu yok. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın bu denli kontrolsüz bir alana göz yummamaları gerekir. Özellikle devletin 1 kuruşunun heba olmasından rahatsız olan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın dikkatine...
Yaltes ve Havelsan konusunda yine kaynağım, tatsız tuzsuz işler yüzünden ağzı yanan, üzülen önemli kişiler. Gördüklerini, yaşadıklarını anlatıyorlar, ama altından başka şeyler çıkıyor. Ahmet'i görüyorlar işi kotaran olarak, fakat parayı götüren şirketin arkasında Mehmet çıkıyor. Şirket yetersiz diye verilen iş onaylanmayınca, hemen onların işten çıkışları onaylanıyor. Düzen böyle.

***

Yaltes'ten cevap ve düzeltme
"26.07.01 günlü gazetenizde yer alan 'Helikopter Kazasında Müdürün Rolü Yokmuş' başlığı ile yayınlanan müvekkil şirket hakkındaki ifadeler tamamen asılsızdır.
Gazeteciliğin temel ilkesi olan araştırma ilkesi göz ardı edilerek kaleme alınan makalede; müvekkil şirket hakkında karalayıcı ve gerçek dışı ifadelere yer verilmiştir. Yazıda belirtilenin aksine Sayın Aziz Yıldırım'ın şirketle hiçbir ekonomik, idari ve hukuki bağı bulunmamaktadır.
Makalede iddia edildiği gibi GENESİS projesi kapsamındaki iş dağıtımında da Sayın Aziz Yıldırım'ın rolü olmamıştır. Aksine, sözleşme öncesinde projenin teknik ihtiyaçlarını karşılayabilecek Türk firmalarının tespiti amacıyla SSM tarafından birçok firmada yetenek tespit ve inceleme çalışması yapılmış ve sonucunda Vestel, Ayesaş firması ile birlikte müvekkil firma Yaltes'in de alt yüklenici olması doğrudan SSM tarafından kararlaştırılmıştır. Bu işlemlerin yapıldığı tarihte, müvekkil firma Yaltes, GENESİS projesinin en önemli donanım unsuru olan 'çok işlevli operatör konsollarından' en az 30 adet üretmiş ve üstelik de MSB'nin izni ile yurtdışına ihraç etmiştir. Görülmektedir ki müvekkil şirket makalenizde sözü edilen şekilde değil, usulü dairesince ve tamamen işverenin belirlediği tüm kıstasları ve yeterlilikleri bünyesinde barındırması sonucu alt yüklenici olmuştur. Makalenizde; bilgi sahibi olmadan fikir yürüttüğünüzü hatta karalamaya varan ifadeler kullandığınızı gösteren bir başka husus ise, müvekkil firmaya yönelttiğiniz, 'yazılım kabiliyeti olmamasına rağmen iş verilmesi' iddiasıdır. Zira yazınıza konu GENESİS projesi kapsamında hiçbir yazılım işi söz konusu değildir.
Son olarak; 'Şike soruşturması' ile müvekkil şirketi ilişkilendirmeye çalışmak yazı ve sahibinin maksadını aştığının en açık göstergesidir. Belirtmek gerekir ki; Yaltes AŞ'nin muhasebesi şeffaflık ilkesi gereği devletin ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın tam denetimine açıktır.
Müvekkil şirketin tüzel kişiliğinin böylesi asılsız ve karalayıcı yayınlarla rencide edilmesinden ötürü, her türlü cezai ve hukuki haklarımızı saklı tutarak işbu düzeltme (tekzip) metnini kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız. Yaltes AŞ Vekili Av. Şeref Dere."
Bu kadar uzun cevap, kısa bir yazı için reva değil. Ama merak ettiğim şu: Yaltes'e verilen işi onaylamayan bürokrat oldu mu? Sebebi neydi? Sonra Havelsan'dan o bürokrat uzaklaştırıldı mı? Bu gelişmelere eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Müsteşar Murad Bayar şahitlik etti mi? Bir de yetkililer konuşsun...

Yukarı