Advertisement

Muğla'da kış mevsimi olmasına karşın Akyaka beldesinde sahilde denize giren vatandaşlar, kent merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunan Yılanlı Dağı'na giderek karın da keyfini çıkartabiliyor.

''Yeryüzü Cenneti'' olarak tabir edilen Türkiye'nin turizm cenneti Muğla'da bir günde iki mevsimi bir arada yaşamak mümkün. Kış mevsimi olmasına karşın güneşli havalarda denize girilebilen Muğla'da, kent merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta Yılanlı Dağı'nın eteklerinde de kar keyfi yapılabiliyor.
Hava sıcaklığının 4 dereceye kadar düştüğü Yılanlı mevkisinde hafta sonunu fırsat bilen vatandaşlar, karda mangal yaptı.

Çocuklar ise kardan adam yapıp ve kartopu oynadı. Çok sayıda vatandaşın akın ettiği bölgede araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.

Muğla Merkez Şahidi Ortaokulu İzcilik Kulübü öğrencileri de bölgeye gelerek kamp yaptı. Okul öğrencisi Ahmet Sargın, okul arkadaşları ile öğretmenleri eşliğinde bölgeye geldiklerini belirterek, ''Biz Türkiye'nin en güzel köşesinde yaşıyoruz. Okulumuzun izci kulübü ile kartopu oynamaya geldik. Biz burada kartopu oynarken Muğla'nın kıyı kesimlerinde insanlar denize girip yürüyüş yapabiliyorlar'' dedi. Yılanlı bölgesinde ailesiyle birlikte piknik yapan Nevzat Güney ise Muğla'da her yerde kar görmenin mümkün olmadığını söyledi.

Hafta sonunu değerlendirmek için ailesi ile karda mangal keyfi yapmak için geldiklerini anlatan Güney, ''Hava çok soğuk değil. Ben mangalı yakarken çocuklar kartopu oynuyor. Muğla'da kış ayında 2 mevsimi birden yaşıyoruz. Kıyı kesimlerinde yaz havası, yüksek kesimlerde ise kış yaşanıyor. Muğla'nın en güzel özelliklerinden birisi de bu'' diye konuştu.

-Poşet poşet kar topladılar-

Bölgeye piknik yapmak için gelen çok sayıda vatandaş, yanlarında getirdikleri poşetlere kar doldurarak araçlarına yükledi. Bazı vatandaşlar ise pekmez ve karı karıştırarak yaptıkları kar şerbetini bölgede piknik yapanlara ikram etti.
Kar toplamak için ailesiyle geldiğini ifade eden Sebahattin Demirel, poşetlere doldurdukları karları derin dondurucuda muhafaza ederek, yaz aylarında içine pekmez dökerek kar şerbeti yaptıklarını anlattı.

Kar şerbetinin Muğla'da vazgeçilmez bir lezzet olduğunu dile getiren Emine Demir ise ''Muğla'ya fazla kar yağmıyor. Biz de kar toplamak için ve kar şerbeti yapmak için Yılanlı'ya geldik. Muğla, Türkiye'nin cennet köşelerinden bir bölge. Muğla merkezde kar yok, ama burada yüksek kesimlerde var. Muğla'da bir anda her mevsimin ayrı güzelliklerini yaşayabiliyorsunuz'' diye konuştu.

-Sakin Kente ziyaretçi akını-

Hava sıcaklığının 17 derece ölçüldüğü Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde sıcak havayı fırsat bilen vatandaşlar, sahillerde yoğunluğa sebep oldu. Gökova Körfezi'nin ''Cennet köşesi'' olarak tabir edilen ve her mevsim mavi ile yeşilin bir arada gözlenebildiği Akyaka'da, sıcak havayı fırsat bilen vatandaşlar sahillerde yoğunluk oluşturdu.

Türkiye'nin birçok bölgesinde soğuk hava koşulları etkili olurken, Akyaka'da sıcak havayı fırsat bilen bazı vatandaşlar sahilde yürüyüş yaptı. Bazılarının piknik yaptığı Akyaka'da, bazı vatandaşlar da sahildeki kafelerde oturup kitap okudu. Çocuklar ise sahilde kumda eğlendi.

Gökova Körfezi'ne dökülen Kadın Azmağı Deresi'ne düzenlenen tekne turlarına katılan vatandaşlar ise tur boyunca su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki türlerinin eşsiz güzelliğini ve doğayı gözlemleme fırsatı buldu.