Advertisement
Güntay Şimşek

Rüya uçak uçuşa hazır!

Boeing’in kompozit gövdeli, rekor sipariş alan yeni nesil uçağı 787 Dreamliner, havacılık sektörü tarafından senelerdir merakla bekleniyor. Teslimatı defalarca ertelenen 787, nihayet ilk müşterisi Japon All Nippon Airways (ANA) tarafından test edilmek üzere ABD’den Japonya’ya uçtu.
 
ANA, ticari uçuşlara başlamadan önce 787 Dreamliner ile bir dizi test uçuşu gerçekleştirip 787’nin ticari uçuşlara hazır olup olmadığını kontrol edecek. Eylülde ise ilk yolculu uçuş başlayacak.
 
Boeing, üretim programına 2004 yılında başladığı 787’nin özelliklerini açıkladığında havayollarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Çünkü yapmayı vaat ettiği uçak,mevcutlarından teknolojik olarak çok daha üstün özelliklere, avantajlı işletmecilik giderlerine ve çok daha konforlu bir kabine sahip olacaktı. Bu özellikleri sebebiyle de ciddi talep gördü. Ancak ilk uçuşun 2007 yılında yapılacağı açıklanmasına rağmen, üretimden kaynaklanan sorunlar yüzünden bu tarih sürekli ertelendi. Yaklaşık 2.5 yıllık bir gecikmenin ardından 787 Dreamliner, Aralık 2009’da ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
 
Ancak ilk uçuş gibi test süreci de Dreamliner için bir hayli uzun sürdü.Motorların tedarikinde yaşanan gecikmeler, elektrik panosunda çıkan yangın gibi sorunlarla uçağın teslimatı sürekli ertelendi. Temmuz içerisinde ilk Pasifik seferini gerçekleştirerek Japonya’ya uçan 787-8 Dreamliner, başka bir aksilik olmazsa ilk müşterisi ANA’ya eylülde teslimedilecek. Boeing, 787 Dreamliner için bugüne kadar 55’i ANA olmak üzere 56müşteriden toplam853 sipariş aldı.
 
MAVİ RENK TERCİH EDİLDİ
ANA’ya teslimedilecek 787 Dreamliner, ZA101 kod adıyla biliniyor. Ve üretilen sekizinci uçak. Beyaz vemaviye boyanan uçağın içinde de ANA’nın rengimavinin tonları kullanılmış. ANA’ya ait ilk 787, 264 koltukla hizmete girecek. Business class’ta 12 koltuk, ekonomi sınıfında ise 2+4+2 şeklinde 252 adet Sicma üretimi koltuk yer alıyor. ANA, yeni 787’leri teslimaldıkça kıtalararası uçuşlar başlatacak. Bu uçuşlarda business koltuk sayısını arttırıp 46’ya çıkartacak. Ekonomi sınıfındaki koltuk sayısını da 112’ye düşürecek.
 
HAVADA KADINLARA ÖZEL TUVALET
787’nin kabin içerisindeki tuvaletlere oldukça geniş mekân ayrılmış ve kadınlara özel tuvalet tahsis edilmiş. Ekonomi sınıfında özel ışıklandırmaya sahip bir de bar yer alıyor. Aşağı doğru açılan daha geniş baş üstü dolapları, özel ışıklandırmaya sahip kabin ve Panasonic uçuş içi eğlence sistemleri ile donatılmış koltuklar 787’nin konforunu pekiştiriyor.
 
EN TEKNOLOJİK KOKPİT
787’nin kokpitinde pilotlar için harita, çizelge ve bilgiler içeren baş üstü ekranlar ve elektronik uçuş çantaları (EFB) yer alıyor. EFB ayrıca pilotların bilmediği havalimanlarıyla görüşmesini sağlayan yer navigasyon sistemi içeriyor. Taksi sırasında pilot hatasını düşürmeyi  hedefleyen sistem pistteki çarpışma riskini de en aza indiriyor.
 
GÖVDENİN YÜZDE 50'Sİ PLASTİK
787’nin en önemli özelliği üretiminde büyük oranda kompozit (bir nevi plastik) malzeme kullanılması. Böylece 787, çok daha sağlam ve hafif bir uçak halini aldı. Gövdenin yüzde 50’si kompozit, yüzde 20’si alüminyum, yüzde 15’i titanyum, yüzde 10’u çelik, yüzde 5’i de diğer maddelerden oluşuyor.
 
ÇEVRECİ VE SESSİZ
 
Dreamliner, kendi sınıfındaki diğer uçaklardan yüzde 20 daha az yakıt tüketecek ve yüzde 60 daha sessiz olacak.
 
MÜŞTERİYE SEÇME İMKÂNI
Boeing, 787 için ‘Dreamliner Gallery’ adını verdiği bir bölüm oluşturdu. Burada havayollarına koltuklardan mutfak malzemesine, yer ve koltuk döşemelerinden eğlence sistemlerine kadar kabin içinde kullanılacak her türlü aksesuvar seçilebilecek.
 
DÜŞÜK KABİN BASINCI
787’nin yolcuları 13.100 metre yükseklikte uçarken, sadece 1830 metredeki basıncı hissedecek. Böylece çok daha az seyahat yorgunluğu hissedilecek.
 
NOKTADAN NOKTAYA UÇUŞ
Boeing, Dreamliner’ı gelecekte havayolu seyahatinin point to point (noktadan noktaya) yapılacağını öngörerek geliştirdi. 787, havayollarına daha fazla aktarmasız uçuş imkânı verecek.
 
787-8 TEKNİK ÖZELLİKLERİ
* Koltuk kapasitesi: 210–250 (Üç sınıfta)
* Uzunluk: 57 m
* Yükseklik: 17 m
* Kanat açıklığı: 60 m
* Seyir hızı: 913 km/s
* Maksimum Hız: 954 km/s
* Menzil: 14.200–15.200 km
* Servis tavanı: 13.100 m

Yukarı