Advertisement

ANKARA (A.A) - Dünya genelinde artan talebe karşı nehir firmaları filolarına her geçen yıl yeni gemiler katarak en mükemmel hizmeti sunmak için yarışıyor. Misafirlerine standartların üzerinde özellikler sunan nehir turlarına Türkiye'den de talep giderek artıyor.

Hey Travel Trendes Cruise Departman Müdürü Nuran Bayraktar, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, nehir turlarının dünyanın değişik bölgelerine yapılabildiğini belirterek, özellikle Rusya'daki Volga Nehri'nin en popüler yerler arasında bulunduğunu söyledi.

Avrupa'da Tuna ve Ren Nehri turlarının da yoğun ilgi gördüğünü dile getiren Bayraktar, ''Bu turların uzunlukları 7 ile 12 gün arasında. Misafirin yapmayı planladığı mesafeye göre program daha da uzun olabiliyor. Normalde tam bir Tuna turu yapmak için 30 gün gerekiyor. Gemi firmaları bu süreyi müşteri tercihlerine göre farklı turlar sunmak suretiyle oluşturuyor'' dedi.

Türk turistlerin Volga, Tuna ve Ren turlarına ilgi gösterdiğini anlatan Bayraktar, ''Misafirlerimiz farklı limanlar, kentler görmenin yanı sıra muhteşem nehirler üzerinde yolculuk yapma fırsatı yakalıyor. Türkiye'de son zamanlarda nehir turlarına talep arttı'' diye konuştu.

-HANGİ MEVSİMDE GİDİLEBİLİR?-

Nehrin bulunduğu bölgenin iklim şartlarının tur seçiminde en önemli etken olduğunu dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu:

''Yağmurlu bir mevsimde Tuna Nehri'nin su derinliği artacaktır ve nehir gemilerinin köprülerden geçmesi sorun olacaktır. Tuna için Mayıs-Eylül ayları daha uygundur. Volga Nehri için özellikle 'Beyaz Geceler' dönemi istenirse en uygun zaman Haziran ayı sonudur. Ren için daha çok yaz ayları tercih edilmelidir.

Her rüyadan uyanışınızda aslında gerçek hayatta her türlü konforun ve eğlencenin içinde dinlenerek yeni bir rüyaya daldığınızı düşünün. Nehir turlarını cruisedan ayıran en önemli farklar, her an çevrenizde görülecek muhteşem şato ve köylerden oluşan bir manzara bulunması ve doğal hayatın size sunduğu belgesel tadındaki görsel şölendir.''

Nehir gemilerinin kapasitesinin 68 ile 198 yolcu arasında olduğunu bildiren Bayraktar, ''Dileyen misafirlerimiz dünyanın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz, Çin'de Yangze, Vietnam'da Mekong, Mısır'da Nil, Rusya'da Volga ve Dinyeper, Avrupa'da Tuna ve Ren, Amerika'da Amazon olmak üzere değişik bölgelerde turlarımıza katılabilirler. Turlar kabin tipine göre bin 90 eurodan başlayarak müşterinin tercihine göre farklılık gösteriyor'' dedi.