Advertisement

Türkiye'nin Dublin Büyükelçiliği tarafından 28 Nisan'da önce İrlanda'nın Cork kentinde açılan ve bir ay süreyle buradaki sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin Dublin'deki açılışı dün akşam yapıldı.

Sol Art Sanat Galerisi'ndeki açılışa, aralarında çeşitli ülkelerin misyon şeflerinin de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Açılışta Mevlüt Akyıldız Dublin'deki sanat çevreleriyle de bir araya geldi.

Akyıldız'ın resim ve heykel çalışmalarından örneklerin yer aldığı sergi, 12 Haziran'a kadar gezilebilecek.

İRLANDA'DA BİR İLK

Türkiye'nin Dublin Büyükelçisi Altay Cengizer, serginin açılışında AA'ya yaptığı değerlendirmede, "modern Türk resminin en iyi isimlerinden biri" diye nitelediği Mevlüt Akyıldız'ın eserlerinin İrlanda'da sergilenmesinin, Türkiye'deki sanatın çeşitliliğini ve hangi noktalara vardığını gözler önüne serdiğini söyledi.

"Turkeyland"ın, Türkiye'nin İrlanda'da düzenlediği ilk modern resim sergisi olduğunu belirten Büyükelçi Cengizer, Sol Art Sanat Galerisi'nin merkezi konumunun sergi için önemini de vurguladı.

Cengizer, Dublin Büyükelçiliği'nin girişimleriyle son dönemde İrlanda'da düzenlenen ve aralarında "Eski İstanbul: Modern Minyatür, Harita ve Gravür Sergisi" ile Türk edebiyatının öncü yazarlarından Sevim Burak'ı anma etkinliğinin de bulunduğu bu tür kültürel faaliyetlerin, "Türkiye'nin hem Türklerin, hem yabancıların zannettiğinden çok daha zengin bir ülke olduğunu anlatmayı" amaçladığını söyledi.

MEVLÜT AKYILDIZ

Sanat yaşamı boyunca pek çok ödüle layık görülen, Türkiye'de ve yurt dışında çok sayıda sergi açan Mevlüt Akyıldız da Dublin'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, açılışın "suya düşen bir damla" gibi olduğunu, bu damlanın suyun üzerindeki yansımalarının ise önümüzdeki günlerde kendini göstereceğini söyledi.

"Hayata mizah yoluyla, daha ironik bakmaya çalıştığını" ifade eden Akyıldız, sanatını tarif ederken, "Ben hayata tepkilerimi daha yumuşak bir biçimde ifade etmeye çalışıyorum ya da bu hayatın içindeki sıkıntıları böyle kendimce hafifletme yoluna gidiyorum" dedi.

Mevlüt Akyıldız, eserlerinde toplumsal yaşam içinde hemen her gün karşılaşılabilen sıradanlıkların Türkiye'nin sosyal dokusuna yansımalarını, alegorik ve eğlenceli bir dille ifade ediyor. Çalışmalarında ana malzeme olarak insanı kullanan Akyıldız, günün koşulları içindeki hüzün ve karamsarlığa rağmen yaşamdaki mizahı eserlerinde özgün bir bakış açısıyla sergiliyor.

"Turkeyland", İrlanda'ya getirilmeden önce, İstanbul'da, İş Bankası Kuleleri Kibele Sanat Galerisi'nde sergilenmişti.