Advertisement

İngiltere'de kritik önemdeki hizmet sektörü Haziran'da hız kesti. Brexit belirsizliği ve küresel ekonomiye ilişkin endişeler ekonomik faaliyetteki yavaşlamada etkili oluyor.

IHS Markit tarafından Çarşamba günü açıklanan verilere göre İngiltere'de hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran ayında beklenmedik bir şekilde 51'den 50.2'ye geriledi. Beklenti 51 idi. PMI öncesinde gelen zayıf imalat ve inşaat verileri de İngiltere ekonomisinin daraldığını işaret etti.

Üç sektörün toplamını gösteren bileşim PMI göstergesi, 2016'daki Brexit referandumundan bu yana ilk kez Haziran'da 50'nin altında geriledi. Markit'e göre gösterge ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 0.1 daraldığını işaret ediyor.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson, “Kötüleşen tablo İngiltere Merkez Bankası'na (BOE) daha fazla teşvik için baskıyı artıracak. Tüm sektörleri gösteren PMI verisi mevcut seviyedeyken politika yapıcıların politikayı gevşetmemesianketin yirmi yıllık tarihinde görülmemiş bir durum olur.” dedi.