Advertisement
Güntay Şimşek

Hem standardı yok hem de zavallı

Standard & Poor's kelimelerini, yazımın başlığındaki mealde anlamlandırmanın bir sakıncası olmadığını bugünlerde yaşananlar daha güzel anlatıyor. Türkiye'nin en iyi günlerinde kritik derecelendirme yapmayı başka türlü okuyamıyorum, ama bu defa elleri ayakları birbirine dolaşmış izlenimi veren bir rapora daha imza atmış durumdalar.
Türkiye'deki Katılım Bankalarıyla ilgili 7 Eylül'de bir rapor yayınlayan Standard & Poor's, 'Bizce Türk İslami Bankacılık endüstrisi, ulaştığı noktada büyümeyi devam ettirmek için yetersiz kalacak'tespitini yapıyor. Ama verdiği bilgiler, aktif büyüklüğe göre sektör sıralaması gibi çoğu bilgi yanlış. Doğru olan bir şey var: Standard & Poor's ve arkasındakiler Türkiye'nin büyümesinden rahatsız. Başka türlü böyle saçma sapan raporlar, derecelendirmeler çıkmaz. Bu konuyu Bloomberg Businessweek bu haftaki sayısında güzel yakalamış.
Aslında Batı'nın Türkiye'ye karşı adil olmadığını, bir standartla davranmadığını 11 Eylül hadisesi çok bariz bir şekilde ortaya çıkardı. Mavi Marmara Gemisi'nde yaşamını yitiren Furkan Türk kökenli Amerika vatandaşıydı, ama Amerika'nın umurunda bile olmamıştı. Bu durumu bizzat Başbakan Erdoğan, Obama'ya yönelttiği soru sonrası tespit etmişti.
Furkan'ın hukuku neden dikkate alınmıyorsa bugün Türkiye ye yönelik kredi kuruluşlarının takındığı tavır da, Avrupa Birliği'nin çifte standartları da aynı zihniyetin bulanıklığından kaynaklanıyor. Batılı bir gözle kendi ülkemize baktığımız sürece Batı'nın şaşılığını görme şansımız olmayacaktır.

S&P GÖREVİNİ İFA EDİYOR
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), son zamanlarda önemli bir görev ifa ediyor. Anlamayanlar ise kurumu şu veya bu şekilde faaliyet yaptığı alanda zik zak çizmekle eleştiriyor. Halbuki Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi, bölgesinde güç olması istenmiyor. Raporlardaki abukluklar bundan. Başka sebep aramaya gerek yok. S&P son günlerde ciddi bir şekilde Amerika nın da canını sıkıyor. Neden? Tek sebep raporlara dökülen negatif cümleler mi?
En son 2 trilyon dolarlık bir hesap hatası ile ABD nin uzun vadeli kredi notunu en düşük seviyeye çekeceği uyarısında bulunmuştu. Standard & Poor's Başkanı John Chambers da çıkıp Amerika'ya karşı bu uyarılan televizyonlarda tekrarlamıştı. Acaba neden? Peki geçen hafta ne oldu? İsrail tarihi krizini yaşarken S&P kredi notunu niçin artırdı?
Türkiye ye yönelik elinden ne geliyorsa ardına koymayan kurumun, özellikle AK Parti Hükümeti ve temsil ettiği düşünce sistematiği ile S&P arasında ciddi bir sıkıntı olduğunu söylersek yanılmayız. Bunu da nereden çıkarıyorsun diyenler için somut örnek, son derecelendirme raporlarına ilave olarak Katılım Bankaları Raporu. İsrail en hararetli günlerini yaşarken bu kadar tuhaf raporlara neden imza atıldığını anlamak için zihin yormaya gerek bile yok...

İhracat rakamları ne kadar doğru?
İhracata yönelik tanıtım faaliyetleriyle ithalat artışının gölgelendiği hususunda en fazla eleştiri yapan, konuyu gündemde tutan birisi olunca konuyla ilgi ilginç bilgilerin de muhatabı olmamı normal karşılamak gerekir.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan bir tanıdığım görüşmemizde o bana sordu? İhracat rakamları sence ne kadar gerçek? Doğal olarak konuyu merak ettim.
Gümrüklerde ihracat ürünleri iki açıdan raporlanıyormuş. Eşyanın gerçek değeri ve istatistiki değeri olarak. Benzer durum ithalat için de geçerli.
Siz konuyu şöyle anlayın. Devletimiz ihracatı teşvik ettiği için vergi avantajları gibi karşılığında ciddi avantajlar sağlaması sebebiyle ihracatın aslında en az yüzde 20 daha düşük olduğunu varsayın.
İthalatta da tam aksi durum sebebiyle yani vergi yükleri nedeniyle gözden kaçırma, değerini düşük gösterme gibi hususlar nedeniyle yüzde 20 fazlalık görün.
Yürütülen bazı incelemeler sonucunda da İhracatçı Birlikleri fiyat tespit etmeye katkı sağlamıyormuş. İthalat tarafı ise tam curcunaymış. Bu konu gerçekten masaya yatırılması gereken önemli bir husus. Her ay göz boyayanların dikkatine...

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
14 Eylül 2011 Çarşamba, 06:45 Misafir mukemmel bir yazi olmus guntay bey.hacli zihniyeti her zaman turkiyeyi engellemek istemistir biz boyle gorduk.simdi de engellemek istiyorlar ama engellenemez bu cari acik turkiyede uretim yok zira.
Yukarı