Advertisement

Peter Falk'ın ailesinden bir kişi California radyosu KNX'e yaptığı açıklamada, Falk'ın 83 yaşında öldüğünü belirtti.

Falk, 1970'li yıllarda dünyanın en çok seyredilen dizisinin ünlü karakteri, suçluların korkulu rüyası Komiser Kolombo olarak, ''Son birşey daha var'' repliğiyle hafızalara kazınmıştı.

1927'de New York'ta doğan, 3 yaşında kanser nedeniyle tek gözünü kaybeden oyuncu, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkiatı'na (CIA) girmek için boş yere uğraştıktan sonra, 1957'de televizyon için çalışmaya başladı.

Türkiye'de ''Komiser Kolombo'' adıyla gösterilen polisiye dizinin baş kahramanını canlandıran Peter Falk, şüphelilere her zaman çok kibar davranıp, bolca karısından bahsederek kuşkularını gidermesi ve tam suçlu elinden kaçtı sanıldığı anda meşhur cümlesi ''Son birşey daha var'' diyerek beklenen sona ulaşmasıyla tanındı.

Falk, 2006'da anılarını topladığı ''Son birşey daha var'' başlıklı kitabının tanıtımında, ''Bütün dünyada Komiser Kolombo olarak tanınmaktan şikayetçi olmak için deli olmak lazım'' demişti.

Peter Falk, Komiser Kolombo rolü dışında 100'den fazla televizyon filmi ya da sinema filminde oynadı.

Haziran 2009'da Alzheimer hastalığına yakalanan Peter Falk'un doktorlarından biri, ''Komiser Kolombo''yu oynadığını bile hatırlamadığını söylemişti.

Ailesinden yapılan yazılı açıklamada, Peter Falk'un Beverly Hills'teki evinde 23 Haziran akşamı öldüğü belirtildi.