Advertisement

İSTANBUL (A.A) -  Pera Palas Hoteli'ndeki tanıtım toplantısında konuşan İKSV Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festivalde dünyanın dört bir yanından filmlerin yer alacağını belirterek, bu yıl festivalin 30. yaşını kutlamanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Eczacıbaşı, festivalde Türkiye ve dünya sinemasının en özgün, çarpıcı ve nitelikli örneklerinin sunulduğunu kaydetti.

''İki haftalık okul'' olarak nitelendirdiği festivalde farklı bakış açıları sunulduğunu, sinema sanatının eşsiz yönlerinin öğretildiğini belirten Eczacıbaşı, festivalin 30 yılı boyunca İKSV'nin de film gibi bir 30 yıl yaşadığını söyledi.

-FESTİVAL PROGRAMI-

Programla ilgili bilgi veren İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan, geçen yıldan itibaren Şakir Eczacıbaşı anısına yapılmaya başlanan Altın Lale Yarışması'nda sanat, sanatçı konulu filmler ve edebiyat uyarlamalarından oluşan 12 filmin yarışacağını kaydetti.

İnsan Hakları Yarışması'nı Avrupa Konseyi'nin iş birliğiyle gerçekleştireceklerini ifade eden Tan, bu kapsamda 10 film gösterileceğini bildirdi.

Tan, her yıl bir Türk filmini restore ettiklerini ve bu yıl da ''Üç Arkadaş'' filminin restorasyonunu gerçekleştireceklerini kaydetti.

30 yıl boyunca festivalle büyüyen sinemacı kuşağı bulunduğunu belirten Tan, şöyle konuştu:

''Bu festivalle büyüyen 20 yönetmenden onları etkileyen filmleri seçmelerini rica ettik. Bu filmleri festival kapsamında göstereceğiz. Bu yönetmenlerin İstanbul Film Festivali'ni anlattığı bir kitap hazırladık. Bu kitapta film eleştirmenleri ve festivalin kurucularının yazıları, ayrıca festivale ait fotoğraflar bulunuyor. Festival, 30. yılında sinema ve müzik dünyasının önde gelen iki ismini bir araya getiren benzersiz bir projeye de ev sahipliği yapacak. Fransız sinemasının en özgün yönetmenlerinden Claire Denis ve filmlerinde sık sık beraber çalıştığı İngiliz rock grubu Tindersticks'i 11 Nisanda aynı sahnede buluşturacak. Dünya festivallerindeki genç ustalar, çocuk filmleri de festivalde yer alacak. Toplam 22 bölümde 230 film gösteriminde bulunacağız. Sinema dersleri, paneller yer alacak.''

Festival biletlerinin 19 Mart'ta satışa sunulacağını belirten Tan, filmlerin Atlas ve Beyoğlu sinemaları, Beyoğlu AFM 1 ve 4. salonları, Nişantaşı City's ve Pera Müzesi sinemaları ile Kadıköy Rexx Sineması'nda gösterileceğini bildirdi.