Advertisement

(A.A) altındağ Belediyesi'nin başlattığı restorasyon çalışmalarıyla çekim merkezi haline gelen ve 2011 Avrupa'nın seçkin turistik destinasyonları yarışmasında Türkiye birincisi seçilen Hamamönü, AB'den ödülünü aldı.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Hamamönü ile birlikte ödüle layık görülen diğer 20 projenin temsilcileriyle birlikte plaketini sanayi ve girişimcilikten sorumlu AB Komisyonu Başkan yardımcısı Antonio Tajani'den aldı.

Ödül töreninin ardından AA muhabirine konuşan Tiryaki, ''Avrupa Birliği'nden aldığımız bu ödül, Hamamönü'nün 2011 yılı Avrupalı seçkin turist destinasyonu seçilmesi bizlere gurur verdi. 2,5 yıl önce başladığımız çalışmalar bugün geldiğimiz noktada Avrupa Birliği'nden ödül almayı hak eden bir proje halinde ama çalışmalarımız halen devam ediyor. 300 binayı restore ettik, bu yıl 70 binayı daha restore ediyoruz. Daha yapacak çok işimiz var ama aldığımız bu ödülü çok önemsiyoruz'' dedi.

Türkiye'den Hamamönü kentsel tasarım projesiyle Altındağ Belediyesi'nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Kıbrıs Rum kesimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovenya ve İspanya'dan farklı restorasyon projeleri AB'den ödülünü aldı.

Üye ve aday ülkelerin katılabildiği Avrupa Mükemmeliyet Merkezleri (EDEN) adlı AB projesi kapsamında Türkiye'den daha önce 2008 yılında Edirne, 2009 yılında Kars Kuyucuk Gölü ve 2010'da Bitlis Nemrut Gölü ödüle layık görülmüştü.

Hamamönü'ndeki restorasyon çalışmaları, Brüksel'deki Yunus Emre Enstitüsü'nde yarın akşam açılacak fotoğraf sergisiyle tanıtılacak.