Advertisement

(17:30'da güncellendi)

 

Resesyon uyarısının daha somut hale geldiğine ilişkin endişeler ile birlikte, ABD hisse senetleri 12 haftanın en düşük seviyesine inerken, ABD Hazine tahvilleri, getiri eğrisinin kilit önemdeki bölgesinin 2007'den bu yana en derin ters şeklini almasına neden olan rallisine yeniden başladı.

 

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, son düşüşlerde destek sağlayan seviye olan 2,800'e doğru geriledi. Endeksteki 11 temel sektörün tümü aşağı yönde hareket etti ve dış ticarete en duyarlı sektörler olan teknoloji ve ham madde şirketlerinin hisseleri düşüşlere öncülük etti. Avrupa hisse senetleri üç ayın en düşük seviyesine doğru gerilerken, Japonya ve Güney Kore hisseleri, Asya'daki düşüşlerin önemli ölçüde yüknü çekti. Çin hisse senetleri Şanghay piyasasında hafifçe yükseldi.

 

Tahvillere kaçış tüm dünyada hız kazandı. Gösterge tahvillerin faizleri Japonya'da 2016'dan bu yana en düşük seviyesine inerken, Yeni Zelanda'da rekor seviyeye geriledi ve Avustralya'da merkez bankasının politika faizinin altına düştü. Dolar önemli paralar karşısında yükseldi ve çıkışını üçüncü güne taşıdı. Yuan, Çin Merkez Bankası'nın para piyasası operasyonları yoluyla piyasaya Ocak ayından bu yana en yüklü miktarda para enjekte etmesinin ardından sakin seyretti.

 

Londra'da G Plus Economics Ltd. baş ekonomisti Lena Komileva Bloomberg TV'ye yaptığı değerlendirmede, "ABD Hazine tahvil faizindeki düşüş artan belirsizliğin bir göstergesi," dedi ve "Karlarda dönemsel zirveyi ve kredi spreadlerinde dönemsel dibi geride bıraktığımız oldukça açık," dedi ve "Hazine tahvilleri bu noktada oldukça iyi destek bulacak" şeklinde görüş bildirdi.

 

Yatırımcılar, küresel büyüme görünümünde ya da ABD-Çin ticaret savaşı konusunda hızlı bir iyileşme yönünde fazla bir beklenti olmamasından dolayı ve ABD'nin tarife artışlarının henüz tam etkisinin görülmemesi ile birlikte, sabit getirili menkul kıymet piyasalarındaki uyarı sinyallerini anlamaya çalışıyor. Pekin, nadir metaller konusundaki baskı konumunu Washington'u dengeleyebilmek için kullanmaya hazırlanıyor. ABD'de Perşembe ve Cuma günü açıklanacak bir dizi ekonomik veri traderlara Fed'in izleyeceği politika yolu konusunda daha fazla işaret verebilir.

 

ABD'de resesyon konusunda erken uyarı olarak sık sık izlenen 3 ay vadeli bonolar ve 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri arasındaki fark, Çarşamba günü eksi 13 baz puana gerileyerek 2007'den bu yana en düşük seviyesine indi. Diğer tarafta, gelişen piyasa hisse senetlerinin gösterge endeksi Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi ve gelişen ülke paralarının önemli kısmı dolar karşısında Rus rublesi öncülüğünde düştü.

 

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

 

*Çin Cuma günü Mayıs ayı ekonomik performansa ilişkin ilk verisini açıklayacak. Ekonomistler, ABD ile kötüleşen ticaret savaşı ortamında, resmi imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin 49.9 ile daralma bölgesinde çıkmasını bekliyor.

*ABD'de 1. çeyrek GSYH verisi Perşembe günü açıklanacak.

*Cuma günü açıklanacak olan Fed'in tercih ettiği çekirdek (gıda ve enerji fiyatları hariç)  enflasyon göstergesinin yıllık yüzde 1.6 artış ile istikrarlı seyretmesi bekleniyor.

 

Hisse Senetleri

 

*S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:47'de yüzde 0.7 aşağıdaydı ve 11 Mart'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi.

*Dow Jones Endeksi yüzde 0.8 gerileyerek Şubat ayındaki en düşük seviyesine indi. Russell 2000 Endeksi Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

*Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.4 ile yaklaşık 3 haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek 14 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 12 haftanın en düşüğüne indi.

 

Para Birimleri

 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 tırmanarak beş ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 1.1153 ile son bir haftanın en düşüğüne indi.

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.05'ten az düşerek 1.2467 ile yaklaşık 21 haftanın en düşüğünü gördü.

*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 109.32 seviyesine çıktı.

 

Tahviller

 

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan düşerek yüzde 2.23 ile 20 ayın en düşüğüne geriledi.

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek eksi yüzde 0.17 ile yaklaşık 3 yılın en düşüğünü gördü.

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.909 ile iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 2 baz puan ile yaklaşık altı haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek eksi yüzde 0.09 ile yaklaşık 3 yılın en düşük seviyesini test etti.

 

Emtia

 

*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 3.2 düşerek varil başına 57.27 dolar ile yaklaşık 3 ayın en düşüğüne indi.

*Altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,283.65 dolara çıktı.

*Bloomberg Emtia Endeksi yüzde 0.1 tırmanarak bir haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

 

(17:30'da güncellendi)