Advertisement

Japonya’da İngiltere ve Güney Afrika’dakine benzer bir koronavirüs mutasyonuna rastlandı. Ülkede Pfizer’ın ürettiği Kovid-19 aşısının 16 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanması için yetki verilmesi bekleniyor. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülkesinde aşı hedefine ulaşılması yolunda olumlu gelişmeler olduğunu ancak artan vaka sayısı nedeniyle sağlık hizmetlerinde zorluk yaşandığını açıkladı.

İsviçre’nin 13 Ocak’a kadar Moderna aşısına yeşil ışık yakması bekleniyor.

Hindistan’da aşılama 16 Ocak itibarıyla başlayacak. Hindistan'da vaka sayısı 17 binin, Güney Kore'de 500'ün altına indi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan (NCH) yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte 18’i yurt dışı kaynaklı, 103 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi, virüse bağlı can kaybı olmadı. Vaka sayısı son 5 ayda ilk kez 100'ün üzerine çıktı.

ANSA’nın haberine göre Papa Francis’in 78 yaşındaki doktoru Fabrizio Soccorsi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Haberde, Cumartesi günü yaptığı açıklamada aşı yaptırmanın “etik” bir zorunluluk olduğunu ve kendisinin de bu hafta aşı olacağını söyleyen Papa Francis’in yakın zamanda doktoru ile temasta bulunup bulunmadığı belirtilmedi.

Çekyalılar Prag’daki karantina önlemlerini protesto ederken, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, koronavirüs mutasyonu nedeniyle bir hafta içinde sona ermesi beklenen önlemlerin süresinin uzatılmasının muhtemel olduğunu açıkladı. ABD’de ise çarşamba günü yaşanan Kongre baskınında güvenli bir odaya alınan milletvekillerinin koronavirüse maruz kalmış olabilecekleri bildirildi.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, pazar günü itibarıyla son 24 saatte 9 bin 138 kişinin testi pozitif çıktı,
176 kişi yaşamını yitirdi. Böylece vaka sayısı sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden uygulanmaya başlamasından bu yana ilk kez iki gün üst üste 10 binin altında kaldı.

DSÖ heyeti bu hafta Kovid-19'un kaynağını araştırmak üzere Çin'e gidecek

Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) uzmanların, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kaynağıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere perşembe Çin'e geleceği bildirildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, DSÖ heyetinin ülkeye yapacağı ziyaretiyle ilgili kısa bir açıklama yayımladı.

DSÖ uzmanlarından oluşan bir heyetin, Kovid-19 salgınına neden olan virüsün kaynağını araştırmak üzere 14 Ocak'ta salgının çıkış noktası olan Çin'e geleceğinin belirtildiği açıklamada, uzmanların Çinli meslektaşlarıyla görüşeceği kaydedildi.

New York'un iki bölgesine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı temel hizmet çalışanlarını aşılama sürecini hızlandırmak için mega aşı merkezi kuruldu.

New York'un iki bölgesinde Kovid-19 aşısı için mega aşı merkezi kuruldu

New York'un ilçelerinden Brooklyn ve Bronx'ta kuruluşu tamamlanan mega aşı merkezlerinin, pazartesiden itibaren resmen faaliyete geçecek ve 7 gün 24 saat ulaşılabilir olacak. İlk olarak sağlık çalışanları aşı olacak.

Sağlık çalışanlarının ardından öğretmenler ve itfaiyeciler gibi temel hizmet çalışanlarının yanı sıra 75 yaş üstü yaşlılar da pazartesi gününden itibaren bu merkezlere gelerek aşı olabilecek.