Advertisement

İhracatçı sanayicilerin finansmana erişimde sorun yaşadığını dile getiren İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan'ın ardından Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Süleyman Kocasert de aynı sorunu yaşadıklarını aktardı.

Bloomberg HT'de yayınlanan Finans Merkezi programına katılan Kocasert, 'Finansmana erişim konusunda sıkıntı görüyor musunuz, aşılması için yapılabilecek neler var' sorusuna, "Kaynağa ulaşım süresi arttı ve zorluklar yaşıyoruz" yanıtını verdi.

Daha önce bir programda "Böyle giderse Eximbank önünde kuyruklar oluşur" dediğini hatırlatan Kocasert, "İSO Başkanı Bahçıvan'ın sözleri de bunu doğruluyor. Bugünkü şartlarda en önemli kaynağımız Eximbank. Ancak bizim hem kaynağa ulaşım süresi arttı hem de zorlukla karşılaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

İhracatçılar olarak rekor üzerine rekor kırdıklarını dile getiren Kocasert, bunun sürdürülebilmesi için ihracatçının desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Kaynağa ulaşımın fiyatı arttı. Özel bankalarla yüksek maliyetle borçlanarak rekabet etmemiz mümkün değil.

Eximbank, ihracatçıyı koruma adına en önemli kaynaklardan biri" diye konuştu.

Kocasert, başta Merkez Bankası olmak üzere ekonomi kurmaylarının konuya hassasiyet göstermesinde yarar gördüğünü de sözlerine ekledi.