X
HABERLER

İklimsel riskler yeteri kadar fiyatlanmıyor

AMB Başkanı Christine Lagarde iş dünyasını iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerle daha etkin mücadele etmeleri için uyardı.

Avrupa Merkez Bankası yatırımcıları uyarıyor: İklim değişikliğinden kaynaklanan finansal risklerle mücadele edin ya da biz sizin yerinize yaparız.

Göreve bir yıl önce başlayan Başkan Christine Lagarde’ın yönetiminde AMB küresel ısınmayla mücadele için daha büyük bir rol oynamaya başladı.

Bu da şirketleri uyararak ya da kredi derecelendirme kuruluşları aracılığıyla göreceli ılıman bir şekilde dönüşümü sağlamakla olabilir. Fakat AMB’nin geniş kapsamlı tahvil alım programından kimlerin yararlanacağına dair daha radikal bir adım olarak da kendini gösterebilir.

Her iki senaryo için de Lagarde pazartesi günü en muğlak uyarılarından birini vererek şu anki düzenden memnun olmadığını belirtti: “İklim değişikliği yeteri kadar fiyatlanmıyor.”

Bazı politika yapıcılar piyasa tarafsızlığını savunurken, Lagarde tehlikeli bir tartışma bölgesine girmek üzere. Şu an için AMB’nin tahvil alım programı piyasa yapısıyla paralel ilerlerken, karşı çıkanların argümanı ise bu politikadan herhangi bir sapma tercih yapma zorunluluğunu beraberinde getireceği yönünde.

“AMB iklim değişikliğiyle mücadele etme niyetini açıkça belli etti.” Diyen Hermes Fund Managers sürdürülebilir menkul kıymetler müdürü Mitch Reznick, bankanın koyduğu hedeflerin gayet ciddi olduğunu söyledi.

Lagarde’ın meslektaşları iklim sorunlarıyla mücadele konusunda başkanı destekliyor fakat mücadele ederken ne kadar ileri gidebilecekleri konusunda ayrışıyorlar.

Piyasa tarafsızlığı ise büyük ihtimalle AMB yönetim kurulunun ana yaklaşımı olmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye'de son 24 saatte 10 bin 512 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı 16 Mayıs 2021 Pazar, 21:09:32 Türkiye'de uygulanan aşı miktarı 26 milyona yaklaştı 16 Mayıs 2021 Pazar, 20:22:56 BM'den İsrail ve Filistin'e iki devletli çözüm için müzakerelere dönme çağrısı 16 Mayıs 2021 Pazar, 18:13:03 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail açıklaması 16 Mayıs 2021 Pazar, 16:40:15 Küresel aşı günlüğü 16 Mayıs 2021 Pazar, 12:08:59 Kovid-19 aşı patentinin kaldırılması salgının seyrini değiştirebilir mi? 16 Mayıs 2021 Pazar, 14:38:40