Advertisement

Asya hisse senetleri yatırımcıların iyi bir yılın ardından daha fazla yükselişi değerlendirmesiyle tırmanarak, 2018 ortasından bu yana en yüksek seviyeye yöneldi.

ABD Hazine tahvilleri Pazartesi günkü kayıplarına tutundu. Hong Kong ve Çin hisseleri en fazla yükselişi kaydederken Tokyo ve Seul'de de yükseldi. Avustralya hisseleri Pazartesi günkü güçlü performansının ardından yatay seyretti. S&P 500 Endeks vadelileri, ABD – Çin ticaret anlaşması ve iş dünyası güvenindeki iyileşmeyle birlikte endeksin rekorla kapatması sonrasında yükseldi. Yen risk iştahındaki artışla kayıplarını korudu.

Sterlin iki günlük yükselişin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Brexit geçiş aşamasının 2020 sonundan daha öteye uzamaması için yasa değiştireceği şeklindeki haberin etkisiyle geriledi. Bu durum, çoğu gözlemcinin İngiltere - Avrupa Birliği (AB) ticaret anlaşması için daha fazla zaman gerektiğini düşünmesi nedeniyle piyasa için potansiyel bir engel oluşturuyor.

Küresel yatırımcı algısı ABD'nin Çin ürünlerine yönelik 15 Aralık'ta planladığı tarifeleri askıya almasıyla yükseldi. Küresel hisse senedi göstergesi rekora yükseldi. Tayvan'da gösterge Taiex Endeksi Şubat 1990'dan beri en yüksek seviyesini gördü ve Hong Kong Doları sekiz yılın en uzun yükseliş serisini yakaladı.

Herşeye rağmen Çin'in ABD tarım ürünlerini alma vaadinin ardından nasıl adım atacağı ya da ABD'nin yarısını geri almaya söz verdiği Eylül tarifelerini ne kadar hızlı bir şekilde çekeceği net değil.

Invesco baş piyasa stratejisti Kristina Hooper, “Fazla iyimserlik tehlikesi var çünkü ortada imzalanan bir ticaret anlaşması yok ve hala bir şeyler ters gidebilir. Genel bir aşırı iyimserlik hali var çünkü ekonomi politikasına dair belirsizlik azaldı. Ancak ben bir şeyler ters giderse piyasaların çalkalanabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Petrol üç ayın zirvesine yakın seviyelerde dalgalandı. Metal piyasasında paladyum, küresel noksanlık nedeniyle onsu 2 bin doların üzerinde rekora yükseldi.

Hisse senetleri

Topix Endeksi Tokyo saatiyle 15:00'te yüzde 0.6 yükselişle kapattı.
Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yatay seyretti.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.2 arttı.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.3 tırmandı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.5 yükseldi.
S&P 50 Endeks vadelileri yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks yüzde 0.7 arttı.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri fazla değişmedi.

Döviz

Yen dolar karşısında 109.57 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 6.9938'den alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Euro/Dolar paritesi 1.1147'den alıcı buldu.
Sterlin yüzde 0.3 değer kaybederek 1.3288'den işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.87'nin altında kaldı.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.16'da fazla değişmedi.

Emtia

WTI petrolü varili 66.24 dolar ile üç haftanın en yüksek seviyesinde yatay seyretti.
Altın onsu yüzde 1,477.01 dolarda fazla değişmedi.