Advertisement
Güntay Şimşek

Taşeronların korkusu savunma sanayii mi?

Bir terör örgütü dışardan ve içerden destek görmediği takdirde bu denli güçlü olamaz, böyle eylemleri kesinlikle yapamaz. Bölgesinde güçlenen, kuvvetini önemli oranda yerli savunma sanayiine yönelten Türkiye'nin doğal olarak etkilediği ülke ve lobi sayısı da çoğalacaktır.
Teröre savunma sanayii cephesinden baktığımızda iki önemli gerçek ortaya çıkıyor.
1) Kontrol edilemeyecek bir Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) elindeki teçhizatı istediği gibi yönlendiremeyecek yeni durum, küresel güçlerde tehlike çanları çalmasına sebep oluyor.
2) Uluslararası savunma sanayii lobisinden kendisini kurtaran Türkiye, geliştirdiği projeler ve yerli savunma sanayiiyle yeni bir güç ve hatta bölgesinde önemli bir denge unsuru haline geliyor.
Çukurca'da yaşanan terör hadisesinin zamanlamasına dikkat çekecekler için takvim yapraklarında bolca gerekçe bulmak mümkün. Hatta anayasa başta olmak üzere demokratik adımlarda masaya konabilir. Fakat asıl önemli olan henüz takvim yapraklarına girmemiş Türkiye'nin ümit veren ve kendi ayakları üzerinde durabilecek geleceğidir. Dolayısıyla sadece taşeronların kullandığı adrese yönelip, arkasına detaylı bakmazsak net bir sonuca varmamız zor olacaktır.
Dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Dağdaki taşeron örgüte karşı değil, o taşeron örgüte ihale veren, onu adeta bir kukla gibi, bir piyon gibi, satın alma ya da kiralama yoluyla kullanan" sözlerinin önemli olduğuna şüphe yok. Ancak içeride de terörle mücadele eden asker, polis ve istihbarat birimlerine yönelik eleştirilerde kamuoyunun rahatlatılacak şekilde aydınlatılması gerekir ki, ülke olarak aynı hedefe yönelmekte sıkıntı yaşanmasın. Zira terör olaylarını Türkiye içindeki siyasi gelişmelere tahvil etmek için birçok gerekçe üretmek mümkün. Dağlıca saldırısı ve Yazıcıoğlu'nun helikopter kazası bile kafa karıştırmaya yetiyor.
Türkiye, bir yandan terör örgütü, taşeronlar, silah tacirleri, ekonomik güç olmasının önünü kesenlerle mücadele ediyor, ama diğer yandan halen daha içeride tam anlamıyla bir birlik tesis etmiş değil. Türkiye'nin düşmanları ile onların içerideki uzantıları oyunlarına devam ediyor.

BU KADAR SİLAH NASIL TEMİN EDİLİYOR?
Başbakan Erdoğan, terör faaliyetlerini, terör örgütünün birilerinin maşası olduğu şeklinde açıkladı. Ancak artık kesin delillerle birkaç taşeronun açıklanması gerekmez mi? Belki son saldırı sebebiyle en önce üzüntülerini bildirenler arasında birileri vardır. Bunları öğrenmenin zamanı gelmedi mi? Batılı sözde müttefiklerimizin, terörle mücadelede güya Türkiye ile işbirliği yapan komşularımızın terör örgütüne destekleri olmasa, bu denli büyük bir saldırıyı yapabilirler mi?
Türkiye'nin küresel büyük ve kuvvetli bir oyuncu olmasının yolu sadece ekonomik büyüklükten geçmiyor. Milli savunma sanayiini kurarak, kendi ihtiyaçları kadar müttefiklerini de geliştirdiği ürünlerle güçlendirmesinden geçiyor. Bu amaçla son yıllarda çok ciddi adımlar atılması, silah lobilerinde ve savunma sanayiindeki büyük ithalatçı ülkelerde en büyük rahatsızlığın sebebi.

100'ÜN ÜZERİNDE YERLİ SAVUNMA ÜRÜNÜ GELİYOR
Türkiye son yıllarda TAI, Aselsan, Roketsan, MKEK, TÜBİTAK başta olmak üzere özel sektörle birlikte 13 savunma projesi başlığı altında, yaklaşık 110 adet ürün geliştirmek için yolun sonuna gelmiş durumda. Ülkemizi birkaç yıl içinde farklı bir lige taşıyacak projeler şunlar: Anti-tank, insansız hava araçları, hava savunma, insanlı hava araçları, milli uydular, Türk mühendislerinin önemli mesafe kaydettiği radar sistemleri, kara savunma araçları, tam 25 adet deniz platformu, roket platformları, ateşli silahlar, laser sistemleri, hava mühimmat ve deniz radarı projeleri...
Bu projeler bittiği takdirde TSK'nın yaklaşık yüzde 80 donanım ihtiyacı sağlanmış olacak. Aynı zamanda bu ürünler Türkiye'nin en önemli ihracat kalemleri arasında da yerini alacak. Hesap ortada. Türkiye'ye silah satamayacakları gibi, pazarları olan ülkelerin bir kısmını da kaybedecekler. Bölgede silahlanma yüzünden çıkaracakları kargaşalar olmayacağı gibi silah sattıkları ülkeleri yönlendirmede de sıkıntı yaşayacaklar.

Yukarı