Advertisement
Güntay Şimşek

Heron'la onlarca yıl yaşayacak değiliz

İsrail ile yaşanan geri dönmeyen Heron'lar ile ilgili tartışma Türkiye'yi insansız hava aracı teknolojisine sahip 3'üncü ülke yapabilir. TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, "Türkiye artık Heron'la onlarca yıl yaşayacak değil. Biz ANKA'yı sisteme koyduktan sonra Heron'a olan ihtiyaç azalacak, sonra da yok olacak" dedi

Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği insansız hava aracı ' Heron'lar, teknik sorunlar nedeniyle mi, yoksa iki ülke arasındaki tartışmalar yüzünden mi İsrail'in bakım engeline takıldı? Bu sorunun net cevabı yok. Heron'ların ana üstlenicisi Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TAI) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı da başta motorlar olmak üzere bakım için İsrail'e gönderilen, ama henüz dönmeyen önemli yedek parçalar için ihtimalleri göz ardı etmiyor. Ayrıca bu tartışmalar da Türkiye'yi Amerika ve İsrail'den sonra İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojisine sahip olacak üçüncü ülke konumuna adım adım yaklaştırıyor. 2012 yılı Türkiye için bu açıdan önemli. TAI Genel Müdürü sorularımızı cevapladı.

İSRAİL SORUN ÇIKARABİLİR

■ İsrail Heron'la ilgili sorun çıkarır mı? Mesela zamanı uzatabilir mi?

Yapabilirler. Öncelikle bizim orada uçağımız yok. Ama Heron'ların yedek parçaları orada ve motorların depo seviye süresini doldurduğu için, bakım süresi geldiği için gönderdiğimiz motorlar var. Şayet, olur da orada bir sıkıntı çıkarsa biz de önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Ama nihayetinde Türkiye artık Heron'la onlarca yıl yaşayacak değildir. Biz ANKA'yı sisteme koyduktan sonra Heron'a olan ihtiyaç azalacak, sonra da yok olacaktır. Dolayısıyla Heron'ları birkaç yıl daha kendi olanaklarımızla destekliyor olmak iyi bir politika olabilir. Ama İsrailli firma IUP, 'Ben verdiğim ürünümün arkasındayım' derse de orada yapacağımız bir şey yok.

 

ANKA'DA 2012 ortasına kadar mesafe alırız

■ İnsansız hava aracı ANKA, 2004'ten beri gündemde. Kolay proje değil. Neden gecikti?

28-28.5 yaş ortalamasında mühendislerle yapıyor olmamız dezavantaj. Ama 2012'nin ortalarına doğru, en azından dördüncü ayına doğru termal görüntüleme sistemi takılmış biçimde testlerimizi belli bir noktaya getirmiş oluruz. ANKA'mız da İsrail'in Heron'u ve ABD'nin Predator'larıyla beraber hemen bir segment altta. 1600 kg'lik bir kalkış ağırlığından bahsediyoruz. Havada 24 saat kalabilen, 30.000 feet irtifaya tırmanabilen, 200 kg'nın biraz üzeri yük taşıyabilen araçtan bahsediyoruz.

 

Savunmada milli heyecan var bunu görüyoruz

■ ANKA’nın dışında TSK’ya ya da Türkiye’nin ihtiyaç duyulan diğer alanlarına ürün sağlayacak başka firmalar da var. Başbakan ABD’den Predator isterken sadece istihbarat değil, taarruz boyutunu da düşünüyor galiba.

Bizim burada birtakım ticari faaliyetlerimiz var. Bir yandan para kazanıp ihracat yapıp sivil projede çalışıp bu çarkı döndürmemiz lazım. Bunun dışında bu ülkenin havacılık konusundaki en önemli yatırımı ve sancak gemisi olarak memleketin ihtiyacı olabilecek, Başbakanımızın, Genelkurmay Başkanımızın, Milli Savunma Bakanımızın ihtiyaç duyabileceği şekilde her ürünü geliştirmek, her türlü ürünün türevini oluşturmak, gerektiğinde her ürünü geliştiren bir yer, savunma sanayi komitesinden görev almış bir firmayız.

BUNDAN SONRASI DAHA HIZLI GEÇER
Bundan sonra daha hızlı geçecektir. Burada yetişen 1000’e yakın Ar-Ge yapan mühendisimiz var. O da bir avantaj. Bizim bir alt segmentteki taktiklerde Vestel’in, Kale-Baykar’ın yapmış olduğu çalışmayı, bunun altında yapılan çalışmaları memleket olarak savunma ve havacılık sektöründe milli bir heyecan var bunu görüyoruz.


 

İhracat projesine de bakarız

■ ANKA uçmaya başladığında talep olacaktır. Türkiye bu teknolojiyi dışarıya satacak mı?

2012’nin sonu 2013’ün ortalarına doğru da artık biz 10’arlı 10’arlı sistemlerimizi verip yer sistemi, gök sistemi arkasında lojistik olarak tamamen egemen vaziyette özgün olarak ürünlerimizin arkasında dururuz. Sonra da ihracat projelerine bakarız. Daha sonra çeşitli tiplerini geliştirmeye B’sine, C’sine, D’sine bakarız.


TAARRUZ TİPİ DE OLUR

ANKA’nın taarruz tipi de söz konusu olur mu?

İhtiyaç olabilir. Önemli olan ana platformu geliştirmektir. Dolayısıyla o çalışmaları da yapmak buna türev ürün olacaktır.

Yukarı