Advertisement

İlki Kasım 2009'da Çin'de düzenlenen İpek Yolu'nun UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Alınması koordinasyon toplantısının ikincisi, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında başladı. 3 gün sürecek olan toplantıya UNESCO yetkililerinin yanı sıra Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Güney Kore, Tacikistan, Kırgızistan, İran, Japonya, Nepal, Afganistan, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin temsilcileri katılıyor.

Çin, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'ın ortak girişimleri sonucu başlatılan koordinasyon toplantısında konuşan Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Murat Nazarov, Türkmenistan ile UNESCO arasındaki işbirliğine dikkati çekerek, ülkesinde Tarihi Nusay, Köneürgenç ve antik Merv gibi kültürel varlıkların UNESCO Kültür Mirası listesine dahil edildiğini hatırlattı.

Toplantıda UNESCO Tahran Temsilcisi Quinli Han, UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi Başkanı Francesco Bandarin'in mesajını okudu.

Bu projenin çoğul kimlikleri ve ortak mirası anlamaya yönelik konsepti desteklediğini belirten Bandarin, İpek Yolu'nun kültürel güzergahlarının 2 bin yıldır kültürlerarası diyalog, entegrasyon ve değişim yolu olduğunu vurguladı.

Proje kapsamında özellikle Orta Asya ülkelerinde İpek Yolu üzerinde yer alan kültürel ve tarihi mirasların korunması ve yeniden öğrenilmesi öngörülüyor. Bu çerçevede Japonya ve bazı batı ülkelerinin destekleriyle Türkmenistan'da antik Merv, Özbekistan'da Şahruhiya ve Kanka şehirlerinin, Tacikistan'da Gissar veya Hulbuk kalıntılarının, ayrıca Kırgızistan'daki güzergahların arkeolojik açıdan yeniden araştırılması planlanıyor.