Advertisement

Türkiye'nin peribacaları ile ünlü ve sıcak hava balonu ile turlar düzenlenen tek turizm merkezi olan Kapadokya'da her mevsim balon keyfi yaşanıyor.

yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, sıcak hava balonları büyük ilgi görüyor.

Bölgede faaliyet gösteren 15 balon firması yaklaşık 60 balonuyla peribacalarını bir de kuş bakışı görmek isteyen turistleri, yaklaşık bin 500 metre yükseğe çıkarıyor.

Başta Japonlar ve Uzakdoğulu olmak üzere İspanyollar, Almanlar, İngilizler ve diğer ülkelerden gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiği Kapadokya, yılın 12 ayı uçuş yapılabilmesi ve peribacaları gibi doğal güzellikleri ile dünyanın en iyi balonla uçuş noktalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan uçuşlarda, yolcular gün doğumuna havada şahit olurken, tan vaktinin tüm güzelliğini ortaya çıkardığı Ürgüp, Göreme, Ortahisar, Uçhisar, Avanos ve Nevşehir'i havadan panaromik olarak görme şansını da yakalıyorlar.

Bölgeyi havadan da hem görme hem de fotoğraf çekme şansı elde eden turistlere, balon firmalarınca bir de kendi isimlerine çıkarılmış özel bir ''uçuş sertifikası'' veriliyor.

Kapadokya'yı kuşbakışı görmek isteyenler, uçuş esnasında 3-20 kilometre arasında mesafe alan ve bir saat ile 3 saat arasında değişen balon turlarına 150-250 Avro ödüyor.

Özel uçuşların da yapıldığı balon turlarında, turistler doğum günü, düğün ve balayı gibi değişik organizasyonları da gerçekleştirebiliyor.