Advertisement

Bu verilerin, İngiltere Merkez Bankası’nda işgücü piyasasında sürdürülemez enflasyon baskılarının artmakta olduğuna ilişkin endişeleri güçlendireceği kaydediliyor.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin Salı günü açıkladığı veriler, hükümetin 30 Eylül’de ücretsiz izne çıkanlara desteğini sonlandırmasının, firmaları ücretleri ve fiyatları artırmaya zorlayan kronik işgücü eksikliğinde hiçbir rahatlamaya yol açmadığını gösterdi.

İngiltere Merkez Bankası, “geçici” olarak değerlendirilen enflasyondaki sıçramanın, kontrol altına alınmazsa, kalıcı hale gelebileceğinden endişe duyuyor. Yatırımcıların büyük kısmı, politika yapıcıların bu haftaki toplantıda, Kovid-19’un Omikron varyantından kaynaklanan risklerden dolayı, muhtemelen faiz artırımına gitmeyeceğini düşünüyor. Yatırımcılar, bunun yerine, İngiltere Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetini artıran ilk büyük merkez bankası olmak için Şubat ayını bekleyebileceği görüşünde.

İngiltere’de istihdam Kasım ayında 257 bin 278 ile rekor artış gerçekleştirdi. İşsizlik oranı Ekim sonunda biten üç aylık dönemde, Eylül sonunda biten çeyrekteki yüzde 4,3 seviyesinden yüzde 4,2 seviyesine geriledi. Ekim ayında bu oran, tek bir aylık dönem için, bir ay önceki seviyesi olan yüzde 3,9’dan yüzde 4,2’ye yükseldi.

Boş pozisyon sayısı ise Eylül ve Kasım ayları arasında rekor 1,22 milyona yükseldi.

Genel ücret artışı, Ekim sonunda biten çeyrekte, Eylül sonunda biten üç aylık dönemdeki seviyesi olan yüzde 5,9’dan yüzde 4,9’a yavaşladı.