Advertisement

Akbank, uluslararası bankaların ve yatırımcıların katılımıyla 2015'teki ikinci eurobond ihracını gerçekleştirdi. 10 yıl vadeli olarak gerçekleştirilen işlem yüzde 5,125 kupon oranıyla tamamlandı.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, konuya ilişkin açıklamasında, 2015'teki ikinci eurobond ihracını da başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, "Ülkemizin, hepimizin gerçekleşmesini arzuladığı, orta-uzun vadeli hedefleri var. Ekonomimizi dünya sıralamasında daha da yukarılarda görmek istiyoruz. Türkiye'nin daha da büyümesi ve bu atılımları yapması için potansiyeli de mevcut. Bu atılımlar önemli altyapı yatırımları ve finansmanı gerektiriyor. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için uzun vadeli kredi desteği çok önemli. Bu son işlemimizde vadeyi daha da uzatarak ekonomimize ve reel sektörümüze en uygun koşullarda kaynak yaratmayı ve ülkemizin hedeflerine finansman desteği sağlamayı sürdürüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu bir dönemde daha uzun bir vadeyle gerçekleştirdikleri ikinci ihraca kısa sürede yaklaşık 2,5 kata yakın talep geldiğini aktaran Binbaşgil, bu yüksek talebin ve vadenin uzamasının Türkiye'ye ve Akbank'ın yüksek büyüme potansiyeline duyulan güveni yansıttığını ifade etti.

- "Yatırımcıların ilgisi devam ediyor"-

Akbank Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli ise ocak ayında tamamladıkları ihracı takiben kısa bir süre sonra ikinci işlemlerini de vadeyi 2025 yılına uzatarak başarılı şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kefeli, "Saat 12:00'de talep toplamaya başladık, saat 16:30'da talep toplama işlemini sonlandırdık. Yaklaşık 4 saat içinde dünyanın en önde gelen yatırımcılarından gördüğümüz talep sonrası ilk fiyatlamamız olan yüzde 5,375 seviyesini revize ederek 10 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarındaki tahvil ihracını yüzde 5,125 kupon oranıyla tamamladık" dedi.

Tahvillerin fiyatlamasının gerçekleştirildiği günde dünya piyasasındaki gelişmeleri de değerlendiren Kefeli, "Yatırımcılarla yüz yüze toplantılar (roadshow) yapmadan tahvil ihracı yapmaya devam ediyoruz. Yatırımcıların hem ülkemiz ekonomisine hem de sektörümüze ilgisinin devam ettiğini görüyoruz. Hedefimiz kaliteli yatırımcı tabanımızla, çeşitli uzun vadeli ve sürdürülebilir borçlanmayı sağlamak. Bu kapsamda uluslararası piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çeşitli finansal enstrümanları kullanarak yatırımcılarımızın ve bankamızın ihtiyaçları doğrultusunda esneklik sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

AA