Advertisement

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İspark öncelikli olarak Tarabya ve İstinye'de hayata geçirilecek tekne park projesi yapım ihalesini gerçekleştirdi.

İstinye Tekne Park yapım ihalesine 7, Tarabya Tekne Park yapım ihalesine ise 9 firma teklif verdi. Açık ihale usulüyle yapılan ihale, ihale komisyonu tarafından değerlendiriliyor.

İspark, koylardaki deniz taşıtlarının düzensiz parklanmasına modern çözüm üretmek amacıyla Boğaz'ın değişik noktalarında ''tekne parklar'' inşa edecek.

Kıyıdan belli bir uzaklıkta yapılacak tekne parklarla sahiller İstanbulluların kullanımına açılacak, deniz ve kıyı kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak.

Öncelikle Tarabya ve İstinye'de başlayacak proje, kısa sürede Kuruçeşme, Bebek ve Paşabahçe'de de hayata geçirilecek.

Tarabya ve İstinye koylarında 380 yat kapasiteli projenin hayata geçmesinin ardından diğer noktaların da faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık 5 bin dolayında yat ve teknenin parklandırılması öngörülüyor.

İstanbul'da birçok kıyıda yaşanan kirliliğin ortadan kaldırılmasını da hedefleyen proje, sahillerdeki kirli görüntü ve çevreye zarar veren atıkların oluşturduğu unsurları önleyecek.

Çevre dostu teknolojilerin kullanılacağı projeyle İstanbullular rahat bir nefes alacak.