Advertisement

(15:10'da güncellendi)

ABD endeks vadeli kontratları ve Avrupa hisse senetleri, ABD ve İngiltere'de yatırımcıların tatilden temkinli bir havada geri dönmelerinin ardından düştü. Dolar ve ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları düştü. Gayrımenkul ve bankacılık hisseleri Stoxx Europe 600 Endeksi'ni aşağı çekerken, endeks, Avrupa Komisyonu üyesi Pierre Moscovici'nin ülkeye yaptırımlara karşı olduğunu söylemesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı. Çin ve Japonya'da işlem gören hisse senetleri yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, tatil sonrası yeniden işlem görmeye başlaması ile birlikte ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin Çin ile bir ticaret anlaşması yapmaya hazır olmadığını söylemesinin ardından Ekim 2017'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Offshore yuan, Çin hükümetinin 20 yılı aşkın süredir ilk kez bir bankaya el koymasının ardından zayıfladı.

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin sarsıntıya uğraması ve artan gerilimler risk varlıklarına yönelik beklentilerin kötüleşmesine neden oldu. Bu durum ülke tahvillerinin değer kazanmasına yol açarken, küresel hisse senetlerini bu yılın ilk aylık kaybına yöneltti. Trump Pazartesi günü Japonya ziyareti sırasında, ABD'nin Çin mallarına gümrük tarifelerinin "çok ama çok tutarda ve çok kolaylıkla" yükseltilebileceğini kaydederken, Çin haftasonu artan gümrük vergilerinin ekonomisine zarar verdiği algısını gidermeye çalıştı.

Londra'da State Street Global Markets kıdemli çoklu varlık stratejisti Benjamin Jones, "Çin-ABD gerilimi hisse senedi piyasaları üzerindeki baskısını sürdürüyor," dedi ve "Şu ana kadar, bu baskıların çitin her iki tarafından da azaldığına ilişkin fazla bir işaret yok" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer tarafta, sterlin, tradetların dikkatlerini İngiltere'nin sonraki başbakanının kim olacağına ilişkin gelişmelere çevirmesi ile birlikte hafifçe düştü. Batı Teksas petrolü (WTI) hafifçe yükselerek varil başına 59 doların üzerine tırmandı.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Facebook, Google, Apple, Amazon, Microsoft ve Twitter'dan üst düzey yetkililer kanada Parlamentosu Uluslararası Büyük Komite'ye büyük veri, yanlış haber ve mahremiyet ile ilgili ifade verecekler.
*Çin Cuma günü Mayıs ayı ekonomik performansa ilişkin ilk verisini açıklayacak. Ekonomistler, ABD ile kötüleşen ticaret savaşı ortamında, resmi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin 49.9 ile daralma bölgesinde çıkmasını bekliyor.
*Cuma günü açıklanacak olan Fed'in tercih ettiği çekirdek enflasyon göstergesinin artış göstermesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 12:14'te yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.2 geriledi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.1 düştü.
*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.1188 seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.2669 seviyesine geriledi.
*Yen dolar karşısında yüzde 0.1 değer kazanarak 109.39 seviyesine çıktı.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 3 baz puan düşerek yüzde 2.29 ile 19 ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.
*İngiiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan düşerek yüzde 0.956 ile 23 ayı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek eksi yüzde 0.12 ile yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine indi.

Emtia

*Altın yüzde 0.1 düşerek ons başına 1,283.44 dolara indi.
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.9 yükselerek varil başına 59.17 dolara ulaştı.

(15:10'da güncellendi)