Advertisement

(A.A) Ünlü besteci Ahmet Adnan Saygun'un Yunus Emre Oratoryosu'nu seslendiren Naci Özgüç yönetimindeki 90 kişilik İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Osnabrück Gençlik Korosu, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç, Morgenland festivaline katılmak üzere Almanya'da bulunduklarını belirterek, ''Osnabrück'teki bu festivalde iki etkinlik gerçekleştirdik. Dinleyicilerin doldurduğu Dom Kilisesi'nde Yunus Emre Oratoryosu'nu seslendirdik. Tanrı'nın evinde arkamızda bir Hristiyan Osnabrück Gençlik Korosu ve biz Müslüman sanatçılar, Tanrı'nın tek olduğunu ve insanların hepsinin kardeş olduğunu belirtircesine müziğin dili ile birleştik. Bu atmosfer bizi çok duygulandırmıştı. Zaten Yunus Emre'nin de felsefesi bu değil miydi? Ardından da Türk-Alman Dostluk Konseri yaptık. İzmir'in kardeş kenti Bremen'de de olmaktan mutluyuz" dedi.

Bremen Saint Stephani Kilisesi'nde verilen üç parça ve bir orta bölümden oluşan konserde solist, orkestra ve koro olarak Yunus Emre'nin 13 şiiri seslendirildi.

Osnabrück Gençlik Korosu'nun kardeş kentler anlaşması müzik mübadelesi kapsamında oluşturulan ortak projeyle Osnabrück kentinde düzenlenen Morgenland Festival'ine katılarak konserler veren İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrasına teşekkür eden Morgenland Festival Yöneticisi Michael Dreyer, kültür mübadelesinin karşılıklı saygı ve sevgi oluşturduğunu belirtti.

Bremen Kültür Bakanlığı temsilcilerinden Gabriele Nogalski ve Joe Schlosser de ruha hitap eden farklı bir müzik dinlediklerini ifade ederek, konseri çok beğendikleri belirttiler.

Bremen Kültür Senatörlüğünde Uluslararası Kardeş Kentleri Kültür Mübadelesi yetkilisi Jamshid Saberi, konserin beğenilerek ayakta alkışlanmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.