Advertisement

Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, küresel sermaye piyasalarındaki olumlu rüzgarın Türkiye'yi de pozitif etkileneceğini belirterek, "Küresel anlamda 2014'ün 2013'e göre daha iyi geçmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bize de olumlu yansımasını bekliyoruz," dedi.

Ertaş, sermaye piyasalarının 2013'deki seyri ve gelecek yıl öngörülerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Küresel sermaye piyasalarında 2013 yılı içerisinde, son 10 yıldır görülmedik şekilde dalgalı seyir oluştuğunu ifade eden Ertaş, "Bunun sebebi de FED'in politikasıyla ilgili bir yön, trend değişikliği. Henüz ne yapacağı konusunda adımı geçen haftaya kadar atmamıştı. 10 milyar dolarlık bir kesintiye gidecek. Biz bunun er ya da geç olacağını söylemiştik" diye konuştu.

Tahvil alımlarında kısıtlamaya gidilmesine yönelik atılan adımların, sermaye piyasaları için de olumlu bir gelişme olduğunu belirten Ertaş, "Ekonomideki veriler iyi geliyor. Dolayısıyla sağlıklı, normal politikalar izlenmeye başlıyor. Her ay 85 milyar dolarlık bir tahvil alımı anormal bir politika. Onu sıfırlamaya yönelik atılan her adım da normalleşme politikalarıdır" değerlendirmesinde bulundu.

- "Piyasaların daha olumlu olmasını bekliyoruz"

Ertaş, ekonominin giderek küresel bir yapı haline geldiğini ve piyasaların da birbirleriyle etkileşim halinde olduğuna dikkati çekerek, "Dünyanın herhangi bir yerindeki rüzgar, öbür ucundakini de bir şekilde domino gibi etkiliyor. Dolayısıyla dışarıdaki olumlu her adım, bize de olumlu olarak yansıyacak. Bu FED kararları, ABD büyüme ve istihdam verileri, Avrupa Birliği'nin görünümünde son çeyrekte bir toparlanma işareti var. Bu ihracata da yansıyor. Sermaye piyasalarının önümüzdeki yılda daha olumlu olacağını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Küresel sermayede olumlu rüzgarlar estiği sürece, iç piyasanın da bundan pozitif yönde etkileneceğine işaret eden Ertaş, "Küresel anlamda 2014'ün 2013'e göre daha iyi geçmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bize de olumlu yansımasını bekliyoruz" dedi.

Sermaye piyasalarına ilişkin birçok düzenlemeyi de gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ertaş, "1 Ocak'tan itibaren yeni bir sermaye piyasası mevzuatımız var. Sermaye piyasalarının tümünü a'dan z'ye düzenledik. İnşallah onun meyvelerini de alacağız. Sukukla ilgili kaç senede gerçekleştirilen rakam 6 ayda yapıldı" ifadesini kullandı.

- "Faizsiz finans diğerlerine göre güvenli liman"

Ertaş, küresel ölçekte faizsiz finansa da büyük bir talep olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Dünyanın faizsiz finans alanına yönelmesinin sebebi, küresel krizden çıkışta herkesin bir arayış içerisinde. Regülasyon, basel derken farklı farklı arayışlar var. Hastalık büyük, tek bir ilaç da yok. Bu da onlardan bir tanesi.

Bu sistem, ekonomik kriz döneminde ya da dalgalanmaların olduğu dönemde hem yatırımcıyı hem de ihracatçıyı koruyan en sağlıklı finansal araç. Yatırımcı ne alıp verdiğini, ihracatçı da ne kadar maliyete katlandığını diğer araçlara göre daha kolay hesap ediyor. Dolayısıyla dalgalı dönemlerde daha çok tercih edilen bir araç. Diğer araçlara göre kıyaslandığında güvenli bir liman olarak nitelendirilebilir."

AA

Kapat