Advertisement

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, İngiltere koronavirüsle mücadele kapsamında Astra Zeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşıyı onaylamaya hazırlanıyor. Ülke böylece bağışıklığı artırıp kısıtlamaları gevşetmeyi hedefliyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler pazar günü itibarıyla Kovid-19’a karşı koordineli aşılama sürecini başlattı

aralarında Almanya ve Macaristan’ın da olduğu bazı ülkeler koordinasyon için planlanan tarihten bir gün önce, cumartesi günü başladı. Pfizer Inc. ve BioNTech SE tarafından geliştirilen aşıyı bir haftadan kısa bir süre onaylayan AB, bu aşıdan 100 milyon doz ilave sipariş opsiyonlu olmak üzere, 200 milyon doz sipariş vermiş durumda.

Airfinity Ltd. araştırmasına göre, AB’de eylül ortasına kadar, nüfusun üçte ikisini aşılamaya yetecek doza ulaşılabileceği tahmin ediliyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen cumartesi günü yayımladığı video mesajında, “Yeterli sayıda insan aşılandığında, hepimizin beklediği gibi, yeniden seyahat etmeye, arkadaş ve ailelerimizle buluşmaya başlayacağız” dedi. Von der Leyen kitlesel bağışıklığın sağlanmasının kademeli bir süreç olduğu ve temkinli olunması gerektiği uyarısında bulundu.

Pekin’de Kovid-19 vaka sayılarındaki ani artış nedeniyle acil durum ilan edildi

Çin’in başkenti Pekin’de Kovid-19 vaka sayılarındaki ani artış nedeniyle “acil durum” ilan edilmesinin ardından bazı semtlerde giriş çıkışlar kapatılıyor.

Çin Komünist Partisi’nin, Pekin'de Kovid-19 vaka artışı nedeniyle başkentteki tüm semtlerde "acil durum"a geçildiği ve virüsün görüldüğü yerleşim yerleri ve köylere giriş-çıkışların kapatılacağının duyurulmasının ardından hareketlilik sürüyor.

Başkentin kuzeydoğusunda bulunan ve Pekin Başkent Uluslarararası Havaalanı yakınlarındaki Şunyi semtinde art arda vakaların tespiti nedeniyle başkentte acil durum sürüyor.

Acil durum ilanından sonra pek çok bölgede giriş-çıkışlar durdurulurken, hareketliliğin yüksek olduğu tüm noktalarda denetim ve kontroller sıkılaştırıldı.

Dünya genelinde pandemiden haberler

-Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Hindistan'da günlük vaka sayısı 20 binin üzerinde seyrederken, Güney Kore'de de 1000'in altına indi. Çin'de ise salgın kontrol altında tutuluyor.

Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 344, Meksika'da 400, Arjantin'de 149, Kolombiya'da 228, Peru'da 60 ve Şili'de 39 kişi yaşamını yitirdi.

İsrail, yeni koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında pazar akşamından itibaren iki haftalık karantinaya girdi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, İsrail polisi kapanmayla ilgili talimatların uygulanması hedefiyle ülke genelinde onlarca kontrol noktası oluşturdu. İki hafta sürecek karantinanın uzatılma olasılığı bulunuyor.

Karantina kapsamında fırın, eczane ve market gibi işletmeler hariç tüm iş yerleri kapatılacak, lokantalar ise sadece paket servisi verebilecek. Kapalı alanlarda 10, açık alanlarda da 20'den fazla kişinin bir araya gelmesine izin verilmeyecek. Toplu taşıma hizmetlerinin sayısı da düşürülecek.

-Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 8 bin 822 yeni vaka tespit edildi.

Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 175 kişinin hayatını kaybetmesiyle can kaybı 62 bin 746'ya çıktı. Virüs tespit edilen kişi sayısı 8 bin 822 artışla 2 milyon 559 bin 686'ya yükseldi.