Advertisement

(A.A) İsveç Merkez Bankası, 2014 ile 2015 yılları arasında kullanıma çıkarılacak olan yeni kağıt ve metal paralar üzerinde, İsveç'in ünlü sanatçı ve yazarları ile birlikte doğa motifleri olacağını açıkladı.

İsveç'te kullanımda olan metal ve kağıt paralar değişiyor. İsveç Merkez Bankası'ndan bugün yapılan açıklamaya göre, halen kullanımda olan metal paralara 2 kron eklenecek. Ayrıca halen yürürlükte olan ve üzerinde İsveç'in ünlü yazarı Selma Lagerlöf'ün resminin bulunduğu 20 kron değiştirilerek, İsveç'in ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren'in fotografına yer verilecek.

Yine halen kullanımda olan 50 ve 100 kronlar da değiştiriliyor. Kağıt para 50 kronun üzerine İsveç'in ünlü müzisyenlerinden Evert Taube ve 100 kronun üzerinde yine İsveç'te doğan ve dünyaca üne kavuşan sinema sanatçısı Greta Garbo'nun fotografı yer alacak. Bu arada ilk kez basılacak olan kağıt 200 kronun üzerinde ise İsveç'in ünlü sinema yönetmeni Ingmar Bergman'ın fotografı bulunacak.

İsveç'in halen basılı olan ve tedavülde bulunan en büyük para birimi 1000 ve 500 kronların görünümü de tamamen değişiyor. Yeni kağıt 500 kronların üzerinde İsveçli ünlü opera sanatçısı Birgit Nilsson'un fotoğrafı, 1000 kronun üzerinde de İsveçli diplomat, yazar ve Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri Dag Hammarskjöld'un resmi yer alacak.

İsveç Merkez Bankası, 2014 ile 2015 yılları arasında tedavüle sunulması planlanan yeni metal ve kağıt paraların bugün kullanımda olanlara oranla daha küçük, renklerinin ise, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, gri ve değişik ton karışımlarında olacağı bildirildi.

AB üyesi olan İsveç'te yapılan halk oylamasında İsveçliler avroya geçmeyi kabul etmemişti.